Na czym polega wolumetria twarzy?

Specjaliści od medycyny estetycznej prześcigają się w odkrywaniu co raz nowszych sposobów na przywrócenie nam młodości lub poprawienie konturów twarzy, jeśli (pomimo młodego wieku) nie czujemy się najlepiej we własnej skórze. Jednym z nowszych trendów jest wolumetria twarzy, uznana za bezpieczniejszą alternatywę dla chirurgii plastycznej. Przyjrzyjmy się bliżej tej metodzie. Czym jest? Jak przebiegają zabiegi? Czy nie wiąże się z żadnym ryzykiem?

Co to jest wolumetria twarzy ?

To zabieg, który ma na celu wymodelowanie kształtu twarzy bez użycia skalpela. Nazywa się ją „zabiegiem przestrzennym”, ponieważ uzupełnia objętości różnych obszarów twarzy. Wstrzykiwane substancje podaje się pod skórę, aby w kontrolowany sposób udoskonalić rysy. Trzeba pamiętać, że wolumetria nie poprawia kondycji tkanek skóry, a jedynie wizualnie kształtuje profil. Może zmienić proporcje np. ust, nosa, policzków, żuchwy. Zabiegiem wolumetrycznym określa się każde podanie kwasu hialuronowego, biostymulatora lub tłuszczu, nawet jeśli chodzi jedynie o delikatne powiększenie ust.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Dla osób, które chciałyby poprawić owal twarzy lub skorygować niektóre jej obszary. Z wolumetrii korzystają najczęściej osoby po 45. roku życia, ponieważ wtedy najbardziej widoczne jest tzw. rozmycie rysów. Zanika tkanka tłuszczowa, a skóra robi się co raz cieńsza. W efekcie dostrzegamy zapadnięte policzki, głębsze bruzdy nosowo-wargowe, opadnięte kąciki ust. Wolumetria nie jest jednak zarezerwowana dla jednej grupy wiekowej. Osoby młodsze korzystają z niej, jeśli nie są zadowolone ze swojego naturalnego wyglądu i marzą o bardziej proporcjonalnych rysach. Z wolumetrii możemy skorzystać, aby:

  • wypełnić policzki,
  • wymodelować kości policzkowe,
  • wymodelować brodę,
  • skorygować linię żuchwy,
  • skorygować owal twarzy,
  • wypełnić zagłębienia w okolicach skroni i inne bruzdy.
Zabieg wolumetrii twarzy.

Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do modelowania twarzy, oczyszcza się i odkaża skórę. Następnie nakłada krem znieczulający i osłania twarz specjalną folią. Sam zabieg polega na wprowadzeniu wypełniacza za pomocą igły lub kaniuli. Czas zabiegu zależy od poziomu skomplikowania. Przy prostym liftingu twarzy wynosi ok. 20 minut. 

W miejscu ingerencji może pojawić się obrzęk, zaczerwienienie, ból lub siniaki. Reakcje te jednak ustępują samoistnie po upływie 2-3 dni. Po zabiegu nie jest konieczna żadna rekonwalescencja. 

Efekt liftingu twarzy widoczny jest zazwyczaj od razu i utrzymuje się do 18 miesięcy.

Jakie preparaty stosuje wolumetria twarzy?

W salonie medycyny estetycznej powinniśmy otrzymać kompleksową informację na temat wybranego preparatu wypełniającego.

Do najpopularniejszych należy kwas hialuronowy. Daje natychmiastowy efekt, ale nie będziemy za długo cieszyć się perfekcyjnymi rysami. Po ok. 6-10 miesiącach wypełniacz wchłania się całkowicie. Innym preparatem są biostymulatory (np. kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia, polikaprolakton), które prowokują organizm do wytwarzania endogennego kolagenu. Efekt jest naturalny i trwalszy, ale nie widać go od razu po zabiegu. Ten wypełniacz wymaga ogromnego doświadczenia ze strony specjalisty – musi on dobrze przewidzieć działanie substancji i starannie zaplanować proces modelowania twarzy. Trzecim rodzajem jest tłuszcz pacjenta. Wolumetria z jego wykorzystaniem należy do  najbardziej inwazyjnych. 

Efekty wolumetrii

Rezultat wolumetrii zależy od:

  • obszaru objętego liftingiem,
  • rodzaju wypełniacza,
  • cech indywidualnych.

Wyróżnia się przynajmniej 3 stopnie wolumetrii, dające różne rezultaty. Pierwszy: mini wolumetria, czyli zabiegi punktowe. Poprawiają np. kształt ust lub delikatnie korygują wygląd nosa. Drugi: punktowe ingerencje niwelujące asymetrię twarzy. Likwidują np. opadające kąciki ust. To zabieg trudniejszy niż poprzedni. Trzeci: wolumetria zaawansowana głęboko ingerująca w całą architekturę twarzy i odmładzająca pacjentkę o kilka lat. Wymaga doskonałej znajomości anatomii i trafnego przewidywania, jak preparat będzie pracował pod skórą.

Wolumetria twarzy – czy warto?

Uchodzi za mniej skomplikowany zabieg niż chirurgia plastyczna, ale w niektórych przypadkach polega na głębokiej ingerencji w skórę twarzy. Oddanie się w ręce niedoświadczonej osoby przyniesie fatalne skutki. Przed podjęciem decyzji o wolumetrii koniecznie skonsultuj się z zaufanym lekarzem. Twoje odbicie w lustrze po zabiegu liftingującym powinno Ci przynieść wyłącznie satysfakcję i radość!

Wróć do listy porad