Jak określić typ skrętu włosów?

Włosy to atrybut kobiecości. Pewnie już po fryzurach kobiet w swoim najbliższym otoczeniu jesteś w stanie stwierdzić, jak wiele możemy rozróżnić typów włosów. Właściwe rozpoznanie rodzaju naszych kosmyków pozwala dobrać do nich odpowiednią pielęgnację. Sprawdź, do którego typu pasują twoje włosy i zacznij je traktować tak, jak tego wymagają! 

Jakie wyróżniamy typy włosów?

Najczęściej wskazuje się na trzy główne typy włosów:

  • włosy proste,
  • włosy falowane,
  • włosy kręcone i loki.

Taką klasyfikację wprowadził w latach 90. ubiegłego wieku amerykański fryzjer Andre Walker, znany z tego, że był osobistym fryzjerem Oprah Winfrey.

Rozpoznaj swój typ włosów!

Specjalistą od włosów i skóry głowy jest trycholog. To on, jeszcze lepiej niż fryzjer w salonie, wesprze nas w określeniu porowatości włosa oraz jego tendencji do skrętu. Jeśli jednak chcemy samodzielnie przeanalizować, jaki mamy rodzaj kosmyków, wystarczy umyć włosy i pozwolić im naturalnie wyschnąć. Dzięki temu, gdy staniemy przed lustrem i przyjrzymy się suchym pasmom, od razu rozpoznamy, do której z trzech kategorii należy nasza fryzura!

Włosy proste – odpowiednia pielęgnacja prostych kosmyków to podstawa! 

Włosy proste nie mają tendencji do skrętu. Mogą jednak mieć różną grubość i objętość. Gęsta fryzura będzie różniła się od włosów cienkich i delikatnych. Jeśli nie jesteśmy fankami wyprostowanych kosmyków, możemy stosować różne sposoby na to, by je kręcić. Najtrudniej będą w takich działaniach miały posiadaczki grubych i gęstych kosmyków, które po czasie powrócą do swojego pierwotnego kształtu. 

Jakich kosmetyków używać, jeśli nasze włosy są proste? Najlepiej naturalnych, oczyszczających szamponów oraz raz na jakiś czas peelingów do skóry głowy, które pobudzają cebulki do wzrostu i pozbywają się martwego naskórka. Nie zaleca się w przypadku takich kosmyków korzystania z mocno obciążających środków pielęgnacyjnych. Warto postawić na lekkie formuły pozbawione silikonów. Nie ma nic gorszego niż cienki kosmyk obciążony “drogocenną” odżywką! 

Szczególnie wrażliwe mogą być w tym przypadku końcówki narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Warto podczas pielęgnacji wprowadzić dodatkowy etap – olejowanie końcówek. Dzięki temu będziemy mogły cieszyć się pięknymi, prostymi włosami, które lśnią od nasady aż po same końce. 

Włosy falowane – co musisz wiedzieć?

Włosy falowane to takie, które mają delikatny i nietrwały skręt. Być może zauważasz, że w zależności od warunków pogodowych i sposobów pielęgnacji, twoje pasma przyjmują inną strukturę. Takie sygnały wskazują, że twoje włosy po prostu chcą się lekko falować! Aby uzyskać najbardziej efektywny efekt naturalnych fal, warto trzymać się kilku zasad:

  1. Nie czesz włosów na sucho! To tylko zwiększy ich tendencję do puszenia się. Do rozczesywania używaj grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami i zanim wbijesz się nim w swoje pasma, użyj delikatnej odżywki. 
  2. Zadbaj o nawilżenie i wygładzenie. Taki efekt pomogą ci uzyskać regeneracyjne odżywki emolientowe oraz proteinowe.
  3. Nie bój się olejowania! Twoje włosy na pewno polubią się z naturalnymi olejami. Stosuj je raz lub nawet dwa razy w tygodniu.
  4. Suszenie? Pożegnaj się z gorącym nawiewem i polub z dyfuzorem, dzięki któremu uzyskasz naturalny skręt.
  5. Po umyciu stosuj ręcznik z mikrofibry. Włosy falowane potrzebują delikatnego traktowania!

Włosy kręcone i loki – ich pielęgnacja nie musi być skomplikowana!

Posiadaczkom kręconych włosów wiele osób bardzo zazdrości! W końcu naturalny skręt jest pożądany przez wiele kobiet. Niestety, “spiralki” i “sprężynki” to nie tylko piękna fryzura każdego dnia, ale i pewne zasady, których trzeba trzymać się podczas jej pielęgnacji. 

Najlepiej stosować kosmetyki dedykowane takim typom włosów. Warto również przestrzegać wskazań dla włosów falowanych. Uważajmy na siarczany – popularny składnik szamponów, który wpływa na puszenie się kosmyków. Włosy kręcone kochają olejowanie! Regularne nakładanie olejów dobrej jakości pozwoli je trochę ujarzmić i sprawić, że będą lśniące przez cały dzień!

Wróć do listy porad