Kosmetyki z konopi coraz częściej goszczą na drogeryjnych półkach. Nic dziwnego! Ich działanie może zdziałać cuda, jeśli chodzi o wsparcie kondycji skóry. Szczególnie “lubią się” z nimi posiadaczki cery wrażliwej i problematycznej. Olej konopny pomaga zwalczać egzemę, łuszczycę, trądzik czy zapalenie łojotokowe skóry. Właściwości nawilżające, odżywiające i regenerujące sprawdzą się również podczas pielęgnacji włosów!
Włosy przesuszone – najczęstsze przyczyny
Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że włosy stają się suche i zniszczone, a czasem także nadmiernie wypadają? Powody takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale najczęściej to:
- źle zbilansowana dieta, w której występują niedobory cennych składników odżywczych,
- stosowanie zbyt agresywnych, niedopasowanych kosmetyków,
- zbyt częste i inwazyjne korzystanie ze sprzętów takich, jak suszarka, lokówka czy prostownica,
- intensywne odchudzanie się, które może doprowadzić nawet do wypadania włosów,
- częste farbowanie i rozjaśnianie, bez użycia profesjonalnych kosmetyków i metod.
Włosom przesuszonym na ratunek może wyjść wspomniany wcześniej olej konopny.
Olejowanie na sucho
Olej konopny nie jest najczęstszym olejem stosowanym na włosy, ale zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dzięki jego drogocennemu działaniu. Jeśli nasze włosy szybko się puszą, są suche, matowe i pozbawione blasku, warto poszukać go na drogeryjnych półkach bądź zamówić przez internet od producenta naturalnych kosmetyków.
Istnieją różne metody olejowania włosów. Jedną z nich jest metoda “na sucho”. 1-2 łyżki oleju z konopi nakładamy na suche pasma – do około 10 centymetrów od skóry głowy. Włosy możemy związać w luźny kok i pozostawić nawet na całą noc. Jeśli jednak mamy ograniczony czas, już czterdzieści pięć minut trzymania oleju konopnego na włosach przyniesie rezultaty – nasze włosy będą bardziej lśniące i odżywione!
Olejowanie na mokro
Kolejną, bardzo popularną wśród włosomaniaczek metodą jest olejowanie włosów na mokro. Włosy myjemy łagodnym szamponem. Tak, jak w poprzednim sposobie, 1-2 łyżki oleju nakładamy na wszystkie pasma. Ilość kosmetyku, którą wykorzystamy zależy oczywiście od długości naszych włosów. Jeśli decydujemy się pozostawić olej na całą noc, warto nałożyć czepek, który ochroni włosy przed tarciem, a poduszkę od zabrudzenia.
Olej z marihuany (konopny) na skórę głowy
Z takiego oleju możemy skorzystać nie tylko w ramach pielęgnacji pasm, ale i samej skóry głowy. Olej konopny:
- ma właściwości wzmacniające cebulki włosów,
- wesprze nas w walce z łupieżem,
- wyreguluje pracę gruczołów łojowych (dzięki czemu pomoże nam w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów).
Olej z konopi wmasowujemy w skórę głowy lub mieszamy z peelingiem bądź z odżywką. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, warto taki zabieg stosować dwa razy w tygodniu. Dzięki temu przywrócimy naszej skórze odpowiednie nawilżenie. Co ważne, w ten sposób niektórzy pozbywają się poczucia ciągłego swędzenia skóry głowy.
Olej konopny na rozdwojone końcówki
Końcówki to szczególnie wrażliwe miejsca naszych kosmyków. Ich kondycja wpływa na wygląd całej fryzury. Na nie również poleca się stosować olej konopny, który je przede wszystkim nawilża i dociąża. Wpływa również pozytywnie na zabezpieczanie końcówek przed szkodliwym działaniem zbyt wysokiej temperatury – pochodzącej na przykład z suszarki, lokówki czy prostownicy. Dzięki nałożeniu nawet kropli oleju, nasze końcówki będą się również mniej rozdwajały i puszyły.
Twoje włosy polubią olej z konopi! – podsumowanie
Biorąc pod uwagę właściwości oleju konopnego, a także liczbę sposobów na to, jak możemy go wykorzystać do pielęgnacji włosów, warto sprawdzić, jak nasze kosmyki na niego zareagują. Jeśli nie znasz metod olejowania, możesz zacząć od popularnych kosmetyków, które w składzie mają olej konopny – na przykład odżywek i masek.
Olej konopny to także naturalny SPF 6. Nakładanie go na włosy, chroni je przed szkodliwym oddziaływaniem promieni słonecznym. Korzystając z oleju konopnego mamy zatem nie tylko głębokie nawilżenie, odżywienie, ale i ochronę prosto z natury!