Mycie włosów – nie takie proste jak się wydaje!

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak powinno wyglądać prawidłowe mycie włosów? Może wydawać się to dziwne, ale taka prosta czynność może rzutować na stan Twoich włosów. W tym artykule odnajdziesz ważne wskazówki odnośnie pielęgnacji włosów. Wzmocnij i odżyw swoje włosy!

Po pierwsze: kiedy myć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Przyjęło się, że włosów nie należy myć codziennie, bo szybciej zaczną się przetłuszczać. Jest to mit, ponieważ stosując delikatne kosmetyki będziemy oczyszczać włosy nie wywołując tendencji włosów do przetłuszczania. Oczywiście, jeśli codziennie będziemy używać szamponu o silnych właściwościach myjących, możemy naruszyć naturalną powłokę ochronną skóry. Skóra „broniąc się”, będzie wydzielała większe ilości sebum.

Dlatego, pamiętaj: najważniejsze jest delikatne traktowanie skóry. Zwróć uwagę na to, żeby Twój szampon nie zawierał silikonów, które mogą podrażniać. W składzie znajdziesz je najczęściej pod nazwą: Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate. Badania pokazały, że stosowanie szamponów ekologicznych (bez SLS) zmniejsza poziom wydzielania sebum, co przekłada się na zmniejszeniu przetłuszczania włosów w porównaniu ze stosowaniem szamponów z SLS.1

Po drugie: jaki produkt?

Zwróć uwagę na to czego potrzebujesz. Dobierz preparat skierowany na Twoje problemy, jeśli masz włosy z tendencją do przetłuszczania szukaj produktów zawierających substancje działające na ten kłopot. Często wykorzystywanymi substancjami na przetłuszczanie to pokrzywa, szałwia, rumianek. Jeśli masz włosy suche, włącz w swój rytuał pielęgnacyjny szampon z takimi składnikami jak: aloes, miód, mocznik, oleje z awokado czy arganowy. Jeśli masz problem z przetłuszczaniem, a jednocześnie Twoje włosy wypadają możesz zacząć stosować szampon Biotynox. Zawiera on składniki, które nawilżają włosy, pomagają w walce z wypadaniem włosów, zmniejszają wydzielanie sebum i poprawiają ogólny stan skóry głowy. Dla uzyskania optymalnych efektów stosuj dodatkowo odżywkę Biotynox.

Po trzecie: jak myć?

Niewielką ilość szamponu nanieś na wilgotne włosy. Zacznij delikatnie masować skórę głowy, nie trzyj włosów. Pozostaw pianę na 2-3 minuty, a następnie zmyj  wodą. Temperatura wody nie może być ani za zimna, ani zbyt ciepła. Delikatnie odciśnij mokre włosy w miękki, bawełniany ręcznik lub w ręcznik wykonany z mikrofibry.

Po czwarte: suszyć czy nie suszyć?

Włosy mokre to włosy bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Nie zawsze mamy czas na pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia. Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli suszarek do włosów, które przez swoje dodatkowe funkcje nie powinny szkodzić kondycji włosów. Używając suszarki zwróć uwagę na to, by używać nawiewu o niższej temperaturze.

Po piąte: co ze szczotkowaniem?

Nie próbuj na siłę rozczesać splątanych włosów. Możesz użyć odżywki lub spryskać włosy sprayem ułatwiającym rozczesywanie.

Te wskazówki powinny pomóc Ci zachować zdrowy wygląd Twoich włosów. Mycie głowy to podstawa jeśli chodzi o zdrowe i lśniące włosy.

1J. Rodzeń, K. Fitrzyk, A. Ciszek, Wpływ powszechnie stosowanych szamponów z SLS i szamponów ekologicznych na przetłuszczanie się skóry głowy i włosów, Kosmetologia estetyczna, 1/2016/vol. 5

Image by prostooleh on Freepik

Wróć do listy porad