Nadaj ton rozjaśnionym włosom!

Utrzymanie zadowalających efektów koloryzacji w dłuższej perspektywie czasu nie należy do łatwych zadań. Jest to jednak szczególnie istotne w przypadku włosów rozjaśnianych, których ostateczny odcień jest wynikiem wieloetapowych działań.

Dlaczego warto tonować włosy?

Dlaczego kobiety decydują się na tonowanie włosów? Dzięki temu, że tonowanie pozytywnie wpływa na:

 • nadanie włosom pożądanego tonu (np. ochłodzenie żółtego blondu),
 • odnowienie koloru,
 • nabłyszczenie włosów,
 • zniwelowanie niechcianych odcieni,
 • poprawienie kondycji włosów,
 • nadanie blasku swojej fryzurze

tonowanie stało się bardzo popularne. Przeczytaj o szczegółach tego zabiegu!

Czym tonować włosy?

Wśród produktów do tonowania włosów możemy wyróżnić: 

 • farby ton w ton,
 • szampony z pigmentami,
 • maski z pigmentami,
 • płukanki,
 • kąpiele koloryzujące,
 • barwniki (np. błękit metylenowy),
 • maski koloryzujące.

Rozjaśnianie

Sam proces rozjaśniania jest wieloetapowy i zależy od wielu czynników, między innymi od tego jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać oraz jaki posiadamy kolor wyjściowy kosmyków. W przypadku włosów w kolorze ciemnego blondu, często wystarczy pojedynczy zabieg rozjaśniania. Jeśli jednak jesteś brunetką, prawdopodobnie będziesz potrzebować paru wizyt u fryzjera by osiągnąć wymarzony kolor. Zabieg rozjaśniania nie kończy się jednak na użyciu tylko produktu pojaśniającego. Uzyskane rozświetlenie jest następnie tonowane, po to by uzyskać pożądany przez Ciebie odcień.

Tonery

Czym właściwie jest toner? Można przyjąć, że jest to rodzaj nawierzchniowego produktu do włosów, który ma na celu podkreślenia odpowiednich tonów (tych, które będą przez Ciebie najbardziej pożądane), manipulacji odcieniem blondu, a tym samym nadaniem mu połysku i odżywienia. Najtrwalsze produkty dostępne są w salonach kosmetycznych. To one wnikają we włosy i zatrzymują się na nich przez dłuższy okres czasu. Na rynku kosmetycznym są też dostępne produkty oraz płukanki zawierające odpowiednie pigmenty. Pomimo tego, że ich działanie jest jednak słabsze, zabiegi z ich wykorzystaniem można wykonać w zaciszu domowym.

Żeby zniwelować niechciane odcienie, stosuj się do koła chromatycznego (kolorymetrii). Jego zasady są bardzo proste:

 • pomarańczowy kolor neutralizujemy niebieskim,
 • żółty kolor neutralizujemy fioletowym,
 • zielony kolor neutralizujemy czerwonym.

To wyjaśnienie, dlaczego szampony do włosów blond zawierają fioletowy pigment.

Rodzaje tonerów do włosów

Na rynku wyróżniamy kilka kosmetyków, dzięki którym możemy wykonać tonowanie włosów. W zależności od efektu, na którym nam zależy, powinniśmy dobrać odpowiedni produkt. Drogerie kosmetyczne zaoferują nam w tej kwestii pełną gamę kosmetyków. Warto wiedzieć, które będą dla nas najlepsze!

Farba do włosów – stosujemy ją w momencie, gdy chcemy zafarbować włosy “ton w ton”. Dobieramy wówczas farbę w taki sposób, by była idealna z naszym kolorem na głowie. Poprawiamy w ten sposób kompleksowo odcień włosów. To jednak bardzo inwazyjny zabieg. Warto udać się po niego do specjalisty.

Fioletowy szampon – służy prostemu tonowaniu włosów, które to każda z nas może wykonać we własnej łazience. Już pierwsze użycie szamponu sprawi, że nasz kolor się ochłodzi. To popularny kosmetyk, który musi być stosowany co kilka dni, jednak nie daje tak dobrego efektu, jak farba.

Płukanka do włosów – równie popularny kosmetyk, od lat goszczący w każdej, nawet tej najmniejszej, drogerii. Przy jego stosowaniu należy uważać na możliwość nadmiernego przesuszenia! 

Tonery do włosów – gdy użyjemy takich produktów, tonowanie stanie się zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż podczas korzystania z szamponu czy płukanek. Niektóre tonery utrzymują kolor na włosach do 10 tygodni. Jeśli więc masz ochotę na szaloną zmianę – być może jest to opcja dla Ciebie!

Odżywki i maski z fioletowym pigmentem – korzystanie z takich produktów daje delikatniejszy efekt tonowania, ale i bardziej pielęgnuje włosy. Kosmyki są wzmocnione i miękkie w dotyku. Takiego efektu nie uzyskamy korzystając z wysuszających płukanek. 

Odkryj zalety tonowania

Poza ewidentnymi właściwościami wzmacniania kolorytu i jego odświeżania, tonery posiadają szereg benefitów. Eliminują bowiem przebarwienia powstające na włosach, tworzą barierę ochronną dookoła kosmyków, przez co są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Są również odpowiedzialne za domykanie otwartych łusek włosa, przez co ingerują w ich porowatość. Domknięta łuska włosa skutkuje nadaniem kosmykom niezwykłego połysku.

Tonowanie włosów rudych i siwych 

Na rynku kosmetycznym znajdziemy również produkty do tonowania włosów rudych i miedzianych. Warto szukać środków, które zadbają o tym, by kolor naszych włosów nie blakł i nie wypłukiwał się. Dobry szampon bądź odżywka do włosów rudych podbije i ociepli kolor naszych pasm, a także sprawi, że będą odżywione, nawilżone i lśniące. 

Natomiast włosy siwe mogą mieć tendencję do żółknięcia. W takim przypadku również sprawdza się zabieg tonowania. Aby jak najdłużej zachować popielaty bądź głęboko szary odcień swoich kosmyków, warto co jakich czas sięgać po produkty zawierające fioletowy pigment.

Wybierz swój produkt!

W przypadku złożonych i zaawansowanych zabiegów koloryzacyjnych, do których słuszności nie masz pewności – skorzystaj z wizyty u specjalisty. Użycie profesjonalnych kosmetyków tonujących przez niedoświadczone ręce może skończyć się zdecydowanie inaczej niż planowałaś. Jeśli jednak planujesz domowe tonowanie, zwróć szczególną uwagę na szampony, które posiadają fioletowy, bądź różowy pigment. Fiolet ochłodzi żółty odcień blondu, różowy natomiast nada niepowtarzalny i modny odcień „rose gold”. Aby szampon miał lepsze działanie, warto nałożyć go na mokre włosy bez mocnego wcierania i tworzenia piany. Kolejnym krokiem jest pozostawienie go na jakiś czas na włosach, a następnie wmasowanie i spłukanie. Jeśli szampon nie przynosi zadowalających efektów – wypróbuj płukanki dostępne w 3 podstawowych kolorach: fioletowym, różowym oraz srebrnym. Ich użycie bazuje na sporządzeniu odpowiednio wyważonej mieszanki ciepłej wody i płukanki oraz użycie jej podczas standardowego mycia włosów. Jest to jednak proces bardziej ryzykowny niż użycie szamponu – jeśli przesadzisz z ilością płukanki, możesz uzyskać… różowe bądź fioletowe włosy.

Na co warto zwrócić uwagę podczas tonowania włosów?

Pamiętaj, że toner utrzyma się na Twoich włosach przez około czterech do sześciu tygodni. To stosunkowo krótki czas i dla niektórych osób może mnie być wystarczający. Jednocześnie jest to produkt bezpieczny, dlatego jego aplikacja nie powinna wpływać na kondycję naszych włosów. Musimy jednak liczyć się tym, że taki zabieg trzeba powtarzać, a, jeśli zależy nam na długotrwale utrzymującym się efekcie, może nas to kosztować sporo pieniędzy. 

Włosy blond wymagają szczególnej uwagi i opieki. Jeśli zależy Ci na podtrzymaniu chłodnego odcienia – wprowadź do swojej stałej pielęgnacji fioletowy szampon i pamiętaj, że poważne zmiany koloryzacyjne lepiej zostawić w rękach specjalisty.

Wróć do listy porad