Weszły już na stałe do klasyki fryzjerstwa. Cieniowane włosy do ramion, długie czy nawet krótkie są uniwersalnym i niezawodnym sposobem na dodanie sobie wdzięku i elegancji. Pod jednym warunkiem – o Twoją fryzurę zadba profesjonalista. W artykule wyjaśnimy, dlaczego to takie ważne, podpowiemy, jakich efektów możesz się spodziewać po dobrym cieniowaniu i polecimy parę sprawdzonych upięć.
Czym jest cieniowanie?
Wyróżniamy dwie podstawowe stylizacje – fryzury proste (czyli boby) oraz włosy cieniowane. Te ostatnie oznaczają, że niektóre kosmyki są krótsze od innych, ale nie zawsze musi to polegać na stworzeniu kilku stopni.
Przy cieniowaniu włosów krótkich na przykład wystarczą czasami tylko dwie warstwy.
Efekty cieniowania
Podstawowym celem cieniowania jest nadanie fryzurze formy. Nawet jeśli wyglądamy dobrze w równo ściętych włosach, wystopniowanie ich nada im więcej charakteru i energii. Odpowiednio cieniowane fryzury, bez względu na ich długość, wyróżniają się:
- uniesieniem u nasady, co optyczne zwiększa gęstość włosów,
- lekkością,
- przemyślanym ułożeniem – fryzura otrzymuje kształt, który pozwala odzyskać porządek na głowie,
- wygodą w noszeniu – każde modelowanie to okazja na szybkie nadanie fryzurze trochę innego kształtu.
Jak dopasować cieniowanie?
Cieniowanie sprawdza się na włosach różnej długości, więc to nie długość jest głównym wyznacznikiem.
Co stylista powinien wziąć pod uwagę zanim zaproponuje Ci metamorfozę?
- Rodzaj włosów (kręcone, proste, gęste, cienkie).
- Kondycję włosów (czy nie wymagają najpierw odżywienia i ścięcia rozdwajających się końcówek?).
- Kształt Twojej twarzy.
- Mankamenty, które chciałabyś ukryć (np. wysokie czoło czy zbyt masywna szczęka).
Cienkie włosy zyskają na objętości przy cieniowaniu, ale wystopniowanie takich włosów musi być bardzo delikatne. W przeciwnym razie włosy będą wyglądać na przerzedzone!
Przy gęstych i grubych włosach, cieniowanie może być bardziej radykalne – pomoże fryzurę okiełznać i nadać jej efektowny kształt. Jeśli do tego masz włosy długie, to sprawdzi się cieniowanie na całej długości.
Codzienne układanie fryzury przestanie być udręką.
Posiadaczki loków i fal, dzięki cieniowaniu, przywrócą swoim puklom naturalną sprężystość,
wydobędą ich skręt i będą mogły zapomnieć o uporczywie plączących się kosmykach.
A jak ukryć drobne mankamenty? Zbyt wysokie czoło elegancko ukryje cieniowana grzywka. Okrągłe, pełne twarze zyskają przy wyrazistym cieniowaniu, a twarzom pociągłym dobrze będzie w tak zwanych pazurkach.
Kiedy poczekać z cieniowaniem?
O ile cieniowane włosy, w rękach profesjonalisty, tylko dodadzą nam szyku, czasami stylizację trzeba poprzedzić regeneracją kosmyków. Przy włosach zniszczonych, cieniowanie tylko wyeksponuje poszarpane, suche końcówki. Dobrze więc poprzedzić zabieg cieniowania delikatnym podcięciem i zadbaniem o kondycję włosów na całej długości.
Upięcia przy cieniowanych włosach
Cieniowane włosy, zwłaszcza w połączeniu z koloryzacją ombre lub sombre, wyglądają efektownie nawet rozpuszczone. Ciekawe ścięcie i gra refleksów są ozdobą samą w sobie. Jeśli lubisz romantyczny styl boho, upnij włosy w luźny kok i wypuść kilka kosmyków. Wycieniowane włosy sprawią, że kok nabierze objętości i trochę nonszalanckiego charakteru. Przy delikatniejszym wycieniowaniu, dobrze sprawdzi się też wysoki kucyk.
Kłopotliwy może być zwykły warkocz, ale już przy dobieranym, nie musimy przejmować się nierównymi kosmykami,
a i optycznie będzie wydawać się znacznie grubszy niż, gdy spleciemy go z równo przyciętych włosów.
Cieniowanie włosów to doskonały pomysł, jeśli masz ochotę na ciekawą zmianę i ponadczasową elegancję.
Cięcie to nie należy jednak do najprostszych, ponieważ wymaga sporej wiedzy na temat architektury włosa i jego potencjału, a także bezbłędnego estetycznego wyczucia. Różne twarze wymagają różnej oprawy. Warto więc w tym przypadku zaufać doświadczonemu styliście.