Pogoda za oknem robi się coraz cieplejsza, co znaczy, że możemy powoli pożegnać się już z czapkami, szalikami, golfami, mrozem i innymi oznakami zimy. Jednak z jej skutkami możemy zmagać się jeszcze przez dłuższy czas. Przesuszone końcówki, łamliwość i zmatowienie włosów to problemy, z którymi trzeba się zmierzyć, aby móc w pełni przywitać kolejną porę roku. Przedstawiamy sposoby na wiosenną pielęgnację.
Włosy zimą stają się słabsze, bardziej suche i często wypadają. Czasem podstawowe zabiegi pielęgnacyjne nie wystarczą, aby przywrócić im blask. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie pielęgnacji i diety do potrzeb skóry głowy oraz kosmyków.
Zregeneruj włosy po zimie
Zima to pora roku, która może bardzo negatywnie wpłynąć na kondycję naszej fryzury. Dlatego, gdy mrozy odpuszczą, skup się na regeneracji włosów. Przede wszystkim pamiętaj o używaniu delikatnych szamponów, najlepiej naturalnych, które nie są tak obciążające. Częstym problemem po zimie są także przesuszone i sztywne kosmyki. Aby temu zaradzić najlepiej jest stosować maski silnie nawilżające i regenerujące, zarówno te domowej roboty, jak i te dostępne w sklepach, które dadzą im odżywczego kopa. Dobrym pomysłem będzie także przycięcie końcówek na początku wiosny, zwłaszcza jeśli są one rozdwojone. Włosy będą dzięki temu wyglądały na gładsze i nieco lżejsze.
Peeling skóry głowy
Skoro już jesteśmy przy regeneracji, nie możemy zapomnieć o dobrym oczyszczeniu skóry głowy. W tym celu idealnie sprawdzi się peeling. Warto wykonywać go raz na 7-14 dni. Fantastycznie oczyści on skalp z pozostałości martwego naskórka, nieczystości czy łoju, a także pobudzi cebulki do działania i przyczyni się do szybszego wzrostu włosów. Możesz go stosować niezależnie od rodzaju czy porowatości kosmyków. W sklepach znajdziesz zarówno peelingi enzymatyczne przeznaczone do skóry głowy, ale także klasyczne, z drobinkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go samodzielnie. Domowy peeling do skóry głowy ma tą przewagę, że do jego sporządzenia możesz zastosować swoje ulubione składniki. Jako bazę wykorzystaj to co masz dostępne na swoich pułkach, np.: kawę, cukier, sól czy glinkę i wymieszaj z ulubionym szamponem, odżywką, maską czy nawet oliwą.
Rytuał peelingowania skóry głowy nie może odbyć się bez masażu. Najlepiej jest wykonywać go kolistymi ruchami. Pobudzi on krążenie, zrelaksuje i zniweluje napięcie. Wystarczy kilka minut, a przyczyni się to do poprawy wyglądu włosów i naszego samopoczucia.
Odżywiaj włosy od wewnątrz
Odpowiednia i zbilansowana dieta to podstawa zdrowej skóry głowy i włosów. Warto, aby była ona bogata w witaminy i minerały. Wiosną postaw na świeże owoce i warzywa, a także kiełki. Zdarza się, że po zimie pojedyncze pasma wypadają. Może być to spowodowane niedoborami żelaza, które uzupełnisz, jedząc brokuły, buraki, czy suszone morele. Nie zapomnij także o roślinach strączkowych, które są źródłem białka. W okresie przejściowym, pomiędzy porami roku warto wspomóc się suplementami diety zawierającymi na przykład biotynę lub skrzyp polny.
Olejowanie włosów
Odżywienie od wewnątrz to tylko część pracy. Równie istotne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i natłuszczenia włosów od wewnątrz. Na co dzień wystarczy stosować dobre odżywki, ale raz na jakiś czas warto poświęcić chwilę na olejowanie. Szczególnie sprawdzi się on do włosów wysokoporowatych. Zabieg polega na nałożeniu oleju na włosy, najczęściej z pominięciem skóry głowy. Można go wykonać zarówno na sucho, jak i na mokro. Olejowanie włosów najlepiej jest wykonać na noc, żeby kosmyki zdążyły „wypić” produkt. Do olejowania można wykorzystać np.: olej z awokado, kokosowy, lniany, a nawet oliwę z oliwek. Najlepiej jest wypróbować różne produkty, aby wybrać ten, który sprawdza się najlepiej.
Kosmetyki z filtrem UV
Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest bardzo ważna nie tylko dla skóry, ale również włosów. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim mgiełki. Można używać ich codziennie, niezależnie od tego, czy myjesz głowę, czy nie. Oprócz właściwości ochronnych odświeżą one fryzurę i sprawią, że będzie ona pięknie pachnieć.
Fryzury na wiosnę Różnego rodzaju upięcia są zawsze dobrym rozwiązaniem. Noszenie rozpuszczonych włosów sprawia, że szybciej się one niszczą, a końcówki ulegają rozdwajaniu. Dodatkowo bardziej się plączą, przez co trudniej je rozczesać, a co za tym idzie więcej pasm wyrywanych jest podczas szczotkowania. Dodatkowo całą fryzurę możesz urozmaicić modnymi dodatkami. Wśród najnowszych trendów znalazły się na przykład opaski w kwiaty oraz minimalistyczne, metalowe spinki.