Poznaj glinkę do włosów!

Od jakiegoś czasu podbija serca kobiet i mężczyzn. Glinki mają niezwykle szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wzbogacają skład maseczek (matujących, oczyszczających, przeciwtrądzikowych, odżywczych), peelingów, kosmetyków mikrozłuszczających, ale też toników do twarzy, dezodorantów a nawet past do zębów! Ogromną karierę robią w kuracjach włosów. W zależności od rodzaju mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji (być może słyszałyście o myciu włosów glinką) lub jako niezawodne wsparcie przy stylizacji męskich fryzur i bród. Przyjrzyjmy się temu glinkowemu szaleństwu, żebyście mogły same ocenić, czy to produkt dla Was i Waszych kosmyków.

Glinka do włosów.

Czym jest glinka?

Widzimy ją już w zgrabnych opakowaniach na sklepowych półkach. Ma różne kolory i miłą w dotyku konsystencję. Ale w naturze glinka jest skałą osadową zbudowaną z minerałów ilastych. Zanim trafi do naszych koszyków jest rozdrabniania, suszona i poddawana procesom sterylizacji. Posiada ładunek ujemny, dlatego tak dobrze wyciąga z naszej skóry zanieczyszczenia (cząsteczki o ładunku dodatnim). Glinki kosmetyczne nazywa się czasem kaolinami – to nie do końca precyzyjne, ponieważ kaoliny, to tylko jeden z rodzajów glinek. 

Najczęściej spotykamy w kosmetyce glinki zielone, marokańskie (ghassoul), czerwone, białe, żółte i błękitne. Nieco mniej popularne są glinki różowe, fioletowe i czarne. Od czego zależy ich kolor? Od ilości i rodzaju minerałów zawartych w glince.

Bez względu na kolory wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje glinek:

  1. Kaolin – inaczej „glinka porcelanowa”. Jest najdelikatniejsza ze wszystkich, więc stosuje się ją w pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.
    Zawiera m.in. kaolinit, mikę, kwarc.
    Kolory: szary, brunatny, żółty, biały, błękitny. 
  2. Illit – nieco mocniejsza glinka. Wykorzystywana w kosmetykach oczyszczających i myjących (np. maski).
    Zawiera m.in.: krzemiany glinu i potasu.
    Kolory: szary, zielony, żółty, pomarańczowy.
  3. Montmorylonit – glinka o najsilniejszym działaniu. Sprawdza się w silnie oczyszczających kosmetykach dla skóry tłustej i trądzikowej. 
    Zawiera m.in. magnez, potas, żelazo.
    Kolory: szarawy, brunatny, zielonkawy.

Zalety glinki na włosy

Generalnie glinki są obfite w niemal wszystkie mikro- i makroelementy zbawienne dla naszej skóry. Odnajdziemy w glinkach np.: krzem, cynk, selen, magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, miedź. Glinka i włosy tworzą doskonały duet. Jaką glinka ma moc?

  1. Oczyszcza: wyciąga brud bez wysuszania włosów.
  2. Odżywia i nawilża: bogactwo składników ma zbawienny wpływ na kondycję włosów i skóry głowy.
  3. Leczy i stymuluje: przynosi ulgę skórze podrażnionej i alergicznej, a przy okazji wspomaga naturalny wzrost włosów.
  4. Dodaje objętości i ujarzmia: dlatego tak chętnie wykorzystywana jest do stylizacji (nawet w domowych warunkach).   

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom glinek. Być może któraś z nich będzie idealną odpowiedzią na wszystkie Twoje problemy z niesfornymi kosmykami? 

Zielona glinka na włosy

Świetna dla osób zmagających się z przetłuszczaniem włosów. Zielona glinka reguluje wydzielanie sebum, a przy okazji działa antybakteryjnie. Ukoi wszystkie stany zapalne, mikroranki i krostki na skórze głowy. Podobne właściwości ma ghassoul. Ta marokańska glinka do mycia włosów pomaga utrzymać świeżość kosmyków, chroni je przed nadmiernym przetłuszczaniem i zapobiega ich łamliwości.

Biała glinka na włosy 

Delikatna, łagodząca i odżywcza. Często sprawdza się jako składnik maseczek do twarzy lub dodatek do kąpieli. Użyta w pielęgnacji włosów pomoże w przywróceniu im równowagi, a skórze głowy przyniesie ulgę w podrażnieniach i świądzie. Właściwości glinki białej sprawiają, że działa ona trochę jak suchy szampon – daje efekt odświeżenia. 

Żółta oraz czerwona glinka na włosy

Posiadaczki wrażliwej skóry i osłabionych włosów powinny szybko przekonać się o właściwościach glinki czerwonej. Uszczelnia naczynia krwionośne, wzmacnia cebulki włosów, normuje pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu zapobiega wypadaniu włosów, a nawet wspiera ich wzrost. Z miejscem wydobycia glinki czerwonej sąsiadują tereny, z których pozyskuje się glinkę żółtą. Właściwości swoje zawdzięcza dużej ilości krzemionki i żelaza. Skutecznie pomaga skórze tłustej i  mieszanej, ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum. Do tego działa detoksykująco i regeneracyjnie.

Glinka różowa i czarna na włosy

Warto sięgnąć po nią, jeśli masz cienkie, kruche włosy z tendencją do przetłuszczania się. Różowa glinka doskonale dba o wrażliwy skalp. Chroni, a przy tym odświeża kosmyki. Ratunkiem dla osłabionych włosów jest też czarna glinka. Wzmacnia, odżywia i ogólnie poprawia kondycję pukli pozbawionych blasku. Dodatkowo chroni włosy przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Efekty stosowania glinki na włosy

Włączenie glinkowej kuracji do codziennej, pielęgnacyjnej rutyny przynosi wspaniałe efekty:

  • pomaga w walce z nadmiernym wydzielaniem sebum,
  • odżywia skórę głowy,
  • wzmacnia cebulki włosów,
  • koi podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia skory głowy,
  • zmniejsza wypadanie włosów,
  • nadaje włosom objętości.

Dobrze dobrana glinka pomaga przywrócić włosom naturalną równowagę, utrzymuje je w dobrej kondycji i wydobywa całe piękno.

Wróć do listy porad