Włosy ombre czy sombre – którą fryzurę wybrać?

Obie koloryzacje skradły serca kobiet niemal na całym świecie. Ombre i sombre weszły na stałe do fryzjerskiego menu w 2019 r. i nic nie wskazuje na to, że trendy te stracą na popularności w najbliższym czasie. Czy jednak wiesz, czym się różni ombre od sombre, i która wersja będzie dla Ciebie lepsza?

Co to jest ombre?

To rodzaj koloryzacji, przy której wyraźnie zaznaczamy tonalne przejście między odcieniem u nasady włosów i na końcówkach. Granica przypada mniej więcej w połowie długości włosów. W klasycznej wersji bazowym kolorem jest ciemny brąz. Rozjaśnia się go nawet do jasnego blondu. Kwintesencją ombre jest otrzymanie zdecydowanego, widocznego efektu zmiany odcieni. Widocznego, ale nie drastycznego (jak od linijki). Ombre z francuskiego oznacza „cień”. Kluczem eleganckiego ombre jest zatem umiejętne wycieniowanie granicy między tonami.

Kolory ombre

Brąz i blond nadal cieszą się powodzeniem jako kolory podstawowe, ale styliści poszukują co raz nowszych i ciekawszych połączeń. Interesująco współgrają na przykład ciepłe brązy z rudościami, czerwieniami lub miedzią. Oryginalnymi kombinacjami są też karmelowe brązy przechodzące łagodnie w popiel. Szaloną wariacją ombre są tzw. włosy jednorożca. Jeśli nie mamy w planach konkretnej, artystycznej wizji, to najbardziej naturalnie (przy zachowaniu wyrazistości typowej dla ombre) zaprezentuje się fryzura, w której różnica między górą a końcówkami wyniesie zaledwie 2-3 tony. Czy jednak każdej z nas będzie dobrze w ombre?

Ombre – dla jakich włosów?

Najefektowniej w ombre prezentują się włosy:

  • ciemne,
  • długie lub do ramion,
  • proste lub falowane,
  • rozpuszczone.

Przy takich stylizacjach różnica tonalna ukazana jest w pełnej krasie. Efekt kolorystycznych przejść podkręci dodatkowo wycieniowane włosów. Cieniowanie ma też inną zaletę – optycznie nadaje fryzurze objętości. Przy ombre to szczególnie ważne, ponieważ duża różnica kolorów daje czasami wrażenie „spłaszczenia”. To też z tego powodu ombre na krótkich włosach może wyjść nieciekawie.

Co to jest sombre?

To tzw. „soft ombre” lub „sunny ombre”. Nadal gramy różnymi tonacjami, ale granica w wybarwieniu włosów nie jest intensywna. Stylistów, którzy wpadli na pomysł techniki sombre, zainspirowała natura. Chcieli uzyskać na włosach efekt delikatnego, nieco nonszalanckiego, rozjaśniania przez letnie słońce. Przy sombre rozjaśniamy kosmyki włosów niemal na całej długości – zaczynamy już od kilku centymetrów poniżej nasady. Różnice w barwach wynoszą najwyżej 2 tony. 

Sednem koloryzacji sombre jest jej celowa nierównomierność. Czasami farbujemy jedynie cienkie pasemka wokół twarzy, aby ją rozjaśnić. Czasami farbujemy tylko spód kosmyków, aby subtelna zmiana była widoczna dopiero przy upięciu.

Kolory sombre

Blond czy brąz – przy sombre każdy kolor bazowy jest dobry. Spotykamy zarówno sombre na czarnych włosach, jak i sombre siwe. Delikatne refleksy dobrze komponują się nawet z naturalnym odcieniem włosów. Zdaniem niektórych stylistów najbardziej spektakularne efekty osiągamy przy blond sombre. Fryzura zyskuje niezwykły blask, ponieważ zabieg wydobywa wszystkie naturalne dla danej osoby odcienie blondu. 

Sombre – dla jakich włosów ?

Przy sombre włosy do ramion, a nawet krótkie, nie są żadnym problemem. Subtelne refleksy poleca się szczególnie, jeśli :

  • masz cienkie włosy (sombre optycznie dodaje objętości),
  • nie masz pocieniowanych włosów (proste, geometryczne cięcia nawet lepiej eksponują sombre),
  • nie masz czasu na częste koloryzacje – w przypadku sombre odrosty nie psują efektu (ombre z kolei wymaga dużo więcej dyscypliny), a jeśli decydujemy się na sombre na naszym naturalnym kolorze włosów, to już w ogóle problem odrostów znika,
  • nie chcesz ryzykować lub nie lubisz drastycznych zmian.

Dziewczyna po koloryzacji włosów. Ombre czy sombre - co wybrać?

Pielęgnacja włosów ombre i sombre

Jakkolwiek nasza nowa fryzura nie wyglądałaby naturalnie, każda koloryzacja jest ingerencją w strukturę włosa. Dobrze o tym pamiętać, ponieważ zaniedbanie farbowanych włosów szybko się na nas zemści. Odpowiednia pielęgnacja polega nie tylko na dobraniu kosmetyków, ale też na systematyczności. Przy ombre i sombre szczególnie zatroszczmy się o końcówki. To one są najmocniej obciążone. W utrzymaniu ich doskonałej kondycji pomogą nawilżające odżywki, maski regenerujące, a w przypadku włosów wysokoporowatych sprawdzą się olejki.

Czy już wiesz, na co masz ochotę?

Decyzja oczywiście nie jest łatwa, więc na koniec przedstawiamy krótkie podsumowanie:

Zalety ombre:

  • efektowne odświeżenie naturalnego koloru – wystarczy wyraziście rozjaśnić końcówki, aby zobaczyć siebie w zupełnie nowej odsłonie,
  • wygoda – możesz zostawić włosy rozpuszczone, a same w sobie będą prezentować się elegancko, niebanalnie i przyciągać wzrok,
  • duże pole do popisu – ombre daje szansę na niesamowite, radykalne metamorfozy.

Zalety sombre:

  • uniwersalne –  pasuje do włosów o różnych długościach, cięciach i kolorach,
  • optycznie dodaje fryzurze objętości,
  • rozjaśnia twarz,
  • pozwala na bardzo subtelne, naturalne zmiany,
  • wygoda – odrosty nie psują efektu. 
Wróć do listy porad