Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną

Zmiana koloru nie tylko odświeża fryzurę, ale i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie zawsze mamy jednak czas i środki na wizytę u fryzjera. Wiele z nas zastanawia się, jak skutecznie rozjaśnić włosy domowymi sposobami. Wśród najpopularniejszych metod jest ta z wykorzystaniem wody utlenionej. Jak rozjaśnić włosy tak, by ich nie uszkodzić? O czym warto pamiętać stosując samodzielnie przygotowane roztwory?

Woda utleniona – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Do metamorfozy przeprowadzonej w domowych warunkach możemy wykorzystać popularne drogeryjne płukanki lub farby, ale jeśli zależy nam na szybkim efekcie i niskich kosztach, możemy skorzystać z naturalnej metody rozjaśniania wodą utlenioną.

Woda utleniona:

 • to trzyprocentowy roztwór wodny nadtlenku wodoru,
 • ma działania odkażające, bakteriobójcze, odkażające, odnawiające i wybielające,
 • za jej pomocą nie tylko rozjaśnimy włosy, ale i zęby oraz paznokcie.

Uważaj na włosy!

Eksperymentowanie z kolorem może skończyć się przesuszeniem lub zniszczeniem kosmyków. Warto zatem zabezpieczyć się przed niepożądanymi skutkami naszej metamorfozy i sprawdzić, czy na pewno nie jesteśmy uczuleni na składnik roztworu, który mamy zamiar nakładać na włosy. 

Domowe rozjaśnianie rozpocznij od próby uczuleniowej. Wymieszaj po łyżce przegotowanej wody i wody utlenionej. Taką miksturą namocz wacik kosmetyczny i przyłóż go w konkretnym miejscu. Jeśli w przeciągu kolejnego dnia nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz nakładać roztwór na całe pasma.

Wzór na roztwór z wodą utlenioną

Wodę przegotowaną i przestudzoną mieszamy z wodą utlenioną o stężeniu 3% w proporcji 1:1. Aby uzyskać mocniejszy roztwór możemy skorzystać z proporcji 1:2 – należy wtedy jednak jeszcze bardziej brać pod uwagę ryzyko przesuszenia kosmyków, a przed domową koloryzacją koniecznie przeprowadzić próbę uczuleniową.

Rozjaśnianie włosów krok po kroku

Zanim przystąpisz do zmiany koloru na jaśniejszy, przygotuj atomizer oraz grzebień lub szczotkę o gęstym uzębieniu.

 1. Rozczesz wilgotne kosmyki.
 2. Rozpyl mieszankę na całej długości za pomocą atomizera.
 3. Przeczesz włosy tak, by roztwór znalazł się na każdym kosmyku, równomiernie.
 4. Z mieszanką na całej długości pasm odczekaj około dwadzieścia minut.
 5. Po tym czasie umyj głowę delikatnym szamponem.
 6. Koniecznie zastosuj odżywkę!

Co po zabiegu?

Takie jednorazowe rozjaśnianie może nie przynieść oczekiwanego efektu. Jeśli uzyskany kolor cię nie usatysfakcjonuje, powtórz zabieg po trzech dniach. To pozwoli wyraźniej uzyskać jaśniejszy o 1-2 tony kolor. Aby pozostał z tobą na długo, nie możesz zapominać o kilku zasadach:

 • po zabiegu z wodą utlenioną należy unikać narażania włosów na promienie słoneczne – mogą je dodatkowo wysuszyć,
 • powinno się również ograniczyć ich mycie, szczególnie mocnymi, oczyszczającymi szamponami,
 • na pewien czas odłóż na bok suszarkę, lokówkę i prostownicę – dajmy włosom odpocząć
 • jeśli zdecydujesz się na profesjonalną koloryzację, koniecznie poinformuj fryzjera o tym, że przed wizytą samodzielnie wykonywałaś rozjaśnianie- w takim wypadku chemiczne preparaty mogą wyrządzić twojej fryzurze ogromną krzywdę!

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu

Niestety, istnieje duże ryzyko, że woda utleniona może przyczynić się do osłabienia kondycji włosa. Choć taka metoda sprawdza się, gdy zależy nam na szybkim i subtelnym efekcie, możemy skończyć z przesuszonymi, podniszczonymi, matowymi i łamliwymi kosmykami. Niektórzy obserwują również wypadanie włosów.

Aby zabezpieczyć się przed takimi fatalnymi skutkami, zadbaj o odpowiednią pielęgnację.

 • Korzystaj z łagodnych szamponów i odżywek. Zaopatrz się w kosmetyki, które silnie zregenerują i odżywią twoje włosy.
 • Zadbaj o szczególnie delikatne końcówki. Regularnie je podcinaj i nawilżaj.
 • Staraj się jak najczęściej nosić włosy rozpuszczone zamiast wiązać je gumką.
 • Do swojej diety wprowadź składniki bogate w tłuszcze złożone i kwasy Omega. Awokado, orzechy czy strączki pozytywnie wpłyną na kondycję włosów. Poleca się również picie pokrzywy i czystka.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z domowych sposobów na rozjaśnianie włosów. Mimo tego, aby ich nie uszkodzić, warto dobrze się do takiego zabiegu przygotować, a po nim zadbać o odpowiednie odżywienie kosmyków, by móc cieszyć się piękną fryzurą w wymarzonym odcieniu.

Wróć do listy porad