Łupież to przypadłość, która może dotknąć każdego. Czasami jego zwalczanie może okazać się długotrwałym i uciążliwym procesem, jednak znając odpowiednie sposoby może to zająć zaledwie kilka dni. Jednym z produktów, które mogą w tym pomóc, jest dziegieć. Poznaj jego rodzaje oraz dobroczynne właściwości.
Czym jest łupież i skąd się bierze?
Łupież to nic innego jak łuszczący się naskórek, który widoczny jest na naszych włosach. Nie jest to groźne ani zaraźliwe schorzenie, jednak bywa dość uciążliwe i może powodować problemy natury estetycznej.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się łupieżu jest przesuszona skóra głowy. Ten problem częściej pojawia się w miesiącach zimowych, kiedy nosimy nakrycia głowy, a w pomieszczeniach działa ogrzewanie, które wysusza powietrze. Innym powodem jest nieodpowiednia higiena i pielęgnacja głowy, na której gromadzi się łój oraz martwy naskórek. Również niektóre kosmetyki, zwłaszcza szampony silnie oczyszczające, mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry, a co za tym idzie – jej nadmierne łuszczenie się.
Czym jest dziegieć?
Dziegieć, inaczej zwany smołą drzewną, jest produktem suchej destylacji drewna lub kory. Najczęściej robi się go z sosny, brzozy lub jałowca. Dostępny jest także dziegieć węglowy, który powstaje z węgla kamiennego. Sucha destylacja polega na podgrzewaniu materiału bez dopływu powietrza w temperaturze od 400 do 1000 °C. Dziegieć ma postać gęstej, lepkiej i tłustej, ciemnobrunatnej smoły. Ma intensywny zapach, przypominający ogniskową spaleniznę lub mocno wędzone mięso.
Właściwości dziegciu
- Działa antyseptycznie, łagodzi stany zapalne,
- Działa antybakteryjnie,
- Wspomaga prawidłową pracę przewodu pokarmowego,
- Oczyszcza organizm z pasożytów,
- Pomaga przy zwalczaniu grzybicy, łuszczycy, łupieżu i atopowego zapalenia skóry.
Rodzaje dziegciu
- Dziegieć drzewny
- Sosnowy
- Dziegieć sosnowy w składzie kosmetyków możesz znaleźć pod nazwą: Pyroleum Pini, Pix Pini liquida, Pine Tar, Pix Liquida, Holzteer, Resina empyreumatica liquida.
- Brzozowy
- Dziegieć brzozowy w składzie kosmetyku możesz znaleźć pod nazwą: Tar, Pix Betulae, Betula Yar, Oleum Betulae, Oleum Rusci, Oleum muscoviticum, Pyroleum Betulae, Birch Tar Oil, Birkenteer.
- Jałowcowy
- Dziegieć jałowcowy w składzie kosmetyków znajdziesz pod nazwą: Pix Cadi, Pix Oxycedri, Pyroleum Juniperi, Pyroleum Oxycedri, Juniper Tar, Juniperi Pix, Juniper Tar Oil, Oleum Cadinum; Wacholderteer, smoła jałowcowa.
- Dziegieć węglowy (inaczej dziegieć mineralny)
- Dziegieć węglowy w składzie kosmetyków możesz znaleźć pod nazwą: Oleum Lithanthracis, Pix Carbonis, smoła węglowa, Pix mineralis, smoła mineralna, dziegieć mineralny, smoła pogazowa, Coal Tar, maź pogazowa, Caoltar.
Wszystkie rodzaje dziegciu sprawdzą się przy zwalczaniu łupieżu. Sosnowy i węglowy będą miały lepsze działanie w przypadku łupieżu pojawiającego się na skórze ze skłonnościami do przetłuszczania się.
Zastosowanie dziegciu na włosy
Mydło dziegciowe
Mydło dziegciowe może znaleźć zastosowanie zarówno na skórze ciała i twarzy, jak i na włosach. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i odkażającym pozwoli w naturalny sposób oczyścić głowę, łagodząc również świąd, który może towarzyszyć podrażnieniom i łupieżowi. Dziegieć możesz śmiało stosować na włosy. Dodatkowo wzmocni on cebulki, ograniczając wypadanie kosmyków.
Ekstrakt z dziegciu
Ekstrakt z dziegciu możesz stosować bezpośrednio na skórę głowy, jednak musisz uważać, aby nie przesadzić z jego ilością. Najlepiej, jeśli rozcieńczysz go trochę, łącząc z ulubionym olejem. Możesz go wtedy potraktować jak wcierkę, którą nakładasz na głowę na 20-30 minut, a następnie zmywasz pod bieżącą wodą.
Szampon z dziegciem
Jest to pierwszy produkt, po który powinnaś sięgnąć, jeśli zauważysz u siebie wczesne objawy łupieżu. Składniki zawarte w szamponie spowalniają proces rogowacenia i nadmiernego łuszczenia się naskórka. Przy wyborze kosmetyku powinnaś jednak pamiętać, aby był on bogaty także w inne składniki pielęgnujące i oczyszczające.
Produkty zawierające dziegieć możesz dostać przede wszystkim w aptekach, ale spotkasz je także w zielarniach. Należy jednak pamiętać, że nakładanie go na duże powierzchnie skóry nie jest wskazane. Jego długotrwałe stosowanie należy skonsultować z dermatologiem, gdyż na dłuższą metę może on wywołać niepożądane efekty.