Cykl życia włosa

Na pielęgnację włosów przeznaczamy sporo czasu. Eksperymentujemy z różnymi kosmetykami, dbamy o dietę, szukamy idealnych sposobów na poprawę kondycji naszych kosmyków. Ale czy wiemy, jak rosną włosy? Poznanie cyklu wzrostu włosa oraz jego natury pomoże nam lepiej zrozumieć, jak działają niektóre preparaty i dlaczego nie na wszystko mamy wpływ (choćbyśmy stosowały najdroższe preparaty świata)…

Cykl życia włosa

Budowa włosa

Zastanawiałaś się, jak zbudowany jest włos? Ma dwie główne części – łodygę (wystającą ponad powierzchnię skóry) oraz korzeń (zwany ze względu na swój kształt cebulką) osadzony w skórze właściwiej. Korzeń otacza pochewka, czyli mieszek włosowy. Dolną część korzenia (tę zaokrągloną) nazywamy opuszką. Mieści się ona na brodawce włosa, czyli wypustce skóry właściwej. To od wielkości brodawki zależy wielkość cebulki, a zatem grubość łodygi. Brodawka pełna jest naczyń krwionośnych, które dostarczają substancji odżywczych i budulcowych niezbędnych do wzrostu włosa.

Brodawka jest więc bardzo unerwiona i wrażliwa – to dlatego odczuwamy ból podczas wyrywania włosków pęsetą czy w trakcie depilacji woskiem. Odrywamy cebulkę od unaczynionej brodawki. Warto mieć to na uwadze, kiedy poddajemy się zabiegowi depilacji laserowej, a ta przebiega bezboleśnie. Jeśli nie czujemy dyskomfortu, to wiązka lasera nie dociera do brodawki, a więc nie niszczy włosa na stałe. Ogrzewa jedynie mieszek włosowy, w którym nie będzie włosa przez zaledwie 2 czy 3 miesiące.

Wzrost włosa – co warto wiedzieć?

Proces wzrostu włosa w brodawce włosowej dzielimy na trzy fazy. Kolejność etapów w cyklu wzrostu włosa jest stała, a sam cykl powtarza się wielokrotnie w ciągu naszego życia. Co ważne, wzrost włosa jest silnie uwarunkowany genetycznie i różni się nawet między mieszkami włosowymi jednej osoby! Ciekawostką jest to, że fazy wzrostu poszczególnych włosów są przesunięte w czasie względem siebie. I całe szczęście! Dzięki temu nie jesteśmy okresowo łyse i tylko część włosów wypada. Z tego też powodu przy depilacji laserowej nikt nie jest w stanie za pierwszym razem usunąć wszystkich niepożądanych cebulek.

Fazy wzrostu włosa

Wyróżniamy trzy fazy:

  1. Faza anagenowa: komórki w brodawce włosa ulegają gwałtownemu namnażaniu się. Buduje się łodyga włosa, która przebija powierzchnię naskórka i wydostaje na zewnątrz. Korzeń włosa pozostaje zakotwiczony głęboko w skórze właściwej i pobiera niezbędne składniki odżywcze. Czas trwania fazy anagenowej jest uwarunkowany genetycznie – jeśli jest długi, to mamy predyspozycje do zapuszczania włosów. Średnio trwa 6 lat. Na głowie przeciętnej, zdrowej osoby włosy w fazie aktywnego wzrostu powinny zajmować od 85 do 90% wszystkich włosów.
  2. Faza katogenowa (obumierania): moment przejściowy, który trwa od 2 do 4 tygodni. Brodawka i cebulka się kurczą, komórki zaczynają powoli obumierać, więc rozpada się korzeń. Włos przestaje być zakotwiczony i wędruje ku górze.
  3. Faza telogenowa: faza spoczynku brodawki, która trwa przez 2 lub 3 miesiące. Brodawka zaczyna przygotowywać się do wyprodukowania kolejnego włosa, a stary włos osadzony jest na tyle płytko w mieszku, że wystarczy go delikatnie szarpnąć, aby wypadł. Nie poczujemy wtedy nawet bólu. W tej fazie znajduje się około 15% włosów na naszej głowie.

Preparaty na zagęszczenie włosów stymulują mieszki włosowe będące w fazie anagenu, aby wydłużyć czas aktywnego wzrostu. Na włosy w tej fazie oddziałuje też wiązka lasera przy depilacji. Wychwyci tylko takie włosy, ponieważ jedynie w fazie anagenowej impuls przeniesie się do cebulki i mieszka włosowego.

Ile włosów ma człowiek na głowie?      

Szacuje się, że mamy na głowie od 85 tysięcy do 140 tysięcy włosów. Rozwój mieszków włosowych na głowie zaczyna się już w życiu płodowym (po ok. 60 dniach)! Znając cykl wzrostu włosa, nie musimy przejmować się ich wypadaniem. Ich utrata jest całkowicie normalna. Dziennie wypada nawet do 100 włosów. Warto pamiętać, że jeśli myjemy głowę np. raz w tygodniu i nie rozczesujemy włosów każdego dnia (przy lokach to bardzo dobra strategia), to szczyt utraty włosów przypadnie właśnie na moment mycia i czesania. Jednorazowo możemy więc zobaczyć dużo większą kępkę.

Fizjologiczne wypadanie włosów jest też różne w zależności od wieku. Obserwujemy je w okresie niemowlęcym, dojrzewania, a później po 60. roku życia.Podsumowując, podstawowa znajomość budowy włosów i ich cyklu rozwoju pomaga nam w zrozumieniu, co tak naprawdę dzieje się na naszej głowie. Dzięki temu możemy lepiej dobrać kurację albo szybko zorientować się, czy niektóre salony kosmetyczne nie próbują nas oszukać w trakcie zabiegu depilacji. 

Wróć do listy porad