Jak bezpiecznie używać suszarki, żeby nie zniszczyć włosów?

Trudno mówić o uniwersalnej metodzie suszenia włosów, która pasowałaby wszystkim. Zwykle najlepiej jest pozostawić rozpuszczone, mokre kosmyki, aby wyschły naturalnie. Ale nie dość, że nie zawsze mamy na to czas, to jeszcze nie każdej fryzurze wyjdzie to na dobre. Suszarki są właściwie naszymi niezbędnymi kompanami w codziennej pielęgnacji. Tylko, jak suszyć włosy, żeby cieszyć się pięknymi puklami? W artykule podpowiadamy, czego unikać, a co powinno stać się naszym nawykiem. Zacznijmy jednak od podstawowego pytania…

Czy suszarka niszczy włosy?

Ta złej jakości i niepoprawnie używana – tak! Pamiętaj, że włos ma delikatną strukturę i nawet ten mocny, dobrze odżywiony, potrzebuje czułości. Suszenie włosów suszarką niszy włosy, jeśli:

 • sprzęt nie rozprowadza ciepła równomiernie, a więc jedne pasma pozostają mokre, kiedy inne są już przesuszone;
 • suszymy jedno pasmo zbyt długo, trzymając suszarkę w jednej pozycji – kosmyki są bombardowane ciepłem i nadwyrężone;
 • trzymamy suszarkę zbyt blisko głowy, a więc nie zachowujemy bezpiecznej – przynajmniej 20-centymetrowej – odległości między końcówką suszarki a włosami;
 • podczas suszenia rozczesujemy mocno splątane włosy.
bezpieczne używanie suszarki do włosów

Jak suszyć włosy, żeby ich nie niszczyć?

Korzystanie z suszarek będzie całkowicie bezpieczne, jeśli zapamiętamy, jak suszyć włosy. Oto najważniejsze zasady:

 1. Przed suszeniem: nałóż na mokre pasma preparat termoochronny lub kosmetyk zabezpieczający strukturę włosa (jedwab, mleczko lub ulubiony olejek).
 2. Wybierz końcówkę: nie bez powodu są one wymienne. Wąska sprawdzi się, kiedy dodatkowo w trakcie suszenia modelujesz włosy na szczotce. Nakładka okrągła z pręcikami to dyfuzor i służy do stylizacji loków (ale o nim za chwilę). Nie potrzebujesz żadnej końcówki, jeśli po prostu chcesz włosy wysuszyć, bez specjalnej stylizacji.
 3. Temperatura: suszarka nie niszy włosów, jeśli stosujesz chłodne powietrze. Nie masz za dużo czasu? Zacznij od wyższej temperatury i stopniowo ją obniżaj.
 4. Odległość od głowy: ok. 20 cm to bezpieczny dystans. Ciepłe powietrze nie podrażni skóry głowy ani nie osłabi kondycji włosów.
 5. Kierunek suszenia: od nasady po końce. Dzięki temu domykasz łuski włosów, a to z kolei sprawia, że cała fryzura nabiera blasku. Chcesz unieść włosy u nasady? Susz je głową w dół. Zawsze jednak pamiętaj, aby pasma suszyć równomiernie.

Kiedy warto skorzystać z suszarki?

Jak już wspomnieliśmy, suszarka nie musi sprawdzić się przy wszystkich rodzajach włosów. To bardzo indywidualna sprawa. Na pewno jednak warto z niej skorzystać jeśli:

 • masz włosy długie i półdługie: pozostawianie ich do naturalnego wyschnięcia jest o tyle ryzykowne, że mokre kosmyki bardzo łatwo zniszczyć, a długie włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne;
 • myjesz włosy rano: lato pozwala nam na beztroskie suszenie kosmyków w promieniach słońca, ale zimą chyba nikt by się nie odważył wyjść na mróz z mokrą głową!
 • Twoje włosy się elektryzują: suszarki z funkcją jonizacji skutecznie ratują nas przed nieprzyjemnym iskrzeniem;
 • walczysz z przetłuszczającymi się włosami: ciepły nawiew spowalnia nadmierne wydzielanie sebum;
 • marzysz o włosach przypominających lśniącą taflę: ten reklamowy efekt uzyskasz tylko dzięki suszarce oraz płaskiej lub okrągłej szczotce;
 • masz burzę nieujarzmionych loków: dyfuzor często pomaga ogarnąć puszące się kosmyki, aby nadać im kształt eleganckich spirali.

Polecana suszarka do włosów

Na rynku dostępnych są setki modeli suszarek. Jak odnaleźć się w tym gąszczu i wybrać odpowiednie, bezpieczne urządzenie? Dobry sprzęt powinien mieć:

 • funkcję jonizacji: dzięki niej włosy są dużo mniej podatne na elektryzowanie;
 • regulowaną siłę nawiewu;
 • regulowaną temperaturę;
 • funkcję chłodnego nawiewu: idealną dla zniszczonych, delikatnych włosów;
 • wysoką moc: ponad 2000W.

Dodatkowymi udogodnieniami są z pewnością:

 • cicha praca urządzenia,
 • długi, obrotowy kabel,
 • dyfuzor w zestawie.

Dyfuzor, jak już wspomnieliśmy, to nakładka umożliwiająca stylizację loków. Jej obsługa wymaga nieco wprawy, zanim będziemy mogły szybko i perfekcyjnie ułożyć nasze pukle. O czym trzeba koniecznie pamiętać, kiedy suszymy włosy dyfuzorem? Zacznijmy od najniższych ustawień, a na koniec włączmy dodatkowo zimny nawiew. Dyfuzor z pasmem włosów trzeba koniecznie docisnąć aż do skóry głowy.Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, jak prawidłowo suszyć włosy, to koniecznie zadbaj o zakup dobrej suszarki i przestrzegaj kilku zasad w trakcie jej używania. Dzięki temu Twoje kosmyki nie ucierpią, a może nawet nadasz swojej fryzurze objętości i nowego, atrakcyjnego kształtu!

Wróć do listy porad