Kiedy ostatni raz myłaś swoje grzebienie i szczotki? Raczej mało która z nas może tutaj pochwalić się sumiennością. W ferworze codziennych obowiązków pamiętanie o dezynfekcji fryzjerskich akcesoriów schodzi na daleki, daleki plan… Dlatego chcemy Wam (i sobie!) przypomnieć dzisiaj, dlaczego warto zmienić nawyki. Poza tym małe SPA dla grzebieni i szczotek wcale nie musi być czasochłonne!
Dlaczego dezynfekcja szczotek i grzebieni jest ważna?
Wydaje się, że przybory do pielęgnacji włosów muszą być raczej czyste, skoro na co dzień dbamy o nasze pukle. Wyniki badań są jednak mocno zaskakujące… Wiedziałyście, że naukowcy z University of Arizona, po przebadaniu 30 szczotek należących do kobiet w przedziale wiekowym 16–24 lat, znaleźli średnio 530 bakterii na każdym cm2 szczotki? Dla porównania, na umywalce znajdziemy ich ponad 400, a na psiej misce niecałe 330…
Skąd na szczotkach i grzebieniach taki urodzaj? Między ich zębami zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń: martwy naskórek, pot, tłuszcz, resztki produktów do stylizacji, kurz i inne pyłki z powietrza. Ta mieszanka substancji jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów. Warto pamiętać, co kryje się na tych niewinnych akcesoriach, bo przecież nie po to dbamy o higienę włosów, żeby na idealnie oczyszczone i nawilżone kosmyki nakładać brud gromadzony przez długie miesiące…
Czyszczenie szczotki do włosów i grzebienia – jak często jest potrzebne?
W najbardziej optymistycznej wersji – raz w tygodniu. Ale nie oszukujmy się, to byłaby już rewolucja! Spokojnie możemy przyjąć, że raz w miesiącu wystarczy. Zawsze to częściej niż… nigdy.
Plastikowe grzebień i szczotka – jak je wyczyścić ?
Przybory odświeżysz w kliku prostych krokach.
- Pozbądź się włosów z ich powierzchni. Możesz pomóc sobie wykałaczką, szpikulcem, jakimkolwiek cienkim narzędziem. Czasem szczotki do włosów da się wyczesać grzebieniem.
- Przygotuj roztwór z ciepłej wody i mydła lub szamponu. Spokojnie sprawdzi się dowolny szampon – to dobra okazja, aby pozbyć się nietrafionego kosmetyku.
- Zanurz szczotkę / grzebień i odczekaj parę minut. Trudniejsze zanieczyszczenia możesz usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów lub paznokci.
- Osusz szczotkę / grzebień – ręcznikiem papierowym, suszarką albo pozostaw do wyschnięcia.
A co z drewnianymi grzebieniem i szczotką? Możesz postępować dokładnie tak samo, tylko nie trzymaj ich za długo w wodzie, aby nie spęczniały. Zamiast długiej kąpieli zafunduj im intensywne szorowanie.
Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia?
Taki rodzaj szczotki wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie uszkodzić struktury cennego włosia.
- Usuń wszystkie zaplątane włosy z jej powierzchni. Podobnie jak wyżej – możesz użyć patyczka, wykałaczki, szpikulca itp.
- Delikatnie zwilż włosie czystą wodą.
- Umyj je mydłem lub szamponem. Dobrze jest użyć środków silnie oczyszczających.
- Po wypłukaniu nałóż na włosie odżywkę do spłukiwania – najlepiej tę, której sama używasz.
- Po kliku minutach dokładnie wypłucz włosie.
- Osusz szczotkę – suszarką lub pozostaw do wyschnięcia.
Drewniane szczotki do włosów, a już zwłaszcza te z naturalnym włosiem, wymagają trochę więcej uwagi. Im jednak lepiej o nie zadbasz, tym dłużej Ci posłużą.

Sposoby dezynfekcji szczotek i grzebieni
Bez względu na to, czy czyścisz plastikowe grzebienie do włosów czy drewniane szczotki z naturalnym włosiem – wszystkie przybory dobrze jest zdezynfekować. Etap dezynfekcji wprowadź już po dokładnym wymyciu akcesoriów. Czego możesz bezpiecznie użyć?
- Wody utlenionej,
- spirytusu salicylowego,
- prostych mieszanek:
- woda + ocet
- woda + amoniak
- woda + ocet + soda oczyszczona + bakteriobójcze olejki eteryczne.
Jeśli wzięłaś zadanie na serio i nie zależy Ci na domowych metodach, pomyśl o nabyciu sterylizatora UV. Urządzenie bezbłędnie eliminuje wszystkie szkodliwe zarazki z powierzchni fryzjerskich akcesoriów.Warto przy tym wszystkim pamiętać, że grzebienie i szczotki co jakiś czas należy po prostu wymienić. Są osobistymi przyborami codziennego użytku i w dużej mierze decydują o kondycji i zdrowiu naszych kosmyków. W dbaniu o piękne, mocne włosy żaden szczegół w pielęgnacyjnej rutynie nie powinien nam umknąć.