Grzebienie i szczotki do włosów – czas na wielkie czyszczenie!

Kiedy ostatni raz myłaś swoje grzebienie i szczotki? Raczej mało która z nas może tutaj pochwalić się sumiennością. W ferworze codziennych obowiązków pamiętanie o dezynfekcji fryzjerskich akcesoriów schodzi na daleki, daleki plan… Dlatego chcemy Wam (i sobie!) przypomnieć dzisiaj, dlaczego warto zmienić nawyki. Poza tym małe SPA dla grzebieni i szczotek wcale nie musi być czasochłonne!

Dlaczego dezynfekcja szczotek i grzebieni jest ważna?

Wydaje się, że przybory do pielęgnacji włosów muszą być raczej czyste, skoro na co dzień dbamy o nasze pukle. Wyniki badań są jednak mocno zaskakujące… Wiedziałyście, że naukowcy z University of Arizona, po przebadaniu 30 szczotek należących do kobiet w przedziale wiekowym 16–24 lat, znaleźli średnio 530 bakterii na każdym cm2  szczotki? Dla porównania, na umywalce znajdziemy ich ponad 400, a na psiej misce niecałe 330…

Skąd na szczotkach i grzebieniach taki urodzaj? Między ich zębami zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń: martwy naskórek, pot, tłuszcz, resztki produktów do stylizacji, kurz i inne pyłki z powietrza. Ta mieszanka substancji jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów. Warto pamiętać, co kryje się na tych niewinnych akcesoriach, bo przecież nie po to dbamy o higienę włosów, żeby na idealnie oczyszczone i nawilżone kosmyki nakładać brud gromadzony przez długie miesiące…

Czyszczenie szczotki do włosów i grzebienia – jak często jest potrzebne?

W najbardziej optymistycznej wersji – raz w tygodniu. Ale nie oszukujmy się, to byłaby już rewolucja! Spokojnie możemy przyjąć, że raz w miesiącu wystarczy. Zawsze to częściej niż… nigdy.

Plastikowe grzebień i szczotka – jak je wyczyścić ?

Przybory odświeżysz w kliku prostych krokach.

 1. Pozbądź się włosów z ich powierzchni. Możesz pomóc sobie wykałaczką, szpikulcem, jakimkolwiek cienkim narzędziem. Czasem szczotki do włosów da się wyczesać grzebieniem.
 2. Przygotuj roztwór z ciepłej wody i mydła lub szamponu. Spokojnie sprawdzi się dowolny szampon – to dobra okazja, aby pozbyć się nietrafionego kosmetyku.
 3. Zanurz szczotkę / grzebień i odczekaj parę minut. Trudniejsze zanieczyszczenia możesz usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów lub paznokci.
 4. Osusz  szczotkę / grzebień – ręcznikiem papierowym, suszarką albo pozostaw do wyschnięcia.

A co z drewnianymi grzebieniem i szczotką? Możesz postępować dokładnie tak samo, tylko nie trzymaj ich za długo w wodzie, aby nie spęczniały. Zamiast długiej kąpieli zafunduj im intensywne szorowanie.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia?

Taki rodzaj szczotki wymaga szczególnej pielęgnacji, aby nie uszkodzić struktury cennego włosia.

 1. Usuń wszystkie zaplątane włosy z jej powierzchni. Podobnie jak wyżej – możesz użyć patyczka, wykałaczki, szpikulca itp.
 2. Delikatnie zwilż włosie czystą wodą.
 3. Umyj je mydłem lub szamponem. Dobrze jest użyć środków silnie oczyszczających.
 4. Po wypłukaniu nałóż na włosie odżywkę do spłukiwania – najlepiej tę, której sama używasz.
 5. Po kliku minutach dokładnie wypłucz włosie.
 6. Osusz szczotkę – suszarką lub pozostaw do wyschnięcia.

Drewniane szczotki do włosów, a już zwłaszcza te z naturalnym włosiem, wymagają trochę więcej uwagi. Im jednak lepiej o nie zadbasz, tym dłużej Ci posłużą.

dezynfekcja szczotek i grzebieni do włosów

Sposoby dezynfekcji szczotek i grzebieni

Bez względu na to, czy czyścisz plastikowe grzebienie do włosów czy drewniane szczotki z naturalnym włosiem – wszystkie przybory dobrze jest zdezynfekować. Etap dezynfekcji wprowadź już po dokładnym wymyciu akcesoriów. Czego możesz bezpiecznie użyć?

 • Wody utlenionej,
 • spirytusu salicylowego,
 • prostych mieszanek:
  • woda + ocet
  • woda + amoniak
  • woda + ocet + soda oczyszczona + bakteriobójcze olejki eteryczne.

Jeśli wzięłaś zadanie na serio i nie zależy Ci na domowych metodach, pomyśl o nabyciu sterylizatora UV. Urządzenie bezbłędnie eliminuje wszystkie szkodliwe zarazki z powierzchni fryzjerskich akcesoriów.Warto przy tym wszystkim pamiętać, że grzebienie i szczotki co jakiś czas należy po prostu wymienić. Są osobistymi przyborami codziennego użytku i w dużej mierze decydują o kondycji i zdrowiu naszych kosmyków.  W dbaniu o piękne, mocne włosy żaden szczegół w pielęgnacyjnej rutynie nie powinien nam umknąć.

Wróć do listy porad