Hennowanie włosów – najprostsza definicja

Osoby, które świadomie dbają o swoje włosy i lubią zmieniać ich kolor na pewno o hennowaniu już słyszały. Najprościej mówiąc hennowanie to ziołowe farbowanie włosów. Ta krótka definicja nie mówi jednak nic o dobrodziejstwach tego zabiegu, który może nam poprawić kondycję naszych włosów. 

Podstawowe zioła barwiące

Najczęściej stosowanym ziołem używanym do naturalnego farbowania włosów jest henna. Jest to naturalny barwnik, który pozyskuje się w procesie suszenia liści i pędów lawsonii bezbronnej (z łac. Lawsonia inermis). Aby uzyskać z niej proszek o właściwościach barwiących i koloryzujących, zerwane liście należy rozdrobnić i ugotować, a następnie wysuszyć. 

Powstała w ten sposób henna, o niezbyt przyjemnym zapachu i mało estetycznym kolorze, po połączeniu z wodą zyskuje płynną konsystencję i ma właściwości koloryzujące oraz pielęgnacyjne.  Roślina ta rośnie w Afryce, Azji i Australii i zawiera w sobie liczne mikro i makroelementy takie jak cynk, żelazo, magnez, miedź, wapń, potas, oraz witaminy A, B i D, enzymy, kwas linolowy i oleinowy.

Efekty koloryzacji

Hennowanie włosów jest zależne od tego, jaki mamy wyjściowy kolor włosów. Naturalna henna roślinna nie daje nam takich możliwości koloryzacyjnych, jak farba chemiczna. Lepiej więc nie nastawiać się na to, że przefarbujemy włosy czarne na blond albo, że z brązowych nasze kosmyki staną się nagle ognisto rude. 

Paleta barw naturalnej henny jest dosyć ograniczona i uzyskany odcień w największym stopniu zależy od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem. W większości przypadków henna pogłębi i podkreśli naturalny odcień włosów, a ich kolor pozostanie niezmieniony. Warto jednak pamiętać, że lawsonia bezbronna barwi włosy na pomarańczowo-czerwono. Jeśli więc masz jasny kolor włosów, użycie henny może pozostawić na nich rudy kolor. W przypadku włosów ciemnych ich odcień pozostanie niezmieniony. 

Samodzielne indygo nadaje włosom odcienie od jasnych brązów po ciemne, a nawet głęboką czerń z granatowym odcieniem. Zwana jest henną brązową lub czarną.

Cassia nadaje włosom subtelnych ciepłych, złocistych refleksów. Efekt ten najbardziej widoczny jest przy naturalnych blondach i jasnych brązach. Przy ciemniejszych raczej nie zauważamy różnicy w kolorze. Przez to określa się jako hennę bezbarwną.

Różne kolory włosów możemy uzyskać stosując mieszaninę barwników i ziołowych dodatków.  

Jak to się robi?

Znawcy tematu sugerują, że przy pierwszym hennowaniu warto skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych na rynku. Jeśli decydujemy się zrobić wszystko sami, to należy zadbać o kupienie dobrej henny lub innego barwnika. Dobra henna to taka, która oprócz danego zioła nie ma nic innego w składzie. Potrzebny będzie jeszcze zakwaszacz typu kwasek cytrynowy lub acerola (dla henny i cassi) i składnik zasadowy kozieradka, odrobina soli (dla indygo).

Mieszanka składa się z barwnika, zakwaszacza lub składnika zasadowego oraz wody o odpowiedniej temperaturze. Jest to o tyle ważne, ponieważ barwnik prawidłowo wydobędzie się, jeśli użyjemy odpowiednio ciepłej wody do zalania proszku. Henna i cassia: około 60-70 stopni C.Czyste indygo i mieszanki henny z indygo: 50 stopni C.

Mieszanka ma mieć konsystencję gęstego budyniu. W przypadku henny i cassi mieszankę należy odstawić na kilka godzin. Indygo należy zużyć natychmiast.

Włosy powinny być głęboko oczyszczone, najlepiej preparatem do chelatowania. Mieszankę nakładamy na włosy, zakładamy czepek i trzymamy ją od 1 do 3 godzin. Później mocno płuczemy, aż do momentu, kiedy poleci czysta woda. Przez następne 48 godzin nie należy myć głowy a  przez 72 godziny nie należy nakładać na włosy żadnych odżywek. Po pierwszym użyciu, kolor może wypłukać się w około 4 tygodnie, jednak henna nie wypłukuje się całkowicie. W przeciwieństwie do farbowania chemicznego, henna otula i nie niszczy włosów. Przy regularnym stosowaniu henny wystarczy farbować odrosty, a raz na 3 miesiące ufarbować włosy na całej długości. 

Jak to działa?

Podczas hennowania włosów cząsteczki barwnika  przenikają do kory włosa. Następnie łączą się tam z włóknami keratyny i nadają pasmom właściwego koloru. Jednocześnie uzupełniają ubytki keratyny w kosmykach, stąd wrażenie, że po hennowaniu włosy stają się grubsze, mocniejsze i bardziej lśniące. Henna, łącząc się z keratyną, chroni też pasma przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci. Efekty na włosach zauważalne już po pierwszym użyciu i wzmacniają się z każdym kolejnym hennowaniem. Dochodzi do tego efekt pogrubienia włosów przez nakładanie kolejnych warstw henny.Podsumowując należy zauważyć, że nawet jeśli musimy dłużej czekać na efekt końcowy koloryzacji to korzyści z ziołowego farbowania włosów są czymś co warto poznać i zastosować

Wróć do listy porad