Włosy to element ciała, o który powinnaś dbać nie tylko sezonowo, bądź w czasie pogorszenia ich kondycji, ale przez cały rok. Plan pielęgnacji powinien być dopasowany do obecnych warunków pogodowych oraz obecnego stanu Twoich włosów. Jesienne zmiany temperatury, ogrzewane pomieszczenia czy silniejszy wiatr, mogą spowodować pogorszenie stanu kosmyków, dlatego tak ważne jest żebyś wiedziała w jaki sposób reagować i zaplanować jesienną pielęgnację swoich włosów.
Reaguj na zmiany temperatury
Największą trudnością z jaką musisz się zmierzyć w okresie jesienno-zimowym są zmiany temperatury oraz wilgotność powietrza. Temperatura na dworze zazwyczaj jest obniżona natomiast ta w pomieszczeniu, dzięki ogrzewaniu – podwyższona. Dodatkowo jesienne powietrze zazwyczaj przesycone jest wilgocią by zderzać się z suchym wewnątrz budynku. Aby zmniejszyć oddziaływanie tych anomalii na Twoje włosy, wprowadź regularne olejowanie i nawilżanie swoich pasm. Jeśli jesteś posiadaczką włosów wysokoporowatych stosuj regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu, oleje takie jak: lniany, z wiesiołka, pestek malin, winogron, konopny, a także z pestek dyni. Jeśli Twoje włosy są średnioporowate wybieraj oliwę z oliwek, olej awokado, z pestek moreli, arganowy, rzepakowy, sezamowy, arachidowy, ryżowy i macadamia. Niskoporowate pasma niezwykle polubią się z olejem kokosowym czy babassu.
Nawilżaj pomieszczenie
Jeśli Twoje włosy wyjątkowo źle reagują na suche powietrze ocieplone kaloryferami – zainwestuj w nawilżacz powietrza. Uspokoi to rozszerzające się od ciepła łuski włosów, co potencjalnie zmniejszy częstotliwość stosowania głęboko odżywczych masek.
Nie zapominaj o czapce!
Czapki, kapelusze, opaski, cygańskie chusty, a nawet kapelusze z woalkami… wybór jest niesamowity! Co więcej akcesoria te wyciągnięte są prosto ze światowych wybiegów (między innymi nakrycia głowy można było zauważyć na pokazach Dior czy Marc Jacobs).
Ogranicz silikony
Zadaniem produktów zawierających silikony jest oblepianie włosa ochronną warstwą, tym samym nadając natychmiastowy połysk i iluzję zdrowych i gładkich włosów. Produkty te mogą jednak gromadzić się na powierzchni kosmyków prowadząc ostatecznie do wysuszenia i pozbawienia ich naturalnego nawilżenia. Postaraj się ograniczyć produkty silikonowe zamieniając je na delikatne olejki stosowane na końcówki (na przykład olej z pestek winogron). Nakładaj ich małą ilość roztartą w dłoniach, unikając nasady włosów.
Dieta i suplementacja
Zapewne wiesz jak istotna jest dieta w kontekście dobrej kondycji włosów. Przeanalizuj spożywane przez siebie posiłki i wzbogać je o wysoko odżywcze produktu pełne witamin i minerałów. Nie zapominaj też o suplementacji biotyną! Twoje włosy potrzebują jej teraz bardziej niż zwykle.
Emolienty na włosy
Nawilżanie włosów to coś o czym zawsze należy pamiętać. Dobrze nawodnione włosy są gładsze i błyszczące, a do tego mniej podatne na zimno i zmiany temperatury. Odżywki nawilżające (humektanty) warto używać naprzemiennie z tymi emolientowymi. Pozwoli to na pozbycie się problemu elektryzowania się kosmyków, który zimą występuje bardzo często. Równie ważnym produktem co odżywka jest maska do włosów. Zimą emolienty to Twoi przyjaciele, jednak zdecydowanie powinnaś wystrzegać się protein, gdyż mogą one sprawić, że Twoje włosy będą jeszcze bardziej suche.
Wcierki górą
Nawilżanie włosów jest ważne, ale zależy nam na tym, aby skóra głowy była w równie dobrym stanie co włosy. Możesz o nią dbać stosując delikatne szampony dopasowane do potrzeb i peelingi. Ale w tym okresie warto dodatkowo stymulować cebulki włosa do prawidłowego wzrostu stosując gotowe lub przygotowane w domowym zaciszu wcierki do włosów. Ich aplikację można idealnie połączyć z masażem skóry głowy.
Jesień i zima nie muszą implikować złego stanu włosów. Czasem wystarczy dobre uczesanie i upięcie włosów, aby ograniczyć negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Wprowadź do swojej codzienności powyższe wskazówki i ciesz się pięknem kosmyków przez cały rok!