Określenie poziomu porowatości jest pierwszym krokiem do skutecznej pielęgnacji. Określając typ swoich włosów lepiej poznasz ich potrzeby, dzięki czemu będziesz mogła świadomiej o nie zadbać. Zobacz, do której grupy należysz i na co zwrócić uwagę w codziennej trosce o włosy.
Wyróżniamy trzy stopnie porowatości: niską, średnią i wysoką. Stopień porowatości określa się kątem odchylenia tworzących powierzchnię włosa łusek od kory. Łuski są naturalną ochroną włosa – im bardziej są rozchylone, tym porowatość jest większa, a pasma bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Porowatość warunkowana jest genetycznie, jednak niektóry zabiegi, jak na przykład trwała koloryzacja włosów, mogą przyczynić się do otwierania łusek włosów i zmiany ich naturalnej struktury.
Określenie stopnia porowatości jest pierwszym i kluczowym krokiem do doboru odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu dowiesz się, co służy, a co szkodzi Twoim włosom. Każdy typ wymaga innego sposobu traktowania oraz stosowania różnego rodzaju kosmetyków. Jak rozpoznać, do której grupy się zaliczasz? Przedstawiamy główne cechy i wyróżniki każdej z nich.
Włosy niskoporowate – cechy i pielęgnacja
Włosy niskoporowate to takie, których łuski przylegają ściśle do kory. Sprawiają wrażenie zdrowych, gładkich i pełnych blasku. Zazwyczaj są mniej podatne na stylizację i koloryzację oraz bardziej odporne na zniszczenia. Włosy tego typu rzadko się puszą oraz często brakuje im objętości, sprawiając wrażenie cienkich i oklapniętych.
Włosy niskoporowate są niezwykle łatwe i wdzięczne w pielęgnacji. Jeśli jesteś ich posiadaczką powinnaś jednak uważać na to, by nie obciążać ich zbyt dużą ilością kosmetyków. W codziennej pielęgnacji skup się na nawilżaniu i zapewnieniu objętości fryzury. Raz w tygodniu wykonuj także odżywczy zabieg olejowania. Wykorzystaj do tego celu bogate w kwasy nienasycone olej kokosowy lub masło shea.
Włosy średnioporowate – cechy i pielęgnacja
Włosy średnioporowate o lekko odchylonych łuskach to najczęściej występujący ze wszystkich typów. Posiadają one cechy dwóch pozostałych grup i określane są jako normalne. Bywają kręcone i czasem puszą się przy wilgotnym powietrzu. Odpowiednio pielęgnowane mogą stać się lśniące i gładkie nie tracąc na objętości.
Włosy średnioporowate są łatwe w stylizacji i pielęgnacji. W ich przypadku bardzo ważne jest zabezpieczanie końcówek, które są bardziej podatne na zniszczenia. Możesz wykorzystać do tego celu olejki: oliwę z oliwek, olej arganowy lub olej awokado.
Włosy wysokoporowate – cechy i pielęgnacja
Włosy wysokoporowate mają szeroko rozchylone łuski i często są naturalnie kręcone. Sprawiają wrażenie matowych, suchych i zniszczonych. Wysoka porowatość często spowodowana jest stylizacją włosów, których łuski nie domykają się po intensywnych zabiegach fryzjerskich. Ten typ włosów wymaga najwięcej uwagi i najbardziej zaawansowanej pielęgnacji. Pasma trudno jest także zapuścić, ponieważ ich końcówki łamią się i rozdwajają.
Dbając o wysokoporowate włosy zwracaj uwagę na to, by ich dodatkowo nie przesuszać. Wybieraj szampony i odżywki oparte o delikatne, naturalne składniki. Kluczowe w ich codziennej pielęgnacji jest nawilżanie i regeneracja. Regularnie przeprowadzaj zabieg olejowania włosów, który pozwoli odżywić przesuszone pasma – świetnie sprawdzą się oleje jojoba, awokado czy lniany, które bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Staraj się także unikać prostowania i suszenia włosów, aby nie doprowadzać do uszkodzeń mechanicznych.