Powiedz stop wypadającym włosom

Codziennie tracisz około 50 do 100 włosów. W okresie jesiennym jednak problem ten może się nasilać. Czy wiesz jakie są przyczyny nadmiernego wypadania i w jaki sposób sobie z nim radzić?

Dlaczego wypadają włosy?

Zmiana temperatury otoczenia, noszenie czapki czy zaniedbanie pielęgnacji w okresie zimowym, mogą w znacznym stopniu przyczyniać się do wzmożonego wypadania włosów w okresie jesiennym. Warto jednak przyjrzeć się innym możliwym przyczynom tego zjawiska. Wyróżniamy kilka rodzajówwypadania włosów:

  • androgenowe,
  • telogenowe,
  • plackowate,
  • anagenowe,
  • bliznowaciejące,
  • okresowe.

Nadmierna utrata włosów wiąże się z dwiema grupami czynników: zewnętrznymi (egzogennymi) i wewnętrznymi (endogennymi).

Czynniki zewnętrzne wypadania włosów

Do zewnętrznych czynników zaliczamy wszystkie te, które bezpośrednio oddziałują na strukturę włosa, czyli: nieprawidłowo wykonane farbowanie, rozjaśnianie włosów czy też użycie nieodpowiedniego preparatu. Istotnymi czynnikami są też skrajne temperatury, promieniowanie słoneczne czy UV. Stałe, zbyt mocne związywanie włosów, w szczególności przy użyciu gumki z elementami plastikowymi lub metalowymi, również należy do powodów nadmiernego wypadania włosów, wywołanego przez czynniki egzogenne. W miarę możliwości postaraj się unikać jak najrzadziej używać takich akcesoriów.

Czynniki wewnętrzne wypadania włosów

Ich identyfikacja jest znacznie trudniejsza niż zewnętrznych. Nie są widoczne i łatwe w weryfikacji, ponieważ nie widać ich gołym okiem, pochodzą bowiem z wnętrza Twojego organizmu. Ważna w tym wypadku jest odpowiednio częsta profilaktyka w postaci badań laboratoryjnych, wykonywanych przynajmniej raz w roku. Czynniki endogenne, które można uznać, za najbardziej kluczowe w przypadku wypadania włosów to:

– utrata włosów na skutek choroby,

– uwarunkowania genetyczne i hormonalne,

– nieprawidłowa dieta, która wiąże się z niedoborem witamin.

Wypadanie włosów – jakie badania wykonać?

Tak jak wspominaliśmy, warto raz w roku poddać się badaniom laboratoryjnym, dzięki którym lepiej poznamy przyczynę uciążliwej utraty włosów. Nasz wygląd zewnętrzny jest przecież bardzo często pierwszym czynnikiem, dzięki któremu rozpoznamy jakąkolwiek chorobę. To też pokazuje, jak ważna jest uważność podczas codziennej pielęgnacji – nadmierne, niestandardowe wypadanie włosów powinno nas niepokoić!

Jeśli zmagasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, Twoją najlepszą decyzją, jaką podejmiesz dla swojego zdrowia, będzie wizyta u trychologa. Trycholog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy. Wizyta u specjalisty i zastosowanie się do jego rad to zawsze korzyści dla Ciebie!

Badanie trychologiczne może pozwolić znaleźć przyczynę wypadaniu włosów. Dzięki niemu lekarz sprawdzi stan łodygi włosa, oceni ujścia mieszków włosowych i wygląd skóry głowy. Dostępne są także badania, dzięki którym sprawdzimy, czy na skórze naszej głowy nie ma komórek grzybowych (to może być powód wypadania włosów). W każdym alarmującym przypadku lekarz zaleci kolejne kroki – szczegółowe badania oraz leczenie.

Poza tym warto wykonać badania w kierunku anemii (poziom żelaza, erytrocytów, hemoglobiny i hematokryt) i aktywności tarczycy (TSH, fT3, fT4). Nie zapominajmy oczywiście o regularnej morfologii.

Wypadanie włosów po przejściu COVID-19

Naukowcy twierdzą, że wypadanie włosów po przejściu choroby COVID-19 może dotyczyć aż 1/3 ozdrowieńców. Jest to objaw, który nie musi ujawnić się od razu. Bywa, że włosy zaczynają wypadać dopiero kilka miesięcy po przebyciu choroby. Takie zjawisko określane jest mianem łysienia telogenowego. Może być ono spowodowane:

  • silnym stresem związanym z chorobą i panującą pandemią,
  • długotrwałym osłabieniem organizmu,
  • długotrwałą gorączką,
  • niedoborem składników odżywczych,
  • stosowaniem niektórych medykamentów.

Wypadanie włosów może trwać nawet kilka miesięcy. Łysienie telogenowe polega na znacznym skróceniu fazy wzrostu włosów. Aż 80% włosów może znajdować się wtedy w fazie spoczynku, zwanej inaczej telogenem. W przypadku zdrowych włosów tylko około 15% znajduje się w tej fazie.

Skutkiem infekcji wywołanej wirusem SARS-CoV-2 może być także łysienie plackowate. W tym przypadku covid może wywołać niszczenie mieszków włosowych czego konsekwencją jest wypadanie włosów.

Jak widzisz, przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest dużo i warto wziąć wszystkie pod uwagę, zanim zrzucisz winę na zmianę pory roku. Nie ma jednego cudownego zaklęcia na wypadanie włosów, które w 100% zniweluje problem, jednak jest sporo aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Jak sobie z nim radzić? Mamy dla Ciebie garść porad!

W pierwszej kolejności zadbaj o swoją dietę

Pewnie nie raz zadałaś sobie pytanie „Co stosować na wypadanie włosów”. Zacznij od stosowania odpowiedniej diety. Jesień to okres, w którym chętniej i częściej powinnaś sięgać po warzywa i owoce sezonowe, bogate w witaminy i składniki mineralne. Kryje się tam moc pozytywnych składników. Korzystaj w miarę możliwości z produktów od lokalnych dostawców, czy małych bazarków.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak jeść, by miało to pozytywny wpływ na twoje włosy, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu na ten temat – https://biotynox.pl/porady/dieta-na-zdrowe-wlosy-to-prostsze-niz-myslisz/.

Używaj odpowiednich kosmetyków

Zajrzyj do swojej szafki z kosmetykami i zobacz czy nie masz tam zbyt mocnych szamponów i odżywek. Postaraj się wymienić je na jak najbardziej naturalne i delikatne produkty, które nie będą dodatkowo osłabiać włosów i cebulek. Na rynku jest także wiele produktów przeznaczonych specjalnie do włosów wypadających.

Wzbogać swoją pielęgnację włosów o wcierki

Jest wiele domowych sposobów na wypadanie włosów. Codzienna dbałość o skórę głowy, stymulowanie jej za pomocą wcieranych preparatów oraz masażu może skutkować zmniejszeniem problemu wypadania kosmyków. Ważna jest w tym wypadku regularność i systematyczność. Taką wcierkę możesz wykonać w domu samodzielnie, nałożyć ją przed pójściem spać stosując tym samym masaż skóry głowy.

Wcierka z kozieradki – zakupisz ją w dowolnym sklepie z przyprawami. 1 łyżkę mielonych nasion zalej około ¾ szklanki wrzątku. Przykryj, poczekaj aż ostygnie, a osad spadnie na dno. Nałóż sam płyn na skórę głowy (Ostrzegamy! Kozieradka ma intensywny zapach, przypominający… rosół bądź curry, który po jakimś czasie się ulatnia). Rano umyj włosy jak zwykle.

Olej rycynowy – jest równie łatwo dostępny jak kozieradka. Stosowany był na pewno przez Wasze babcie – służy od wielu lat jako kuracja wspomagająca porost włosów, ale także minimalizująca proces wypadania. Wcieraj olej w skórę głowy, uprzednio go podgrzewając. Rycyna może przyczynić się także do zminimalizowania problemu przetłuszczania włosów – działa bowiem subtelnie wysuszająco.

Wypadanie włosów? Skorzystaj z drogocennych właściwości ziół!

Kolejna nasza porada to coś dla tych, którzy kochają naturę – i w kuchni i w kosmetyce! Na wypadanie włosów pomagają napary ziołowe. Warto je regularnie pić, a także wykorzystywać do płukania włosów. Możemy napar ziołowy wykorzystywać także do mycia skóry głowy i naszych kosmyków.

Zioła o szczególnych właściwościach pozytywnie wpływających na wzmocnienie włosów to przede wszystkim:

  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • korzeń łopianu,
  • brzoza.

Zadbaj o odpowiednią suplementację

Prawidłowo zbilansowaną dietę warto dopełnić stosowaniem suplementacji za pomocą preparatów naturalnych oraz aptecznych. Każdego dnia stosuj:

Skrzypopokrzywę– to nic innego jak herbata z jednego woreczka pokrzywy i jednego woreczka skrzypu. Pij taki napar 1-2 razy dziennie przez okres minimum 3 miesięcy.

Kurację drożdżami – 1/6 kostki drożdży zalej wrzątkiem (to konieczne, by drożdże nie wywołały między innymi wzdęć) i wypij, gdy mieszanka osiągnie temperaturę odpowiednią do picia. Sukcesywnie możesz zwiększać ilość drożdży, ale nie przekraczaj ½ kostki. Kurację stosuj 3 miesiące i bądź w tym regularna.

Siemię lniane – dodawaj je do sałatek, posypuj owsiankę czy dodawaj do jogurtu. Możesz także przygotować kleik z siemienia i wypijać go o poranku.

Biotyna – liczne źródła podają, że jej niedobór może mieć związek z nadmiernym wypadaniem włosów. Stosuj dawkędobraną do potrzeb swojego organizmu. W przypadku niedoboru biotyny z nasilonymi objawami, stosuj najwyższą dawkę biotyny – Biotynox Forte.

Jak sama widzisz, przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest dużo, a te wypadają znacznie mocniej w okresie jesiennym. Zadbaj o prawidłową dietę, suplementację i pielęgnację włosów, a będziesz w stanie w znacznym stopniu tę przypadłość zminimalizować. Jeśli masz wątpliwości lub Twoje włosy wypadają garściami,  skonsultuj się z lekarzem.

Wróć do listy porad