7 nawyków, którymi nieświadomie niszczysz swoje włosy

7 nawyków, którymi nieświadomie niszczysz swoje włosy

85% Polaków boryka się z problemami związanymi z włosami, z czego 17,5% deklaruje obecność suchych i zniszczonych końcówek. Dla większości z nas, włosy stanowią istotny element naszego wizerunku, a ich stan może wpływać na nasze samopoczucie. Jak więc ograniczyć do minimum destrukcyjne czynniki?

Mówi się, że włosy są wizytówką kobiety, stanowiąc tym samym ramę dla obrazu jej twarzy. Aby jednak ową wizytówką się stały, muszą być piękne i zadbane. Oprócz stosowania odpowiedniego szamponu i bogatej w dobroczynne składniki odżywki, warto pamiętać o tym, by nie powielać utartych schematów. Nie wiesz w jaki sposób uniknąć mechanicznych uszkodzeń włosów? Przychodzimy z pomocą!

Szkodliwe nawyki w pielęgnacji włosów

1. Mycie włosów zbyt gorącą wodą

Gorący strumień, spływający od czubka głowy aż po same końce włosów – brzmi bajecznie prawda? W szczególności podczas chłodnych, jesiennych lub zimowych dni, gdy każde źródło ciepła jest zbawienne. Sam rytuał jest niesamowicie przyjemny, ale nie przynosi nic dobrego twojej czuprynie. Gorąca woda otwiera łuski włosa, który staje się matowy, a dodatkowo bardziej podatny na uszkodzenia. Mycie włosów gorącą wodą pobudza do pracy gruczoły łojowe, co może doprowadzić do szybszego przetłuszczania się. Rada? Stosuj letnią wodę. Nie dopuści to do nadmiernego otwierania łusek oraz pomoże w dokładniejszym spłukiwaniu użytych produktów.

2. Wycieranie mokrych włosów ręcznikiem

Wiemy, że życie pędzi jak szalone, a każda minuta o poranku jest na wagę złota. Dlatego po umyciu włosów i zdjęciu turbanu zaczynasz energicznie pocierać swoje włosy ręcznikiem. Przyspiesza to oczywiście proces wysychania, powoduje jednak jednoczesne mikrouszkodzenia struktury włosa. Mokre włosy, z otwartymi łuskami są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, osuszaj je więc delikatnie, wgniatając ręcznik we włosy, tym samym je odsączając. Niektórzy na mokre włosy stosują bawełnianą koszulkę lub specjalny ręcznik szybkoschnący. Ważne, by osuszać kosmyki niechropowatym materiałem. Nigdy więcej szalonego pocierania, które niszczy włosy!

3. Chodzenie spać z mokrymi włosami

Ile razy wybierałaś sen z mokrymi włosami, dlatego, że słyszałaś o niszczącym działaniu gorącego strumienia podmuchu suszarki? Zapewne wiele. Chodzenie spać z mokrymi włosami może przynieść nam o wiele gorsze skutki niż korzystanie z suszarki. Mokre włosy są jednak bardziej podatne na uszkodzenia, których źródłem jest pocieranie włosami o poduszkę. Zadbaj o to, by odpowiednio wcześniej umyć włosy przed położeniem się do łóżka. Możesz także wysuszyć je delikatnym, letnim strumieniem powietrza – dzięki temu unikniesz odgnieceń i nieułożonych włosów. Staraj się myć włosy jak najwcześniej. Pozwalając im swobodnie wyschnąć zyskujesz najwięcej!

4. Ocieranie o zbyt szorstką poduszkę podczas snu

Budzisz się z burzą potarganych włosów, w tak zwanym „nieładzie artystycznym”? Może to oznaczać niespokojny sen. Dodatkowo, gdy Twoja poduszka ma zbyt szorstką powierzchnię, nocne wycieranie kończy się koszmarnymi uszkodzeniami dla twoich włosów. Nasza rada? Kup jedwabną bądź atłasową poszewkę, która zminimalizuje potencjalne nocne uszkodzenia. Jedwab i satyna zapobiegają tarciu i pomagają zachować naturalne oleje włosów.

5. Nieodpowiednie podcinanie włosów

Unikasz fryzjera jak ognia, obawiając się, że Twoje pojęcie „centymetra” w pojęciu stylisty znaczy coś zupełnie innego? Samodzielne podcinanie końcówek kuchennymi nożyczkami, które nie są odpowiednio ostre, wyrządzi o wiele więcej szkód niż pożytku. Zmiażdżysz je na samych końcach, co spowoduje rozdwajanie się i opłakany efekt. Aby tego uniknąć, co kilka miesięcy odwiedź profesjonalistę i pozwól mu zadbać o swoje włosy tak, jak należy. Podcinanie włosów w domu? Od dziś powiedz temu zabiegowi stanowcze “nie”!

6. Używanie gumek z metalowymi elementami

Nie przywiązujesz wagi do tego, z jakiego materiału i elementów wykonana jest gumka do włosów, której używasz? Ogromny błąd. Gumki z ostrymi, metalowymi elementami, szwami czy detalami z plastiku potrafią uszkodzić włosy. Wybieraj gumki, które mają jednolitą, gładką strukturę. Dobrym rozwiązaniem będzie także gumka atłasowa lub satynowa. Osobom aktywnym fizycznie poleca się także silikonowe sprężynki. Świetnie trzymają fryzurę, nawet w ekstremalnych warunkach!

7. Szarpanie włosów podczas rozczesywania

Rozczesywać włosy mokre czy suche? Czy rozczesywać włosy po umyciu? A może dopiero po nałożeniu odżywki? Temat jest na tyle kontrowersyjny, że co ekspert, to inne zdanie. Prawda leży gdzieś pośrodku. Czesz włosy wilgotne, delikatnie rozpoczynając od ich końców, powoli zmierzając ku nasadzie. Nie szarp i nie siłuj się z włosami. Poświęć im odrobinę czasu. Przeanalizuj, które ze sposobów będzie dla ciebie najlepsze – rozczesywanie włosów na sucho czy mokro. Więcej o tym, jak prawidłowo rozczesywać włosy, przeczytasz w naszym artykule poświęconym temu tematowi: 

https://biotynox.pl/porady/rozczesywanie-wlosow-teraz-pojdzie-ci-gladko/.

8. Nieodpowiedni dobór kosmetyków pielęgnacyjnych

Każda z nas lubi eksperymentować i buszować po drogeriach kosmetycznych w poszukiwaniu coraz to nowych preparatów pielęgnujących włosy. Odżywki, maski, szampony, oleje – preparatów jest dużo i mogą one przynieść wiele dobrego twojej fryzurze, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio dobrane i stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Od eksperymentowania lepszą drogą ku wypielęgnowanym włosom jest sukcesywne stosowanie sprawdzonego i dostosowanego do potrzeb włosów zestawu kosmetyków. Oprócz tego warto czytać składy kosmetyków na ich etykietach. Nawet jeśli producent na etykiecie przekonuje, że produkt nie zawiera konserwantów i parabenów, warto przekonać się, co właściwie się w nim znajduje. Najlepiej skorzystać z porad fryzjera, który potrafi ocenić, jakie kosmetyki do twojego rodzaju włosów będą po prostu najlepsze.

Piękne włosy to nie tylko takie, które są odpowiednio wystylizowane, ale także te, o które dba się we właściwy sposób. Wspieraj ich dobrą kondycję, rezygnując ze złych praktyk oraz świadomie wybierając produkty do ich pielęgnacji. Wspieraj je także odpowiednim nawodnieniem oraz codzienną dawką biotyny.

* (https://codziennikkosmetyczny.pl/2017/09/08/85-polakow-na-problemy-z-wlosami-wyniki-badania/).

Wróć do listy porad