Jesień we włosach. Czy jesienią wypadają nam włosy?

Już wkrótce zamienimy krótkie sukienki na jesienne płaszcze. Wraz ze zmianą pory roku, zmieniamy nie tylko naszą garderobę, ale i pielęgnację całego ciała i włosów – w końcu temperatura i warunki atmosferyczne robią swoje i potrzebujemy maksymalnej regeneracji w każdym wymiarze! Sprawdź, czy jesienią musisz być gotowa na wypadanie włosów.

Jesień tuż, tuż… 

Jesień to szczególna pora roku. Przyzwyczajone do słońca, nagle musimy się bez niego obyć. Do tego dochodzą pierwsze ochłodzenia, które nie sprzyjają delikatnej pielęgnacji, na którą postawiłyśmy latem. Wiele kobiet w okresie jesiennym zauważa zwiększoną ilość włosów na szczotce po rozczesywaniu bądź na ubraniach. Wiemy, że to może drażnić i niepokoić!

Wypadające włosy jesienią – przyczyny 

Zauważyłaś, że jesienią wypada Ci o wiele więcej włosów niż przez pozostały czas w roku? Po pierwsze: nie panikuj! To naturalny proces, więc nie masz się czego bać. Włosy wymieniają się ze starych na nowe. Wszystko przez wzmożoną ilość testosteronu, który produkuje twój organizm. Latem wydziela więcej estrogenów, stąd ta zmiana na Twojej głowie!

Niektórzy zmagają się z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy – i to też może nieść za sobą konsekwencję w postaci wypadających włosów w okresie jesiennym. Wysokie temperatury sprzyjają poceniu się. Produkowany łój powoduje obluzowywanie się cebulek naszych włosów – a to z kolei prowadzi do ich nadmiernego wypadania.

Inną przyczyną wypadania włosów jesienią może być ich nieodpowiednia pielęgnacja w miesiącach letnich. Czasu nie cofniesz, ale możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość! Gdy świeci słońce nie zapominaj o ochronie UV i nakryciu głowy! Dzięki temu nie tylko sprawisz, że włosy nie będą nadmiernie wypadały jesienią, ale i nie staną się przesuszone, matowe i osłabione. 

Włosy a grypa? Czy wypadanie włosów jesienią ma coś wspólnego z przebytymi chorobami?

Jesień to czas, gdy często pociągamy nosem. Infekcje, grypy i przeziębienia – włosy nie pozostają wobec nich obojętne. Obniżona kondycja Twoich kosmyków i sezonowe wypadanie włosów może być skutkiem przebytej choroby. Uwaga – włosy często wypadają po jakimś czasie od przebytej infekcji. To mogą być nawet dwa miesiące!

Statystyki – wypadanie włosów 

Ile wypadających jesienią włosów to dużo? Trudno znaleźć precyzyjną odpowiedź na to pytanie. Najważniejsze, co musisz wiedzieć to to, że normą jest wypadanie włosów w ilości od pięćdziesięciu do stu dziennie. To akceptowalna liczba, ale… Nikt przecież nie będzie zbierał po sobie każdego włoska! Dlatego warto po prostu obserwować. Jeżeli zauważamy, że z dnia na dzień gubionych włosów znacznie przybywa – warto zweryfikować przyczynę takiego stanu rzeczy. 

Jesienią może nam wypadać nawet sto pięćdziesiąt włosów każdego dnia. Jeśli ten proces potrwa do trzech miesięcy, nie musimy się niepokoić. Takie sezonowe łysienie jest całkowicie naturalne. 

Wypadanie włosów jesienią – co możesz zrobić, by sobie pomóc?

Nawet jeśli już zaakceptowałaś fakt, że wypadanie włosów jesienią nie musi wiązać się z żadnymi strasznymi skutkami, to i tak z pewnością jesteś tu, bo szukasz sposobu, jak ten proces zminimalizować. Nasza pierwsza rada – zwróć uwagę na swoją dietę. Przede wszystkim sprawdź, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkie składniki, których potrzebuje, by był odporny na przeziębienia i infekcje. Każde zachorowanie może sprawić, że nasze włosy osłabią się, a w konsekwencji wypadną. Dbaj o dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe. W jakich produktach je znajdziemy? Wybierz:

  • pestki dyni,
  • pestki słonecznika,
  • oliwę z oliwek i oliwki.


Oprócz tego, zadbaj o spożycie warzyw bogatych w żelazo i produktów, które zawierają witaminy z grupy B. Spróbuj swój dzień wzbogacić piciem naparu z pokrzywy – również ma niesamowicie pozytywne działanie na włosy! Możesz także wybrać profesjonalne środki w formie tabletek, takich jak na przykład Biotynox – lek poprawiający stan włosów, paznokci i skóry, bogaty w biotynę. 

Poza dietą, unikaj uszkodzeń mechanicznych włosów, skróć ich końcówki i zadbaj o maksymalne odżywienie i nawilżenie. Jesienią warto raz na jakiś czas urządzać naszym włosom regeneracyjne SPA! Nasze kosmyki po prostu na to zasługują!

Wróć do listy porad