Aloes cieszy się coraz większą popularnością w kosmetyce, co dostrzec możemy na sklepowych półkach. Kiedyś spotkać go można było w postaci maści aloesowej stosowanej na rany. Coraz więcej producentów oferuje kosmetyki i produkty z aloesem lub aloesowe żele wielofunkcyjne, a eksperci od pielęgnacji polecają wykorzystanie go w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Zdradzamy, jak ta egzotyczna roślina może pomóc Ci w pielęgnacji włosów (i nie tylko!).
Aloes w warunkach naturalnych spotkać można w Afryce, Ameryce Południowej i południowych stanach USA. Jego mięsiste liście gromadzą niezwykle cenny żel, dzięki któremu roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, przy produkcji leków i suplementów, a nawet w kuchni. Wyciąg, który ma konsystencję żelu można bez problemu pozyskać samemu. Nasza roślina musi mieć jednak co najmniej 3 lata. Odcinamy jeden z jej liści nożem i pozbywamy się bocznych kolców. Następnie przecinamy liść wzdłuż i łyżeczką ściągamy żelowy miąższ do słoiczka. Aloes zawiera bogactwo minerałów – potas, cynk, żelazo, wapń i magnez, kwasy tłuszczowe oraz witaminy: A, E, C i witaminy z grupy B. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza ponad 200 substancjom aktywnym. To prawdziwa bomba dla urody! W jaki sposób stosować więc tę cudowną roślinę?
Aloes na włosy
Pielęgnacja włosów to jedno z najpopularniejszych zastosowań aloesu. Lista korzyści, jakie przynosi, jest naprawdę długa. Roślina świetnie nawilża, odżywia i regeneruje włosy, przywracając im blask i zdrowy wygląd. Aloes pielęgnuje także skórę głowy – odżywia cebulki oraz łagodzi swędzenie i podrażnienia. Niektórzy stosują go nawet na porost włosów. Dobrą wiadomością jest, że żel aloesowy można używać nawet codziennie, ponieważ jest on delikatny i nie powoduje przetłuszczania się kosmyków.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów będących naturalnym aloesem, ale także takich z jego dodatkiem jak odżywki do włosów z aloesem, szampony czy maski. z aloesu posłużyć może za wcierkę do włosów – nakładamy go wówczas na skórę głowy. Aby przygotować aloesową wcierkę wystarczy do 100 ml wody dodać dwie łyżki, czyli 30 mililitrów żelu i przelać do buteleczki z atomizerem. Tak powstałą wodę aloesową można stosować właściwie na dwa sposoby – aplikowaną na skórę głowy jako wcierką, a rozpylaną na kosmyki, jako mgiełkę nawilżającą kosmyki. Takie zastosowanie żelu stymuluje wzrost włosów, poprawia ukrwienie skóry i pomaga walczyć z łupieżem. Natomiast w połączeniu w stosunku 1:1 z ulubionym olejkiem lub wybranym olejem roślinnym, żel staje się naturalnym kosmetykiem do pielęgnacji suchych i zniszczonych końcówek oraz olejowania włosów. Żel aloesowy można stosować jako maskę – nie musisz nic do niego dodawać, ale mieszając go z gotowym produktem wzbogaci on jego skład.
Olejowanie włosów na aloes
Tak naprawdę jest wiele sposobów na olejowanie włosów z wykorzystaniem aloesu. Proponujemy wypróbować wszystkie i stosować ten, który sprawdza się najlepiej.
- Pierwszy z nich jest sposobem błyskawicznym. Wystarczy wymieszać żel aloesowy i olej w stosunku 1:1. Dla włosów średniej długości polecamy użyć 15 mililitrów każdego z produktów. Aby produkty dobrze się połączyły można delikatnie podgrzać olej, aby miał on płynną konsystencję. Powstałą mieszkankę należy nałożyć na całą długość suchych lub mokrych kosmyków i zostawić na pół godziny. Po upływnie wyznaczonego czasu spłukać włosy.
- Drugi polega na rozprowadzeniu aloesu na suchych włosach, a następnie nałożeniu na niego dowolnego oleju. Dalsza procedura wygląda jak w punkcie pierwszym.
- Trzeci sposób jest najbardziej rozbudowany. Będziesz potrzebować wody, aloesu i ulubionego oleju w proporcji 1:1:1. Powstałą mieszankę rozprowadź dokładnie po rozczesanych włosach. Nie ma potrzeby uprzedniego ich moczenia. Następnie dokładnie spłucz produkt.
Aloes na skórę twarzy i ciała
Niesamowite właściwości regenerujące aloesu sprawiają, że coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała zawiera wyciąg z liści tej rośliny. Znaleźć można go między innymi w kremach do twarzy, balsamach do ciała, kosmetykach do kąpieli, peelingach, płynach micelarnych i wielu innych. Nieocenione jest jednak przede wszystkim działanie samego żelu aloesowego, który można stosować bezpośrednio na skórę, zamiast kremu czy balsamu. Żel aloesowy to cudowny sposób na promiennie wyglądającą, odżywioną i wygładzoną cerę. Regeneruje on skórę, przyśpiesza gojenie ran oraz oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum, dlatego będzie świetnym wyborem dla osób borykających się z trądzikiem.
Aloes do picia
Aloes stosować można także… od wewnątrz! Picie soku z aloesu przynosi wiele pozytywnych skutków dla zdrowia, a poza tym – świetnie smakuje! Aloes może pomóc w detoksykacji organizmu, przynosi ulgę przy niestrawności i przyśpiesza przemianę materii. Jego regularne spożywanie wzmacnia także odporność, dlatego warto sięgnąć po niego szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Wachlarz zastosowań aloesu dla zdrowia, urody i dobrego samopoczucia jest naprawdę szeroki. Wyciąg z tej leczniczej rośliny jest coraz popularniejszy i szerzej dostępny, a to, w jakiej formie będziesz go stosować, zależy tylko od Twoich preferencji. Chcąc zagwarantować witalność swojej skórze i włosom, wybierz się do najbliższej drogerii, apteki lub… kwiaciarni!