Narażone zimą na szkodliwe działanie mrozu i suchego powietrza włosy wymagają jeszcze większej troski. To właśnie w tym czasie elektryzują się, częściej przetłuszczają i tracą objętość. Jak temu zapobiec? Zobacz, czego potrzebują Twoje włosy w mroźne miesiące.
Każda pora roku inaczej wpływa na włosy, a zatem wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Zima jest dla nich włosów – podobnie jak dla całego organizmu – trudnym miesiącem. Niskie temperatury w połączeniu z ogrzewanym powietrzem w pomieszczeniach negatywnie wpływają na ich stan. Szczególnie cierpi skóra głowy – mróz sprawia, że gruczoły łojowe pracują wolniej, ograniczając naturalną warstwę ochronną skóry, a naczynia krwionośne kurczą się, utrudniając kosmykom wchłanianie składników odżywczych. W efekcie włosy zimą stają się suche i mniej odżywione, a więc bardziej podatne na zniszczenia i wypadanie. Także noszenie czapek i szalików wpływa na ich wygląd, powodując elektryzowanie oraz sprawiając, że znacznie szybciej przetłuszczają się i tracą objętość. Jak więc walczyć z negatywnymi skutkami zimy?
Pielęgnacja włosów zimą
Przesuszenie to główny winowajca zimowych problemów z włosami, dlatego pierwszą rzeczą, o której powinnaś pamiętać w pielęgnacji jest nawilżanie. Zimą sięgaj po łagodne, nawilżające szampony oraz stosuj metodę OMO. Polega ona na myciu włosów w trzech etapach: pierwszym jest umycie ich bez spłukiwania lekką odżywką, drugim – umycie szamponem i dokładne spłukanie, trzecim – nałożenie odżywczej maski na kilkanaście minut. Alternatywą jest także naprzemienne mycie włosów szamponem i odżywką.
Zimowa pielęgnacja powinna bazować na emolientach, np. olejach roślinnych, kwasach tłuszczowych czy masłach roślinnych. Ważne jest także, byś wybierała bogate w składniki wzmacniające i nawilżające maski i odżywki, które zostawia się a włosach nieco dłużej. Zima to idealny czas na przeprowadzanie zabiegu olejowania włosów – pomoże on uniknąć elektryzowania oraz uchroni przed zniszczeniami mechanicznymi spowodowanymi ocieraniem się kosmyków o czapkę i szalik.
Zimowe nawyki dla włosów
Pielęgnacja nawilżająca to nie wszystko, by zminimalizować negatywny wpływ mrozu i suchego, ogrzewanego powietrza. Jeśli chcesz uniknąć elektryzowania się włosów, zadbaj o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniach. Możesz do tego celu wykorzystać specjalne nawilżacze lub zwyczajnie rozłożyć mokry ręcznik na ciepłym kaloryferze. Ważny jest także materiał, z jakiego wykonane zostały Twoja czapka i szalik – bawełna i wełna mniej elektryzują włosy, sztuczne włókna z kolei będą miały na nie najgorszy wpływ. Piorąc ubrania, które będą miały bezpośredni kontakt z Twoją fryzurą, używaj płynu do zmiękczania tkanin. Najlepiej jest także unikać suszenia włosów, a jeśli jest to konieczne, używaj suszarki z jonizacją, która zapobiegnie elektryzowaniu.