Suchy szampon DIY

Można śmiało stwierdzić, że suchy szampon jest jednym z tych kosmetyków, które odmieniły kobiece poranki! Sporadyczne ominięcie mycia włosów o wczesnej godzinie daje możliwość przespania większej ilości godzin, zaoszczędzenia czasu, który wykorzystany może zostać na spokojne śniadanie czy też kawę wypitą w miłym towarzystwie. Czy skład drogeryjnego szamponu jest jednak na tyle bezpieczny by móc go stosować często?

Wątpliwy skład

Suche szampony zazwyczaj występują w aluminiowych puszkach z aerozolem. Nie jest to jednak perfekcyjne rozwiązanie w kwestii ekologii. To co znajdziemy wewnątrz odbiega nieco od idealnej wizji składu dobroczynnego produktu. Zadaniem szamponu w suchej formie jest odświeżenie włosów i zminimalizowanie widoczności na nich sebum. Aby takie właściwości przemycić, potrzebny jest… alkohol. To dzięki niemu włosy wyglądają na odświeżone, odbite u nasady, osuszone z tłustszej warstwy. Oczywiście – stosowany sporadycznie nie wyrządzi dużych szkód Twojej skórze głowy. Jednak stosowany regularnie w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do podrażnień, nadmiernego przesuszenia, a co więcej jest nieekonomiczne (suchy szampon zużywa się w tempie ekspresowym).

Suchy szampon DIY

Aby uniknąć wystawiania swojej skóry głowy na ekspozycję i działanie alkoholi w suchym szamponie zawartych, warto podjąć się wyzwania i wykonać swój suchy szampon we własnej przestrzeni domowej! Dopasuj kolor receptury do wyjściowego koloru swoich włosów. Mamy dla Ciebie dwie propozycje!

Szampon dla blondynek
– glinka bentonitowa
– maranta trzcinowa – „arrowroot”

Szampon dla brunetek
– glinka bentonitowa
– maranta trzcinowa – „arrowroot”
– kakao

Do wykonania szamponu potrzebujesz po jednej łyżce każdego składnika. Wymieszaj je dokładnie. Tak przygotowaną recepturę wetrzyj w skórę głowy, natomiast nadmiar wyczesz lub strząśnij powiewem suszarki. Glinka bentonitowa może wydawać się wyjątkowym i dziwnym składnikiem. Możesz zamiast niej użyć skrobii kukurydzianej. Glinka jednakże, jest zdecydowanie bardziej skuteczna i intensywniej ściąga sebum ze skóry głowy.

Samodzielne wykonanie suchego szamponu jest nieco pracochłonne w kwestii zebrania odpowiednich składników, jednak biorąc pod uwagę fakt zmniejszenia szkodliwego oddziaływania alkoholi na skórę głowy oraz użycie szkodliwych dla środowiska materiałów, warto poświęcić trochę czasu na jego przygotowanie.

Wróć do listy porad