Zadbaj o perfekcyjny lok – pielęgnacja włosów kręconych

Niesforne kosmyki, które z trudem jesteś w stanie ujarzmić. Poranna stylizacja włosów przypominająca nieład artystyczny. Brzmi znajomo? Falowane lub kręcone włosy wcale nie muszą być przekleństwem, jeśli tylko nauczysz się jak prawidłowo o nie dbać i odpowiednio je stylizować!

Loki posiadają swój urok, są unikatowe i często bywają obiektem pożądania kobiet, których kosmyki są idealnie proste. Krótkie kręcone włosy, czy delikatne loczki również mogą być bardzo urocze. Abyś jednak mogła cieszyć się ich nienaganną prezencją, muszą być odpowiednio nawilżone, ale nie obciążone u nasady. Lśniące i zdrowe, a przede wszystkim ich skręt musi być perfekcyjnie podkreślony. Nie wiesz, jak tego dokonać? Mamy dla Ciebie garść informacji, które pomogą Ci docenić swoje spirale!

pielęgnacja włosów kręconych

Mycie włosów kręconychWłosy kręcone zazwyczaj charakteryzują się wysoką porowatością. Ich łuski są więc nadmiernie rozchylone, a konsekwencją tego musi być łagodne ich traktowanie już na etapie mycia.
– Używaj produktów, które są bogate w składniki odżywcze i aktywne. Takie, które posiadają w swoim składzie naturalne ekstrakty roślinne (np. korzeń lukrecji, krasnorosty, owoce róży czy żeń-szeń), a także Biotynę i Baicapil (polecamy ci z tego względu szampon Biotynox) oraz są niesamowicie delikatne dla Twojej skóry głowy.
– Do mycia włosów używaj letniej wody, gorąca może spowodować ich osłabienie.
– Możesz wypróbować także metodę mycia OMO (odżywka-mycie-odżywka).
– Nie zapominaj o zwieńczeniu rytuału mycia – nałożeniem odżywki. Jeśli miewasz problemy z rozczesaniem włosów od razu po umyciu, spróbuj za pomocą szeroko rozstawionego grzebienia, zrobić to jeszcze podczas mycia, gdy odżywka znajduje się na twoich włosach. Następnie spłucz produkt.

Stylizacja

Kluczowym do pięknego wyglądu Twoich kręconych włosów jest ich odpowiednie stylizowanie. Przede wszystkim unikaj rozczesywania włosów suchych. Dzięki nałożonej wcześniej odżywce będzie to zdecydowanie prostsze. Sposób na loki jest bardzo prosty! W mokre, rozczesane włosy, możesz wgnieść odrobinę produktu podkreślającego skręt. Włosy susz głową w dół, używając suszarki z dyfuzorem. Delikatnie je ugniataj i kieruj dyfuzor od końcówek, aż po nasadę. W końcowym etapie suszenia, rozetrzyj we włosach delikatny produkt utrwalająco-stylizujący i wgnieć we włosy, dokańczając rytuał suszenia.

Pielęgnacja

Odpowiedni poziom nawilżenia, zyskanie „mięsistości” włosów oraz elastyczność i blask uzyskasz dzięki regularnemu olejowaniu. Jak już wiesz, włosy kręcone należą zazwyczaj do wysokoporowatych, będą więc dla nich oleje zbudowane w większości z kwasów wielonasyconych omega-3 i omega-6:
– olej lniany
– olej z wiesiołka
– olej pestek malin
– olej z winogron
– olej konopny
– olej z pestek dyni

Olejowanie stosuj przed każdym myciem lub przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

Odpowiednie cięcie

Pewnie zastanawiasz się zatem jak obcinać włosy kręcone? Aby dobrze się układały, potrzebują lekkości. Unikaj więc cięcia „na prosto”. Idealnie sprawdzi się tu delikatnie pocieniowana fryzura, wykonana przez doświadczonego w tej kwestii fryzjera. Strzępieniu włosów nożyczkami, mówimy NIE – wzmaga proces niszczenia oraz łamania włosów.

Dlaczego kręcone włosy się prostują?

Włosy kręcone uwarunkowane są przede wszystkim genami. Zdarza się jednak, że pewnego dnia zaczynają one się coraz bardziej prostować i zamiast pięknych pukli na Twojej głowie pojawiają się smętne fale może to oznaczać zmiany w gospodarce hormonalnej. Mogą one zwiastować zaburzenia tarczycowe, ale nie tylko. Ciąża czy menopauza także mogą mieć z tym związek, więc jeśli te stany fizjologiczne Ciebie nie dotyczą lepiej udać się do lekarza w celu zbadania hormonów. 

Powyżej wymienione przyczyny są od nas właściwie niezależne, jednak istnieje także szereg czynników na które możesz mieć wpływ. Do prostowania kosmyków mogą przyczynić się:

  • Niewłaściwe kosmetyki – postaraj się stawiać na produkty przeznaczone do włosów kręconych w innym przypadku może się zdarzyć, że składniki w nich zawarte obciążą Twoje włosy przez co utracą one sprężystość i właściwy skręt. Najlepiej, jeśli postawisz na kosmetyki przeznaczone stricte do włosów kręconych. 
  • Niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste mycie i czesanie czy używanie w tym celu nieodpowiedniej szczotki również może wyprostować skręt.
  • Brak niektórych składników – brak nawilżenia i odżywienia, a także nieodpowiednia dieta. 

Naucz się umiejętnie podkreślać swoje naturalne piękno, zamiast stale marzyć o tym, by to co kręcone – stało się proste.

Wróć do listy porad