Bezpieczna koloryzacja włosów

Wymarzona metamorfoza czy delikatne odświeżenie naturalnego koloru to czysta przyjemność – pod warunkiem, że nasze włosy nie przypłacą tego zdrowiem. Niestety wypadanie włosów po farbowaniu, przesuszone końcówki czy nieprzyjemna szorstkość są częstymi skutkami ubocznymi koloryzacji. W czym tkwi sekret lśniących, atrakcyjnych kosmyków? Po jakie kosmetyki sięgnąć i o czym pamiętać w całym procesie farbowania? 

Bezpieczne malowanie włosów – na czym polega?

Hasło „bezpiecznej koloryzacji” odmieniane jest przez wszystkie przypadki, ale co właściwie oznacza?  Chodzi nie tylko o dobranie bezpiecznej farby do włosów (o czym piszemy trochę niżej), ale też o:

  • odpowiednie przygotowanie do zabiegu,
  • profesjonalne przeprowadzenie koloryzacji (posiadaczki ciemnych włosów powinny szczególnie uważać – rozjaśnienie włosów/dekoloryzacja wykonane w warunkach domowych może przynieść fatalne skutki, ponieważ wywabianie barwnika to dość skomplikowany proces wymagający precyzji i doświadczenia),
  • umiejętną pielęgnację włosów po farbowaniu. 

Bezpieczna koloryzacja to też taka, która nie jest zbyt częsta. A jak często można farbować włosy?  Przyjmuje się, że w minimum 2-tygodniowych odstępach. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej struktury włosa i intensywności koloryzacji. Jeśli tylko subtelnie zmieniamy barwę kosmyków (np. delikatnie przyciemniamy), to ponowny zabieg może być konieczny dopiero za 4-6 tygodni. 

Jak przygotować włosy do farbowania?

Farbowanie włosów przypomina trochę nakładanie makijażu na twarz. Doskonale wiemy, że nawet najlepsze podkłady i pudry wyjdą fatalnie na suchej, zaniedbanej cerze i raczej podkreślą jej mankamenty niż wydobędą urok. Dlatego tak ważne jest, aby przed samą koloryzacją poświęcić trochę czasu naturalnym kosmykom. Zadbajmy maksymalnie o ich kondycję. Zdrowe włosy mają zamknięte łuski, nie brakuje im keratyny i są dobrze odżywione. O kilku sprawdzonych sposobach na przywrócenie witalności matowym, zmęczonym włosom pisaliśmy tutaj.

Jak dobrać farbę?

Jeśli zamierzasz przeprowadzić koloryzację samodzielnie, podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni kolor. Weź pod uwagę:

  1. Rodzaj włosów – te z natury cieńsze lepiej prezentują się w jasnych blondach i brązach. Posiadaczki grubych włosów mogą trochę bardziej zaszaleć i pójść w wyraziste, odważne odcienie.
  2. Odcień skóry – cera blada, o chłodnym odcieniu (porcelanowa lub z nutami różu) pięknie komponuje się z równie chłodnymi kolorami (np. platynowe blondy, zimne brązy, niebieskawe czernie). Cerę w ciepłych tonach podkreślą z kolei ciepłe barwy (np. kasztanowe brązy, płomienne rudości).
  3. Naturalny kolor włosów – sama farba czasami nie wystarcza. Produkt tylko nakłada na kosmyki pigment kolorystyczny. Nie zmienisz kruczoczarnych pukli w blond, ponieważ sama farba rozjaśnia włosy jedynie o 5 tonów.  Czym farbować włosy ciemne? Przed nałożeniem wymarzonego koloru zawsze niezbędna jest w tym przypadku dekoloryzacja. Utleniacz usuwa pigment i przygotowuje włos do przyjęcia nowego koloru. Pamiętaj jednak, że to skomplikowany zabieg i lepiej oddać sprawę w ręce profesjonalisty. Nieumiejętna dekoloryzacja jest groźna dla włosów i skóry głowy.

Najbardziej szkodliwe farby do włosów

Farbowanie bywa inwazyjnym zabiegiem (zwłaszcza drastyczne zmiany kolorów). Sprawę pogarszają jednak złej jakości produkty. Oto składniki farby do włosów, których lepiej unikać:

  • amoniak (odpowiada za trwałość koloryzacji),
  • PPD (parafenylenodiamina) – tzw. sztuczna henna,
  • rezorcyna (składowa część barwnika),
  • parabeny (syntetyczne konserwanty kosmetyków).

Wszystkie te składniki mogą nadmiernie wysuszać włosy, podrażniać skórę głowy i powodować reakcje alergiczne.

Bezpieczne farby do włosów

Na polskim rynku na szczęście mamy co raz większy wybór wysokiej jakości farb do włosów. Czym się wyróżniają?

  • Bazują na wyciągach roślinnych: np. ze złotego prosa, nasion winogron, brzozy, liści oliwek. 
  • Przeszły testy dermatologiczne.
  • Nie zawierają amoniaku, PPD, parabenów, GMO, alkoholu, metali ciężkich.
  • Są bogate w odżywcze oleje roślinne.
  • Korzystają z mocy naturalnej henny i innych naturalnych barwników.
  • Ich skład jest tak opracowany, że zmniejsza ryzyko podrażnień i alergii niemal do zera.

Farbowanie włosów może być przyjemnym, nieszkodliwym zabiegiem, jeśli tylko skorzystamy z odpowiednich produktów i będziemy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu naszych kosmyków. Jeśli chcemy mieć pewność, że kolor będzie prezentował się pięknie, a włosy pozostaną lśniące i miękkie, warto skorzystać z usług profesjonalnych salonów.

Wróć do listy porad