Niedobór witamin i minerałów. Jaki wpływ ma na wypadanie włosów?

Osłabienie paznokci czy wypadanie włosów mogą być pierwszymi objawami niedoboru witamin. Dla zdrowego wyglądu Twojej fryzury niezbędna jest nie tylko właściwa pielęgnacja, ale także dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jak powinna zatem wyglądać prawidłowa dieta dla zdrowej i pięknej fryzury?

Jakie składniki należy uzupełniać? *

Brak witamin i minerałów odbija się na kondycji naszych włosów. Jeśli zauważysz u siebie ich wzmożone wypadanie to warto, abyś w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzała się swojej codziennej diecie. Być może zauważysz, że w Twoim menu brakuje produktów, które są źródłami takich witamin i minerałów, takich jak:

  • Biotyna (witamina B7) – jest to koenzym, który stymuluje komórkowe procesy energetyczne włosów, wzmacnia włosy od środka i stymuluje ich wzrost.

Źródła biotyny: żółtka jaj, pieczywo pełnoziarnisto, drożdże piwne, mleko, wątróbka, nasiona słonecznika, orzeszki ziemne, słodkie ziemniaki. 

  • Żelazo – jego niedobór powoduje gwałtowne przejście włosów z fazy wzrostu (anagenu) w fazę spoczynku- telogen. Przy niedoborze tego pierwiastka włosy mogą być osłabione ze względu na brak wystarczającego dotlenienia. 

Źródło żelaza: czerwone mięso, wątróbka, zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe.

  • Cynk – wpływa pozytywnie na wytwarzanie keratyny w organizmie, czyli białka będącego naturalnym budulcem włosa. Jego niedobór prowadzi do łamania się końcówek.                 

Źródła cynku: ostrygi, wątróbka wołowa, żółte sery, kasza gryczana, zielony groszek.

  • Witamina C – zapewnia szczelność naczyń krwionośnych, dzięki temu substancje odżywcze i mikroelementy są lepiej wchłaniane przez skórę głowy oraz cebulki włosa. Witamina C ma też pozytywny wpływ na produkcję kolagenu.

Źródła witaminy C: natka pietruszki, czerwona papryka, porzeczki, owoce cytrusowe i kiszona kapusta.

  • Witamina A – Witamina A odpowiada za metabolizm w cebulkach oraz za prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, które wytwarzają sebum.

Źródła witaminy A: mleko, masło, jajka, wątróbka, tłuste ryby, tran.

  • Witamina B12 – stymuluje odnowę mieszków włosowych, co prowadzi do szybszego wzrostu włosów i regulacji ich cyklu życiowego. 

Źródła witaminy B12: mięso, podroby, ryby, drób, nabiał.

  • Witamina E – poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, co przekłada się na pobudzanie wzrostu włosów, chroni mieszki włosowe i włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Źródła witaminy E: oleje roślinne, awokado, produkty zbożowe, orzechy i migdały.

Przyczyny wypadania włosów

To właśnie niedobór witamin, aminokwasów, a także cynku i żelaza jest najczęstszą przyczyną nadmiernego przerzedzenia fryzury. Wypadanie włosów może być także spowodowane długotrwałym odczuwaniem stresu. W takich przypadkach warto zastosować suplementację magnezem, gdyż pomaga on łagodzić skutki stresu.

Osłabienie cebulek lub wypadanie włosów mogą się też pojawić wskutek bardzo radykalnej i nieprzemyślanej diety odchudzającej. W tym przypadku można już właściwie mówić o łysieniu o charakterze telogenowym. W tak skrajnych przypadkach należy udać się do trychologa, który zaproponuje odpowiednią kurację.

Suplementacja

Nie zawsze mamy możliwość uzupełnienia wszystkich potrzebnych witamin i minerałów za pomocą przyjmowanych pokarmów. Dotykają nas różne nietolerancje czy alergie, a niektórych produktów, tak jak tych odzwierzęcych, nie jemy z powodu naszych przekonań. W takich przypadkach zadajemy sobie pytanie o to, jakie suplementy diety będą dobre na wypadanie włosów. Choć nie do końca wiadomo jakie są skutki niedoboru witaminy D to na pewno jest ona ważnym regulatorem odporności immunologicznej i tak zwaną witaminą szczęścia. Jej suplementacja jest zalecana, nie tylko na wypadnie włosów, w okresie od września do kwietnia, dla wszystkich grup wiekowych. 

*źródło: https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,wlosy-wypadaja-garsciami–oto-witaminy–ktorych-potrzebuje-twoj-organizm,artykul,04275827.html

Wróć do listy porad