Dobierz fryzurę do swojego kształtu twarzy

Każdego dnia konturujesz swoją twarz za pomocą bronzera, różu czy rozświetlacza. Czy kiedykolwiek pomyślałaś o podkreśleniu jej rysów za pomocą doboru odpowiedniej fryzury do jej kształtu?

Zmiana fryzury to dla wielu kobiet synonim zmian, podkreślenia ważnych życiowych wydarzeń, czy też wzmożona chęć zmiany swojego wizerunku. Parę dni przed wizytą u zaufanego stylisty fryzur, przeglądasz zdjęcia innych kobiet i ich fryzur, w poszukiwaniu inspiracji do zmian, ostatecznie znajdując tę wymarzoną. Po wyjściu z salonu okazuje się jednak, że… wyczekiwana grzywka nie wygląda na Tobie tak dobrze, jak na kobiecie w inspiracji. Powodem tego nie jest wcale inny sztab stylistów, który pracował nad perfekcją włosów wiodącej inspiracji, a prawdopodobnie niedopasowanie fryzury, do kształtu Twojej twarzy.

Określ swój kształt twarzy

Najprostszym sposobem na jego określenie kształtu twarzy jest wykonanie zdjęcia i dogłębna jego analiza. Zwiąż włosy i zrób zdjęcie twarzą skierowaną wprost w obiektyw aparatu. Kolejnym krokiem będzie dogłębna analiza swoich rysów i dopasowanie ich do odpowiedniego kształtu. Alternatywą dla tego działania jest zmierzenie twarzy w celu określenia odpowiedniej proporcji. Zmierz szerokość brwi, kości policzkowych i linii żuchwy, a także długość twarzy od czoła do brody. Jeśli twoja twarz ma długość podobną do szerokości – prawdopodobnie jesteś posiadaczką twarzy kwadratowej lub okrągłej. Jeśli natomiast linia żuchwy jest szersza od linii czoła, będzie to prawdopodobnie kształt trójkąta.

Typy kształtów twarzy

Twój kształt twarzy może należeć do jednej z sześciu kategorii: twarz owalna, kwadratowa, okrągła, prostokątna, o kształcie serca lub rombu.

Owalny kształt twarzy: jej długość jest większa niż szerokość, a linia żuchwy jest tylko nieco węższa niż linia włosów, która jest delikatnie zaokrąglona. Owalny kształt twarzy nie ma także wyraźnych kątów.

Kwadratowy kształt twarzy: jest szeroki, a czoło, kości policzkowe i szczęka mają prawie taką samą szerokość. Wyraźna szczęka, jest charakterystyczną cechą kwadratowych twarzy.

Okrągły kształt twarzy: odznacza się tą samą szerokością i długością, bez wyraźnych kątów i narożników.

Prostokątny kształt twarzy (twarz pociągła): długość twarzy jest wyraźnie większa niż szerokość twarzy.

Twarz w kształcie serca: podobnie jak w przypadku serca, twarz o tym kształcie jest szersza przy linii włosów i skroniach i zwęża się do małego, wąskiego podbródka, który jest lekko spiczasty.

Twarz w kształcie rombu: czoło i żuchwa mają tę samą szerokość, a najszersza część twarzy znajduje się przy kościach policzkowych z wąskim podbródkiem.

Dopasuj fryzurę do swojego kształtu twarzy

Ze względu na to, że wiele fryzur będzie pasowało do określonego typu twarzy, trudność może sprawić określenie początkowych zmian. Podstawową i kluczową zasadą jest jednak podkreślenie w twarzy jej najlepszych cech. W przypadku owalnej i pociągłej twarzy, im dłuższe będziesz posiadać włosy, tym twarz będzie optycznie jeszcze bardziej wydłużona. Wybieraj krótsze fryzury o dużej objętości. Świetnie też sprawdzi się grzywka. Jeśli Twoja twarz ma kształt serca, przykuj wzrok w stronę oczu i kości policzkowych za pomocą grzywki lub objętością przy boku twarzy. Okrągłe twarze będą najlepiej prezentować się we fryzurach sięgających za brodę. Jeśli jesteś posiadaczką falowanych lub kręconych włosów, zbyt krótka długość może poszerzyć optycznie twarz na wysokości kości policzkowych. Objętość u nasady i proste na długości kosmyki mogą wydłużyć Twoją twarz. Jeśli jesteś posiadaczką kwadratowej twarzy, skupić powinnaś się na złagodzeniu linii szczęki. Perfekcyjnie sprawdzi się tu nadanie włosom tekstury w postaci fal bądź wystopniowanych końcówek.

Jak widać, na optyczne zmienianie kształtu twarzy największy wpływ ma długość włosów. W świecie fryzjerskim są zwolennicy “Zasady 6 cm”, która, choć nie jest niezawodna, może być dla nas podpowiedzią podczas zastanawiania się nad zmianą fryzury. Na czym polega i jak przeprowadzić analizę, czy pasują do nas włosy dłuższe czy krótsze?

  1. Zmierz odległość między podbródkiem a uchem. 
  2. Przyłóż ołówek poziomo do brody.
  3. Ustaw linijkę pionowo do ucha. 

Jeżeli odległość między tymi częściami twarzy jest mniejsza niż 6 cm, włosy krótkie są dla Ciebie – najprawdopodobniej będziesz świetnie w nich wyglądać. Jeśli odległość ma więcej niż 6 cm, dobrze Ci będzie we fryzurze z dłuższymi włosami. 

Konkretne fryzury do Twojego kształtu twarzy – sprawdź, co będzie do Ciebie pasować najlepiej!

Jeśli potrzebujesz jasnej instrukcji, co powinno zadziać się na Twojej głowie – przychodzimy z pomocą! Pamiętaj jednak, że samodzielnie wykonana analiza nie pozwoli Ci na tak precyzyjne określenie kształtu, mankamentów oraz cech, które warto podkreślić, jak ocena specjalisty – stylisty fryzur bądź doświadczonego fryzjera. Jeśli tylko masz czas i możliwość wziąć udział w profesjonalnej konsultacji, to polecamy zasięgnąć rady u kogoś, kto na pewno się na tym zna! Jeżeli jednak wolisz domowe sposoby – skorzystaj z porad w tym artykule!

Jeśli Twoja twarz jest trójkątna – dobre dla Ciebie będą fryzury o średniej długości, na przykład klasyczny bob bądź bob w wersji kręconej. Masz podłużną twarz? Zdecyduj się na coś, co optycznie ją skróci, czyli na przykład grzywkę i pełne objętości fale. Jeżeli Twoja twarz kształtem przypomina romb (przez niektórych ten kształt nazywany jest również diamentem), zdecyduj się na takie cięcie, które pozwoli zakryć żuchwę – tu sprawdzi się krótka fryzura z postrzępioną grzywką. 

Twarz kwadratowa “polubi się” z zabawami z asymetrią. Takie fryzury mogą być długie i falowane. Jeśli natomiast jesteś posiadaczką okrągłej twarzy, odpowiednia fryzura może ją doskonale wyszczuplić. Wystarczy, że cięcie nie będzie mocno cieniowane, a swoim kształtem i objętością będzie przypominało long boba.

Czytając wytyczne odnośnie fryzur dopasowanych do kształtu twarzy, możesz czuć się przytłoczona ilością zasad, których wcale nie chcesz wprowadzać. Pomimo, że są to wskazówki dotyczące fryzur, które będą w teorii wyglądać na Tobie perfekcyjnie, nadal zostają tylko sugestiami. Sekret pięknego wyglądu zawsze tkwi w zsumowanych wszystkich składowych Twojej aparycji i cech niedotyczących wyglądu, które razem tworzą spójną i wyjątkową całość.

Wróć do listy porad