To miał być wymarzony kolor i metamorfoza życia. Tymczasem nasze wyobrażenia całkowicie rozminęły się z rzeczywistością i jedyne o czym myślimy, patrząc w lustro, to: jak pozbyć się farby z włosów?! Na szczęście nie musimy czekać aż kolor się wypłucze lub całkowicie odrosną nam włosy w naturalnej barwie. Ratunkiem po nieudanych eksperymentach jest dekoloryzacja. Na czym dokładnie polega ten proces? Jakie daje efekty? Jak postępować, aby po dekoloryzacji cieszyć się pięknym odcieniem kosmyków?
Ściąganie koloru – o co w nim chodzi?
To zabieg usuwania sztucznych barwników z wnętrza włosa, które wprowadzono w trakcie farbowania. Produkt odpowiedzialny za cały proces to dekoloryzator lub rozjaśniacz. Czy można przeprowadzić ściąganie koloru z włosów w domu? Tak, ale musimy pamiętać, że jest to skomplikowane i przy braku doświadczenia łatwo zniszczyć kosmyki. Zawsze polecamy oddać się w ręce profesjonalnych fryzjerów. Dobiorą technikę dekoloryzacji oraz produkt, aby jak najmniej zaszkodzić odbarwianym włosom.
Jak przebiega dekoloryzacja włosów?
To przede wszystkim czasochłonny zabieg i właściwie jeden seans nie wystarcza. Mieszanka dekoloryzująca różnie reaguje z włosami. Powodzenie i czas trwania całego procesu zależą od czynników indywidualnych oraz intensywności farby, którą chcemy ściągnąć. Dekoloryzacja czarnych włosów, a więc powrót z głębokich, ciemnych kolorów do jasnych blondów, jest największym wzywaniem. W trakcie dekoloryzacji odcień włosów przechodzi przez różne stopnie nasycenia – od czerni lub ciemnego brązu przez czerwienie i pomarańcze po żółcie i blondy.
Fryzjer nie jest w stanie ściągnąć farby z włosów za jednym razem. Zabieg przerywa się nawet na kilka tygodni, ponieważ włosy muszą nabrać sił przed kolejnym etapem. Niestety nie ma tutaj czarów – usuwanie pigmentów jest zawsze inwazyjnym zabiegiem. Uzbrój się więc w cierpliwość i nie złość na chwilową kiepską kondycję kosmyków. W trakcie całego procesu włosy mogą być szorstkie, matowe, w mało atrakcyjnym kolorze. Aby osiągnąć upragniony efekt, trzeba trochę przecierpieć.
Co po dekoloryzacji włosów?
Jeśli pozbyłaś się już niechcianego odcienia, pozostał ostatni krok – koloryzacja. Tak, brzmi to trochę absurdalnie, ale po samym ściągnięciu koloru niestety nie mamy na włosach perfekcyjnego odcienia. Czasem pozostają przebarwienia lub pomarańczowa poświata. Aby wyrównać niedoskonałości, farbuje się włosy na jasny kolor. Alternatywą dla trwałej koloryzacji jest użycie tonera – ochłodzi on barwę włosów i ją wyrówna, ale bez wprowadzania już drastycznych zmian.
Pielęgnacja włosów po odbarwianiu
Twoje kosmyki przeszły długą i wyczerpującą drogę. Wymagają teraz szczególnie troskliwej opieki, aby wrócić do formy. Włosy są przede wszystkim przesuszone i słabe. Pierwszym korkiem jest więc podcięcie zniszczonych końcówek. W codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć teraz regenerujących szamponów, odżywek i głęboko nawilżających masek. Przez jakiś czas zrezygnuj z trwałej ondulacji czy przedłużania włosów. Jeśli możesz, odstaw prostownice i lokówki.Podsumowując, odbarwianie włosów jest zabiegiem, który może nas uwolnić od niechcianego koloru na głowie. Należy ono jednak do procesów inwazyjnych i czasochłonnych. Aby zminimalizować uszkodzenie kosmyków, bezpiecznie ściągnąć farbę i szybko przywrócić włosom dawną witalność, koniecznie powierzmy się doświadczonemu styliście.