Chemiczne i naturalne metody farbowania włosów

Rynek kosmetyczny oferuje coraz więcej produktów do farbowania włosów, począwszy od tradycyjnych – chemicznych, kończąc na najnowszym trendzie – naturalnej koloryzacji. Szerokie spektrum produktów pozostawia ogromne możliwości wyboru, które powinnaś dostosować do swoich preferencji. Jaka farba i metoda koloryzacji, będzie w takim razie dla Ciebie najbardziej odpowiednia?

Koloryzacja włosów służy odświeżeniu ich naturalnej barwy, a także może być narzędziem do całkowitej włosowej metamorfozy. Kosmyki możesz farbować zarówno klasycznie – z użyciem farby fryzjerskiej lub dostępnej w drogerii, a także naturalnie – przy użyciu dedykowanym temu preparatom. Jeśli planujesz pofarbować swoje włosy, na pewno zastanawiasz się czym najlepiej wykonać taki zabieg. Dowiedz się więcej o metodach koloryzacji i wybierz tę, która jest Ci bliższa.

Farbowanie chemiczne

Profesjonalne usługi farbowania włosów w salonach fryzjerskich cieszą się niezwykłą popularnością oraz szeroką gamą usług koloryzacji. Począwszy od farbowania klasycznego, rozjaśniania, techniki ombre oraz sombre, a także balejażu czy farbowaniu samych odrostów. Preparaty stosowane przez profesjonalnych stylistów można zakwalifikować według ich czasu utrzymywania się na włosach. Dzielimy je na: nietrwałe, półtrwałe i trwałe. Nietrwałe, otaczają jedynie powierzchnię włosa i nadają delikatny refleks barwny, który zmywa się po około 6-8 myciach. Preparaty półtrwałe subtelnie wchodzą pod powierzchnię kosmyków, a sam efekt jest zdecydowanie bardziej widoczny niż w przypadku produktów nietrwałych. Zmycie koloru następuje po upływie około 6 tygodni. Do najdłużej utrzymujących się na włosach produktów zaliczamy środki do trwałej koloryzacji. To one wnikają do struktury włosa powodując permanentną zmianę jego koloru. W przypadku tego farbowania, warto zastanowić się nad wyborem farby z amoniakiem lub bez. Te produkty, które zawierają jego dodatek, rozchylają samą łuskę włosa na tyle szeroko, by barwnik mógł wniknąć jak najgłębiej do struktury kosmyków. Naraża je to jednak na większą podatność na zniszczenia. Dodatkowo, pomimo, że produkty stosowane do farbowania chemicznego są niejednokrotnie badane i testowane, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Samodzielne mieszanie farb do włosów nie jest łatwe, zwłaszcza na początku, gdy nie jest się pewnym jakie proporcje dobrać. Farbowanie włosów w domu tym sposobem może okazać się problematyczne, zwłaszcza gdy nie jest się pewnym jaka farba będzie dla nas najlepsza.

Chemiczne i naturalne metody farbowania włosów

Farbowanie naturalne

Henna

Naturalne sposoby farbowania włosów znajdują coraz więcej zwolenniczek. Proces ten odbywa się za pomocą ziołowego preparatu tzw. henny. Jest to produkt zawierający zioła ajuwerdyjskie, które zmieniają kolor, bez wysuszania. Posiada bardzo specyficzny zapach (przypominający zapach siana), wzmacnia jednak włosy, dodaje blasku i objętości ze względu na bogaty skład. Paleta barw jest jednak ograniczona i zależna ściśle od wyjściowego koloru kosmyków oraz stopnia siwizny. Henna jest szczególnie polecana osobom, które mają skłonności alergiczne, ale także dla kobiet w ciąży, które nie mogą w tym czasie pozwolić sobie na korzystanie z klasycznych metod koloryzacji. Warto szczególnie zwrócić uwagę na to, że naturalny skład nie wyklucza trwałości produktu (kolor zachowuje się podobnie jak w przypadku produktów do trwałej koloryzacji chemicznej). Barwniki znajdujące się w naturalnych produktach do koloryzacji, przenikają do kory włosa łącząc się z naturalnym pigmentem i jego keratynowymi włóknami. Oprócz swojego dobrego wpływu na włosy, henna posiada parę właściwości, z których trzeba zdać sobie sprawę, zanim zacznie się jej trwale używać. Przede wszystkim większość produktów będzie powodowała zmianę koloru włosów na odcienie delikatnie rudawe, brązowe bądź wpadające w indygo. Henna nie umożliwi Ci też radykalnej zmiany np. z brązu do blondu. Dodatkowo, kolejna aplikacja tego samego odcienia może wyjściowo dać zupełnie inny niż uprzednio (ze względu na inny kolor wyjściowy). Co jednak najważniejsze, jeśli zdecydujesz się na powrót do farbowania fryzjerskiego, będzie to proces długotrwały. Nie decyduj się też na chemiczne rozjaśnianie po ówczesnym stosowaniu ziołowego preparatu – może skończyć się to zielonymi włosami!

Cassia

Cassia Obovata to to zioło, które często używane jest do regeneracji włosów. Najczęściej stosuje się je w formie sproszkowanej. Ma właściwości odżywiające, a jej stosowanie pogrubia włosy. Cassia sprawdzi się również do delikatnych zmian koloru, choć nie jest to główny powód jej zastosowania. Efekt, który można dzięki niej uzyskać jest dużo delikatniejszy niż daje na przykład henna. Nie odmieni ona całkowicie koloru kosmyków, a jedynie nada im blasku i sprawi, że pojawią się rozświetlone refleksy. 

Indygo

Indygo, a właściwie Indigofera tinctoria to roślina, która ma właściwości poprawiające kondycję kosmyków. Znajdzie zastosowanie również jako farba do włosów, jednak w odróżnieniu do cassi nie da delikatnego efektu, a raczej bardzo ciemny i zimny – od niebieskiego do czarnego. Jeśli jesteś posiadaczką włosów jasnych zdecydowanie musisz uważać. Ten produkt może sprawić, że Twoje włosy zamiast kurczonych staną się niebieskie lub nawet zielonkawe. Indygo, w przeciwieństwie do henny nie łączy się z keratyną we włosie, dlatego będzie się znacznie szybciej spłukiwać. 

Którą metodę ostatecznie wybrać?

Jeśli zależy Ci na kondycji włosów, ich naturalnej pielęgnacji, bez diametralnej zmiany kolorystyki swoich kosmyków – wybierz farbowanie ziołowe. Rynek farb chemicznych jednak wciąż wprowadza produkty, które są coraz mniej szkodliwe dla kondycji naszych włosów, dlatego jeśli posiadasz zaufanego w tej kwestii fryzjera, wybierz jego usługi. W sklepach coraz częściej możesz trafić także na roślinne farby do włosów, nie są one w 100% naturalne, ale z pewnością zawierają mniej szkodliwych substancji. Pamiętaj, że farba stosowana na włosy siwe, blond czy ciemne może zachowywać się różnie, a rezultaty mogą nie być takie jak sobie wymarzyłaś. 

Niezależnie od tego, jaką metodę koloryzacji uznasz za najbardziej odpowiednią dla siebie, pamiętaj, że kluczowa jest ich pielęgnacja po wykonanym zabiegu.

Wróć do listy porad