Twoje włosy i skóra głowy mają skłonności do przetłuszczania się, a jednocześnie zdarza się, że sporadycznie pojawiają się na nich drobinki łuszczącej się skóry? Na pewno wiele już wiesz na temat peelingów, które doskonale radzą sobie w takich sytuacjach, jednak czy słyszałaś o czarnym mydle? Działa ono jak peeling enzymatyczny. Poznaj jego właściwości i ciesz się piękną fryzurą!
Czarne mydło – co to jest?
Czarne mydło to bardzo wszechstronny kosmetyk, który można wykorzystać w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Mimo prostego składu jest jak prawdziwy superfood. Nawilża skórę, a także ją oczyszcza i delikatnie złuszcza naskórek, a do tego jest w 100% naturalne! W sklepach możesz dostać różne rodzaje czarnego mydła, między innymi:
Czarne mydło marokańskie
Znane jest także pod nazwą Savoir noir. Ten rodzaj pochodzi z Maroka i w jego skład wchodzą przede wszystkim oliwa z oliwek i długo moczone (macerowane) w soli potasowej czarne oliwki. Stąd ten specyficzny i oryginalny jak na mydło kolor. Zdarza się jednak, że jest wytwarzane z zielonych odmian, dlatego w różnych sklepach jego odcień może się nieco różnić. Jeśli mydło jest nieco zielonkawe – nie martw się – wszystko z nim w porządku. Produkt ma charakterystyczny zapach, jednak nie utrzymuje się on zbyt długo. Takie składniki to bogactwo witamin (B, D, E) oraz żelaza, fosforu i wapnia. Bardzo często jest ono wyrabiane ręcznie. Różni ono się od znanych mydeł tym, że nie przybiera postaci tradycyjnej kostki, ani płynu, tylko pasty na kształt melasy, dlatego najczęściej można kupić je w słoiczku. Savoir noir jest uznawane za najbardziej prawdziwe czarne mydło.
Czarne mydło afrykańskie
Jest to nieco inna odmiana czarnego mydła. W jego skład tradycyjnie wchodzi:
- nierafinowany olej palmowy,
- nierafinowany olej kokosowy,
- masło shea,
- miazga z nasion kakaowca.
Ten produkt idealnie sprawdzi się jako szampon. Bardzo dobrze się pieni, dzięki czemu z łatwością umyjesz nim włosy i oczyścisz skórę głowy. Jego dodatkowym atutem jest to, że jest w 100% naturalne.
Do mieszanki często dodaje się też inne składniki, na przykład aloes, limonkę, sproszkowane drzewo osun czy nawet rozgniecione liście palmy. Taki kosmetyk nada piękny zapach Twoim kosmykom i dodatkowo będzie je odżywiał.
Czarne mydło syberyjskie
Jest to stosunkowo nowy kosmetyk. W jego skład wchodzi pełen wachlarz ziół, a także między innymi olej cedrowy, dziegieć czy czaga brzozowa. Ten typ, oprócz właściwości oczyszczających, zapobiega przetłuszczaniu się włosów, ale także ich wypadaniu. Mimo to nie przesusza skóry, a to wszystko dzięki bogactwu olejów w nim zawartych.
Właściwości czarnego mydła
Czarne mydło to właściwie produkt stworzony dla posiadaczek włosów przetłuszczających się. Ma działanie antybakteryjne, a także oczyszcza pory i reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając wydzielanie sebum. Ponadto działa także cudownie na kosmyki. Zawarte w mydle oleje sprawiają, że stają się one odpowiednio nawilżone, błyszczące i miękkie w dotyku. Warto także wspomnieć, że ten kosmetyk tworzy tak zwaną warstwę okluzyjną na skórze, która jest czymś jak ochronna powłoka, która zapobiega podrażnieniom i chroni naskórek przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Peeling enzymatyczny
Jak widzisz, czarne mydło to nic innego niż szampon w kostce lub w postaci pasty. Na pewno zastanawiałaś się, jak jeszcze możesz je wykorzystać w pielęgnacji włosów. Przychodzimy z odpowiedzią. Idealnie sprawdzi się jako peeling enzymatyczny. Stosując go, powinnaś kierować się kilkoma istotnymi zasadami.
- Wybierając odpowiedni kosmetyk, przypatrz się jego składowi. Powinien mieć on tylko naturalne składniki, bez konserwantów, sztucznych barwników i parabenów.
- Na początek umyj włosy codziennym szamponem.
- Na umytą skórę głowy nałóż dokładnie niewielką ilość czarnego mydła. Jeśli używasz tego w kostce – po prostu wetrzyj je u nasady kosmyków. Jeśli postawiłaś na pastę, nabierz jej niewielką ilość na zwilżoną dłoń, lekko rozrób i dopiero nałóż na skalp.
- Przy okazji to doskonały moment na wykonanie masażu. Wystarczy tylko kilka minut, aby okrężne ruchy pobudziły naczynia krwionośne i zrelaksowały skórę głowy.
- Pianę pozostaw na głowie do 10 minut i spłucz wodą. Dokładność jest tutaj bardzo ważna, bowiem pomimo zawartych olejów, mydło zbyt długo trzymane na głowie może spowodować nadmierne wysuszenie naskórka i jego niechciane łuszczenie.
- Pamiętaj, żeby po takim peelingu koniecznie nałożyć odżywkę na pasma i olejek na końcówki, w szczególności, jeśli jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych.
Peeling enzymatyczny możesz wykonywać raz w tygodniu lub częściej. To wszystko zależy od potrzeb Twoich włosów. Obserwuj je i dostosuj częstotliwość zabiegu do ich kondycji. Pamiętaj jednak o regularności.
Jak widzisz czarne mydło nakładane na włosy ma wiele zastosowań, a jego niezaprzeczalnym atutem jest naturalność. Jeśli Twoje kosmyki mają tendencję do przetłuszczania się, to zdecydowanie powinnaś je wypróbować. Jednak nie zapominaj, że kluczem do największej skuteczności wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych jest regularność.