Na ratunek fryzurze! Jak nawilżyć bardzo suche włosy?

Włosy osłabione, matowe, łamliwe i przesuszone nawet w najlepszym upięciu nie będą wyglądały dobrze! W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, żeby przywrócić im blask i przede wszystkim odżywienie i nawilżenie – od środka!

Przesuszone włosy – kiedy występują najczęściej?

Problem, jakim jest przesuszenie włosów najczęściej zostaje zaobserwowany zaraz po lecie bądź po zimie. Tak już jest nasz organizm skonstruowany, że warunki na dworze mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i urodę. Ani ostre promienie słoneczne ani siarczysty mróz nie sprzyjają odpowiedniemu nawilżeniu naszych kosmyków. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas tak ekstremalnych warunków zadbać o nakrycie głowy – czy to kapelusz latem, czy wełnianą czapkę zimą. 

Czy Twoje włosy są przesuszone? Sprawdź, czy te oznaki dotyczą Twojej fryzury!

W dotyku Twoje włosy wydają się być takie… nijakie? To może być właśnie przesuszenie. Pamiętaj, że jeśli Twoje włosy:

 • są mało elastyczne i pozbawione blasku,
 • łatwo się plączą i tworzą się na nich kołtuny,
 • w dotyku są chropowate,
 • często się puszą i elektryzują, 
 • ich końcówki są łamliwe,
 • szybko tracą świeżość i sprężystość,

to znak, że wymagają intensywnego nawilżenia!

Najczęstsze przyczyny wysuszonych włosów

Dlaczego Twoje włosy wyglądają tak, a nie inaczej? Powodów może być wiele, jednak za najważniejsze czynniki mające wpływ na przesuszone włosy wskazuje się:

 • częste farbowanie włosów, a w szczególności rozjaśnianie, które dodatkowo wpływa na osłabienie kosmyków (przede wszystkim na ich wrażliwych końcówkach!),
 • słońce,
 • słoną wodę, 
 • mróz,
 • częste korzystanie ze sprzętów do stylizacji (czyli na przykład lokówki, suszarki czy uwielbianej prostownicy).

Bardzo suche włosy – jak je skutecznie nawilżyć?

W pielęgnacji wysuszonych włosów warto zacząć od zweryfikowania metody ich mycia. W przypadku takiego problemu zdecydowanie sprawdzi się stosowanie metody OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Warto do tego zabiegu wybierać kosmetyki dedykowane włosom suchym. 

Poza tym, stosuj preparaty, które nie zawierają silikonów. W przypadku bardzo suchych włosów, wszystko, co na nie nakładamy musi być maksymalnie delikatne. Jeśli lubisz się z suszarką, na czas regeneracji Twoich kosmyków, odłóż ją do szuflady. Podobnie jest z lokówką oraz prostownicą. Postaw na naturalność – naturalne wyschnięcie po umyciu i naturalny skręt. Zwracaj także uwagę na to, w jaki sposób wycierasz włosy. Nigdy ich nie trzyj!

Jeśli często decydujesz się na związywanie włosów w kucyk bądź koka, korzystaj tylko z elastycznych gumek-sprężynek. Dozwolone są także klamry i gumki z jedwabiu – chodzi o to, by w żaden sposób włosów nie ciągnąć, nie wyginać, a co najważniejsze nie łamać!

Osoby mające tendencję do przesuszania się włosów nie powinny decydować się na samodzielne zabiegi typu farbowanie. Jeśli chcesz zmienić kolor, polecamy wówczas zdecydować się na profesjonalny zabieg w salonie. To zmniejszy ryzyko jeszcze większego wysuszenia Twoich włosów. 

Zmień swoją pielęgnację – specjalistyczne substancje dla włosów bardzo suchych

Podstawą pielęgnacji włosów wysuszonych jest nawilżenie – to już wiemy. Jak nawilżać skutecznie? Kluczem do sukcesu jest korzystanie z dwóch rodzajów substancji – humektantów oraz emolientów. Te pierwsze w łatwy sposób rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu potrafią zatrzymywać ciecz wewnątrz struktury włosa. Za to emolienty zapewniają ochronę przed nadmiernym jej odparowywaniem poprzez wytwarzanie na powierzchni włosów warstwy okluzyjnej. W ten sposób woda zostaje we wnętrzu włókien – naszej fryzurze przybywa sprężystości i witalności.

Domowy sposób na bardzo suche włosy

Zawsze warto spróbować wykorzystać podstawowe, naturalne składniki do tego, by przygotować z nich maseczkę bądź płukankę. Dla bardzo suchych włosów sprawdzi się maseczka z oliwy i żółtkiem. Łyżeczkę oliwy z oliwek mieszamy kilkoma kropelkami witaminy oraz z jednym żółtkiem jaja kurzego. Taką mieszankę trzymamy na głowie od dwudziestu do trzydziestu minut. Najlepiej przykryć włosy foliowym czepkiem i ręcznikiem. Po upływie wskazanego czasu, włosy spłukujemy wodą z cytryną. Sprawdź sama, czy ten zabieg poprawi kondycję Twoich włosów! 

Wróć do listy porad