Długie godziny spędzone na fryzjerskim fotelu, najdroższe kosmetyki do pielęgnacji. Wkładasz całe serce w każdy zabieg jaki wykonujesz na swoich włosach, a one wciąż nie wyglądają zdrowo? Problemem może być dieta!
Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety, czyli takiej, w której wszystkie składniki odżywcze są rozplanowane w odpowiednich proporcjach.
Do najważniejszych elementów zbilansowanej diety należą:
- tłuszcze,
- białko,
- węglowodany,
- składniki mineralne,
- witaminy,
- błonnik.
O diecie, która wspomaga piękno włosów mówimy wówczas, gdy:
– będzie ona dostarczała odpowiednią podaż kalorii – nie zapominaj, że długotrwałe odchudzanie może doprowadzić do ogromnych niedoborów, a także przyczynić się do osłabienia,
– będzie dostarczała odpowiednią podaż makroskładników, czyli źródeł białka, tłuszczy oraz węglowodanów,
– będzie dostarczała odpowiednią ilość mikroelementów,
– będzie dostarczała produkty bogate w składniki odpowiednie dla poprawy stanu włosów.
Na co powinnaś zwrócić uwagę?
Największe szkody dla wyglądu Twoich włosów będą generowały niedobory witamin: B2, B3, B5, biotyny oraz składników mineralnych: cynk, selen, żelazo.
Szczególnie istotna w procesie tworzenia krwinek czerwonych jest witamina B12. Głównymi jej źródłami są podroby (wątróbka), mięso, ryby, jajka i przetwory mleczne. Bardziej narażone na ich niedobory są osoby pijące dużo kawy oraz alkoholu. Co bardzo ważne, witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Niedobór witaminy B5 może skutkować zaburzeniami czucia, snu, czy odczuwaniem ciągłego zmęczenia i lęku. Brak witaminy B2 może być przyczyną pojawiania się zajadów, jęczmieni, zapaleń języka i podrażnienia oczu.
Biotyna, czyli inaczej witamina B7 wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, wpływa na kondycję skóry i włosów, wzmacnia paznokcie, a także zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Biotynę znajdziesz między innymi w: migdałach, orzechach, pomidorach, szpinaku, soji, łososiu, sardynkach, mące pełnoziarnistej, mleku, nasionach słonecznika czy czekoladzie.
Dieta, która wspomaga piękno Twoich włosów
Pewnie się zastanawiasz jak jeszcze możesz wzmocnić swoje włosy. Witaminy z grupy B to nie jedyny sposób na piękne kosmyki. Warto także pomyśleć o innych istotnych składnikach mineralnych, takich jak:
Cynk – kontroluje metabolizm makroskładników. Jego niedobory mogą prowadzić do osłabienia skóry, cebulek, a co za tym idzie do wypadania włosów.
Źródła cynku: mięso, wątróbka, pestki dyni i słonecznika, sezam.
Selen – jego niedobór może prowadzić do przetłuszczania się włosów lub pojawienia łupieżu na skórze głowy, natomiast nadmiar może powodować wypadanie włosów, dlatego odpowiednie odżywianie jest tak bardzo istotne, aby utrzymać ich elastyczność i ładny wygląd.
Źródła selenu: orzechy i ryby.
Żelazo – niezależnie od tego jaka jest przyczyna wypadania włosów, mała ilość żelaza we krwi może jeszcze bardziej pogorszyć ten stan, a także doprowadzić do wzmożonej łamliwości końcówek włosów.
Źródła żelaza: czerwone mięso, podroby, pestki dyni.
Jak powinnaś komponować swoją dietę i z jakich produktów korzystać w kuchni?
Bardzo istotne jest to, aby dieta była różnorodna. Komponując swój śniadaniowy, obiadowy czy lunchowy talerz, zwróć uwagę na to jak się prezentuje. Czy jest na nim dużo różnych składników? Czy jest kolorowy? Jeśli nie, jest to dobry czas, żeby dokonać zmian. Komponuj swoje posiłki w taki sposób, aby zawierały jak najwięcej warzyw i owoców. Ważne jest także, żeby odpowiednio je zbilansować, gdyż nie ma jednego, konkretnego produktu, który sprawi, że włosy będą piękne. Zbilansowany posiłek oznacza, że posiada w swoim składzie: dobre źródło białka (mięso, nabiał – źródło wapnia, ryby, orzechy, rośliny strączkowe), węglowodany (kasza gryczana, ryż, ziemniaki), kwasy omega 3 (tłuste ryby). Odpowiednia dieta może mieć spektakularny wpływ na włosy, które będą wyglądały zdrowo.
Zdrowa dieta na zdrowe włosy. Czego unikać?
Nie zawsze intensywne odchudzanie idzie w parze ze dobrym wyglądem naszej skóry, paznokci oraz włosów. Diety pozbawione ważnych mikroelementów i makroelementów, a także witamin mogą spowodować wypadanie włosów i utratę przez nie blasku i elastyczności. Dlatego jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie i zdrowiu włosów, powinniśmy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju tak zwanych “głodówek”.
Czego unikać, jeśli chcemy mieć piękne włosy? Niestety – wszystkiego, co często stanowi nasze małe “grzeszki”. Słodycze i wysoko przetworzona jedzona w nadmiarze może przynieść wiele szkód także dla kondycji naszych włosów.
Niekorzystnie na nasze włosy wpływają także:
- kawa,
- mocna herbata,
- alkohol,
- cukier,
- sól,
- białe pieczywo.
Jeśli chcesz mieć piękne włosy, ogranicz te produkty w swojej diecie!
Produkty, z których powinnaś korzystać, jeśli chcesz chwalić się swoimi włosami:
Papryka
Banany – wspaniałe źródło potasu
Soczewica
Szpinak
Cukinia
Ananas
Kasza gryczana – zawiera potas, magnez, żelazo oraz witaminy, szczególnie z grupy B
Kefir
Kakao
Natka pietruszki – źródło witaminy C
Maliny, borówki, truskawki, owoce jagodowe – źródło antyoksydantów
Orzechy włoskie, laskowe, migdały – fantastyczne źródło biotyny
Pomidory
Tłuste ryby morskie – łosoś, makrela, pstrąg tęczowy – zawierają moc kwasów omega 3
Mięso – posiadające witaminy z grupy B, żelazo
Koktajl na piękne włosy
Składniki:
– szklanka mleka migdałowego
– 1 banan (możesz go wcześniej zamrozić, koktajl będzie przyjemnie chłodny)
– 1 łyżka masła 100% migdałowego lub mielone migdały
– owoce: maliny, borówki
– garść szpinaku
– woda dla odpowiedniej konsystencji
Wszystkie składniki zblenduj. Jeśli wolisz rzadszą konsystencję – dolej wody. Możesz także dołożyć pół łyżeczki spiruliny.
Wprowadź koktajl do swojej diety, pijąc go parę razy w tygodniu.
Obserwuj, jak stają się coraz piękniejsze i bardziej odżywione!
Dieta wspomagająca piękne i zdrowe włosy – podsumowanie
Dieta wspomagająca blask i odżywienie Twoich włosów nie musi być rozpisywana przez specjalistę – dietetyka. Tak naprawdę wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami, by zmienić swoje nawyki żywieniowe i polepszyć stan włosów.
- Jeśli kupujesz pieczywo, wybieraj to pełnoziarniste. Podobnie z ryżem – zrezygnuj z białego na rzecz ciemnego!
- Zrezygnuj z nadmiernej ilości wypijanej kawy i mocnej herbaty – niech jedna filiżanka czegoś ciepłego w ciągu dnia będzie naparem z ziół!
- Biały cukier? Nie! Jeśli lubisz słodycze, korzystaj z naturalnych słodzików. Stewię, ksylitol i erytrol dostaniesz w sklepach ze zdrową żywnością i nie tylko!
- Powiedz tak świeżym warzywom i owocom!
- Zadbaj o kwasy omega-3 w Twojej diecie (znajdziesz je w tłustych rybach, owocach morza, w oleju lnianym i orzechach włoskich).
- Fasola, przetwory mleczne i chude mięsa – takie produkty mają w sobie dużo białka. Włącz je do swojej codziennej diety!
- Jako przekąski wybieraj orzechy i nasiona roślin oleistych, ale uważaj – te produkty są bardzo kaloryczne!
Jak widzisz, dieta, która wspomaga pielęgnację naszych włosów nie musi być bardzo wymagająca. Trzymaj się naszych rad, a już po kilku tygodniach zobaczysz znaczną poprawę!