Biotyna to witamina H, znana także jako witamina B7. Niektórzy nazywają ją także witaminą piękna i mają w tym porównaniu wiele racji. Odpowiedni poziom biotyny w organizmie człowieka wpływa pozytywnie na silne mięśnie oraz stawy, szybsze gojenie się ran oraz poprawę kondycji skóry i wzrost włosów oraz paznokci.
Stosowanie leku z biotyną – terapia na miarę potrzeb Twojego organizmu
Jak rozpoznać, że w naszym organizmie jest za mało witaminy B7? Objawy niedoboru biotyny nie występują często, ale mogą być szczególnie uciążliwe. Do najczęstszych należą: wypadanie rzęs i brwi, ciągłe poczucie senności, zmęczenia, zapalenie spojówek oraz wymioty czy biegunka. Niektórzy ze względu na brak odpowiedniej dawki biotyny, odczuwają także pogorszenie się samopoczucia i nagłe zmiany nastroju. To, co możemy zauważyć na pierwszy rzut oka to zmiany skórne, takie jak: łojotok, łupież, łuszczenie skóry, rumień. Z takimi objawami warto zgłosić się do specjalisty – lekarza lub farmaceuty, który dobierze odpowiednią dawkę biotyny.
Średnie dzienne zapotrzebowanie na biotynę określane jest na poziomie 100 µg. U pacjentów z niedoborami biotyny, a także u kobiet w ciąży zaleca się zwiększenie tej dawki nawet do 1 mg. Specjaliści wskazują, że w ramach leczenia objawów niedoboru biotyny powinno się przyjmować witaminę B7 w ilości od 5 mg do 10 mg na dobę.
Nadmiar witaminy H w organizmie – jak rozpoznać skutki uboczne?
Choć takie zjawisko występuje bardzo rzadko, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób objawia się nadmiar biotyny w organizmie. Wskazówką będą zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak:
- bóle brzucha,
- nudności,
- biegunki,
- wymioty.
Warto jednak pamiętać, że przy zdrowym funkcjonowaniu organizmu, nadmiar biotyny wydalany jest wraz z moczem. Zwróćmy uwagę także na to, że jest to witamina, która rozpuszcza się w wodzie. Dlatego też bardzo rzadko dochodzi do przekroczenia odpowiedniego poziomu witaminy H. Pogorszenie się samopoczucia możemy odczuć wówczas, gdy suplementujemy biotynę w nadmiernej ilości. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do lekarza i zmniejszyć dawkę codziennie przyswajanej witaminy.
Biotyna – dlaczego warto ją przyjmować?
Jeśli dbasz o swój wygląd, powinnaś wiedzieć, że to, jak wyglądamy na zewnątrz jest ściśle związane z tym, co wewnątrz naszego organizmu. Osłabione, pozbawione odpowiednich składników odżywczych ciało nie będzie miało pięknego wyglądu. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na swoją dietę, a wraz z nią przyjmowane witaminy. Skupianie się tylko na wyglądzie zewnętrznym, poprzez na przykład uprawianie sportu, zabiegi kosmetyczne czy takie z zakresu medycyny estetycznej, nie da nam pełnego efektu zdrowego, witalnego wyglądu.
Witamina B7, czyli biotyna ma ogromny wpływ na:
- zmniejszenie wypadania włosów,
- poprawę wzrostu włosów i paznokci,
- poprawę kondycji skóry.
Przyjmowanie biotyny – zachowaj ostrożność, jeśli…
Z przyjmowaniem biotyny nie należy przesadzić. Najlepiej odpowiednią dawkę dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Warto także zwrócić uwagę na uwagi producenta leku bądź suplementu diety, które dotyczą przeciwwskazań stosowania tego produktu. Najczęściej zwraca się uwagę na konieczność sprawdzenia, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników medykamentu.
Zaburzenia stężenia biotyny we krwi mogą powodować:
- spożywanie alkoholu,
- spożywanie surowego białka jaja kurzego (przez uniemożliwiającą wchłanianie się biotyny awidynę)
- przyjmowanie określonych antybiotyków i leków przeciwdrgawkowych,
- przyjmowanie hormonów steroidowych,
- palenie papierosów
- stosowanie niektórych leków (zawierających kwas pantotenowy w wysokich dawkach oraz kwas liponowy).
Biotyna – witamina piękna, o którą powinnaś zadbać!
Podsumowując, istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania biotyny. Jeśli mamy którąś z opisanych w tym artykule sytuacji, polecamy skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą. W większości przypadków, jeśli zmagamy się z objawami, takimi jak wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, stany zapalne skóry wokół oczu, nosa, ust, uszu i krocza, powinniśmy rozpocząć leczenie.