Jesteśmy przekonani, że jednym z pożądanych przez Ciebie efektów na włosach jest ich nieziemski blask, który będzie oszałamiał każdego przechodnia, a Tobie dodawał pewności siebie. Odpowiednia pielęgnacja i dieta, są w tym aspekcie kluczowe, jednak sekretem oślepiającego blasku kosmyków jest… ich laminowanie.
Laminowanie włosów to gorący hit tego, jak i poprzednich sezonów. Profesjonalne laminowanie wykonywane jest w salonach fryzjerskich za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego produktów. Po ich użyciu, kosmyki poddawane są działaniu ciepła, a efektem tego zabiegu jest lepsze zabezpieczenie włosów przed uszkodzeniami, a także bardzo silne odżywienie i wygładzenie. Wiąże się jednak z wysokimi kosztami, które zminimalizujesz, wykonując ten zabieg w warunkach domowych. Choć sama nazwa „laminowanie” może przyprawiać o dreszcze swoją enigmatycznością, zabieg ten jest banalnie prosty w wykonaniu i co najważniejsze… tani. Na zakup potrzebnych elementów potrzebujesz nie więcej niż 3-5zł.
Dla kogo laminowanie?
Twoje włosy są zniszczone i matowe? Zabieg laminowania może im pomóc! Mogą z niego skorzystać zarówno posiadaczki prostych, jak i właścicielki kręconych włosów. Laminować możemy włosy naturalne, a także po koloryzacji. Jeśli na naszą fryzurę nałożona jest farba, warto podczas zabiegu skorzystać ze specjalnych preparatów, które stworzą na pasmach specjalną osłonę.
Zabieg działa ochronnie także na włosy często prostowane, suszone czy kręcone przy użyciu lokówki.
Laminowanie a prostowanie keratynowe – fryzjerzy zapraszają na zabiegi
I laminowanie włosów i prostowanie keratynowe przyniosą efekt gładkiej tafli na pasmach twoich włosów. Warto jednak pamiętać, że te dwa zabiegi się od siebie różnią. Laminowanie włosów nie spowoduje ich wyprostowania. Po takie kompleksowe wygładzenie warto wybrać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego, w którym styliści zaproponują nam właśnie prostowanie keratynowe.
Również zabieg laminowania włosów można wykonywać w salonach. Profesjonalny zabieg laminowania trwa od 45 do 60 minut. Najważniejszą zaletą jest czas utrzymywania się efektu. Możemy liczyć na to, że nasze włosy będą lśniące jeszcze przez trzy miesiące od wykonania zabiegu. Fryzjerzy używają specjalnych preparatów, które znacznie wydłużają efekty laminowania. Musimy się jednak liczyć z tym, że taka wizyta będzie nas kosztować kilkaset złotych.
Składniki i wykonanie laminowania
Aby poprawić wygląd i kondycję kosmyków zniszczonych i matowych, możesz wykonać zabieg laminacji włosów w domu, za pomocą żelatyny. Dlaczego przyda nam się do tego właśnie ten składnik spożywczy? Żelatyna jest zbudowana z kolagenu zamyka łuski i buduje warstwę ochronną (działa jak keratyna). Dzięki temu Twoje włosy odzyskają blask oraz staną się miękkie w dotyku.
Aby uzyskać efekt tafli na włosach, będziesz potrzebować tylko trzy składniki:
– żelatynę spożywczą
– gorącą wodę
– maskę do włosów
Zamiast żelatyny, możesz użyć galaretki w proszku – będzie miała takie same właściwości. Czy smakowa, kolorowa galaretka może mieć negatywny wpływ na włosy? Nie! Nie ma możliwości, by zabarwiła twoje włosy, ale za to będziesz mogła przeprowadzić ten zabieg, wąchając ładniejszy zapach.
2 łyżki żelatyny, rozpuść w 4 łyżkach wrzątku. Gdy mieszanka odrobinę przestygnie, dodaj do niej 2 łyżki ulubionej maski do włosów (możesz wzbogacić ją także paroma kroplami olejku).
Przed wykonaniem zabiegu, umyj włosy szamponem i odsącz nadmiar wody za pomocą ręcznika. Przygotowaną miksturę, nałóż na starannie rozczesane włosy – pasmo, po pasmie. Możesz owinąć włosy folią spożywczą, a następnie ubrać czapkę/chustkę, by wygenerować większą ilość ciepła. Po upływie 25-30 minut, zmyj mieszankę bardzo dokładnie i osusz włosy.
Laminowanie galaretką z dodatkiem hydrolizowanych protein
Jeśli chcesz włosy doproteinować oraz zregenerować, polecamy do laminacji wymieszać galaretkę z hydrolizowanymi proteinami keratyny, które dostępne są w sklepach z półproduktami kosmetycznymi. Taką mieszankę najlepiej wymieszać z emolientową maską i olejem, aby uniknąć przeproteinowania.
Laminowanie włosów siemieniem lnianym
Innym domowym sposobem na laminowanie włosów jest to z wykorzystaniem siemienia lnianego – niedużych ziaren lnu pospolitego. Do tego zabiegu potrzebne jest nam również niewiele składników: siemię lniane, odżywka do włosów oraz woda.
2 łyżki siemienia lnianego zalewamy 1,5 szklanki wody i gotujemy je przez 10-15 minut. Od czasu do czasu mieszamy. Na umyte i osuszone ręcznikiem włosy nakładamy ostudzoną miksturę, wcześniej dodając do niej łyżkę odżywki. Zakładamy czepek i owijamy ręcznikiem. Po godzinie spłukujemy mieszankę z włosów i suszymy. Efekty to lśniąca, gładka fryzura. Taki zabieg poleca się także osobom z kręconymi włosami. Zabieg laminowania siemieniem lnianym możemy przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.
Różnice między laminowaniem a prostowaniem keratynowym
Wróćmy do profesjonalnych zabiegów fryzjerskim. Czym różni się laminowanie od prostowania keratynowego? Najważniejszym aspektem jest długość efektu. Prostowanie keratynowe pozwala pozbyć się nam rozdwojonych końcówek czy drobnych loczków na czas od pięciu do sześciu miesięcy. Natomiast laminowanie włosów powoduje ich wygładzenie na kilka tygodni.
Po zabiegu z wykorzystaniem prostowania keratynowego, nasze loki stają się zdrowe, elastyczne i wytrzymałe. Substancja, która wnika w strukturę włosa, przynosi owoce w postaci plastycznych i mocnych włosów. Laminowanie również powoduje ochronę włosów przed czynnikami zewnętrznymi, ale składniki, z których korzysta się podczas tego zabiegu dość szybko się zmywają.
Różnice dostrzeżemy również w cenie obu tych zabiegów. Laminacja w salonach jest około dwóch i pół raza niższa niż przy użyciu keratyny. Ile kosztuje prostowanie keratynowe? Wszystko zależy od długości włosów.
Na szczęście oba te zabiegi – zarówno laminowanie, jak i prostowanie keratynowe – mogą być wykonywane w domu. Keratynizacja wymaga od nas jednak zakupu specjalistycznych kosmetyków, za to do laminowania włosów składnik znajdziemy w naszej potrzebujemy jedynie tanich i bardzo łatwo dostępnych składników. Polecamy!
Efekty
Kobiety wykonujące zabieg laminowania regularnie, zdecydowanie najczęściej zauważają wzmożoną sypkość i blask włosów. Efekty te przyrównują także do keratynowego prostowania włosów, jeśli oczywiście są posiadaczkami naturalnie prostych kosmyków. Są one również pogrubione, odżywione oraz wydają się być gęstsze niż przed zabiegiem.
Podsumowując, efekty laminowania to:
- błyszczące, lśniące włosy
- fryzura, która się nie puszy i lepiej reaguje na czynniki zewnętrzne,
- pasma, które są miękkie i przyjemne w dotyku
- brak problemu z rozczesywaniem, bo włosy przestają się plątać.
Laminowanie włosów powinno zagościć w Twojej pielęgnacji na stałe. Wykonuj je wtedy, gdy zauważysz, że twoje kosmyki stają się pozbawione blasku i witalności. Pamiętaj, że kluczem do pięknych włosów, którymi możesz się pochwalić, jest regularność!