Włosy wypadają, a Ty nie wiesz dlaczego? Poznaj 5 przyczyn wypadania włosów.

W ostatnim czasie zauważyłaś pogorszenie kondycji włosów: są bardziej łamliwe, wypada ich coraz więcej? Na pytanie dlaczego wypadają włosy jest wiele odpowiedzi. Zimą lub jesienią, warunki zewnętrzne – niska temperatura, wysoka wilgotność jak i nakrycia głowy mogą sprzyjać pogorszeniu stanu włosów.

Oprócz tego na osłabienie kondycji włosów, a także skóry czy paznokci, ma wpływ stan zdrowotny. Schorzenia takie jak nadczynność, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), insulinooporność mogą skutkować pogorszeniem wyglądu zewnętrznego. Pamiętaj o regularnych badaniach, a jeżeli zaobserwowałaś u siebie niepokojące zmiany w swoim organizmie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli nie skarżysz się na swoje zdrowie, a wciąż włosy wypadają garściami, sprawdź poniższe kwestie:

Dieta: jesteś tym czym jesz. Dostarcz swojemu organizmowi pełnowartościowe pożywienie, pamiętaj o zdrowych tłuszczach i źródłach białka. Zadbaj o odpowiednio zbilansowany, pełen warzyw i owoców, a tym samym bogaty w witaminy i antyoksydanty posiłek. Produkty obfite w  witaminy z grupy B, A, D, E są rekomendowane w Twoim przypadku. Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach czyli źródle kwasów nienasyconych omega-3. Znajdziesz je w awokado, orzechach czy tłustych rybach.

Ogranicz spożywanie mocno przetworzonych dań. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia, rozważ włączenie suplementacji. Preparaty bogate w biotynę wspomagają leczenie niedoboru tej witaminy, który objawia się wypadaniem włosów, zaburzeniami wzrostu włosów i stanami zapalnymi skóry. Suplementacja zmniejszy tendencję do wypadania, usprawni wzrost włosów i polepszy stan skóry głowy. Lek Biotynox, w odsłonie Biotynox Forte, zawiera największą ilość biotyny w jednej tabletce. Jest to pierwszy preparat na rynku polskim, który zawiera taką ilość biotyny w pojedynczej tabletce, która pomoże w szybkim uzupełnieniu niedoborów tej witaminy[1].

Używki: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu jak powszechnie wiadomo negatywnie oddziałuje na nasz organizm.  Nikotyna oprócz tego, że powoduje szarzenie cery, jej przyśpieszone postarzenie to razem z substancjami zawartymi w papierosie, może nasilać niszczenie mieszków włosowych, a tym samym przyczyniać się do zwiększonego wypadania włosów.  

Co niekoniecznie może wydawać się oczywiste, smog może szkodzić kondycji włosów, powodując ich szorstkość, a nawet nasilać ich wypadanie. Staraj się sprawdzać aktualne raporty smogowe i ogranicz aktywność w czasie największego stężenia pyłów na zewnątrz.

Odpowiednia pielęgnacja: zafunduj swoim włosom sporą dawkę nawilżenia. Za pomocą testów dostępnych w Internecie sprawdź jakiego składnika potrzebują Twoje włosy. Nie zapominaj, żeby stosować delikatne szampony, do łagodnego usuwania sebum. Nie chcemy przecież agresywnie działać na skórę, ponieważ będzie ona się bronić i reagować podrażnieniem. Ponadto, pomocne mogą okazać się wcierki stymulujące skórę głowy. Znanymi składnikami mobilizującymi porost włosów są m.in. żeń-szeń, gorczyca, jałowiec, chmiel, które poprawiają ukrwienie skóry głowy i tym samym sprawiają, że włosy rosną zdrowe i mocne. Pamiętaj: Zdrowa skóra głowy to piękne, lśniące włosy.

Stres: pęd dzisiejszego świata powoduje, że jesteśmy permanentnie narażeni na stres. Niestety nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć stresujących sytuacji, jednak możesz spróbować znaleźć przynajmniej 15 minut na aktywność, która Cię zrelaksuje. Znajdź swój sposób. Dla niektórych dobre będą ćwiczenia oddechowe, zajęcia sportowe, dla innych odpoczynek w wannie. Wpisz taką akcję w Twój dzienny grafik, a zobaczysz efekt w postaci polepszonego wyglądu włosów.

Sen: ten punkt często powiązany jest z poprzednią kwestią. Niedostateczna ilość snu powoduje, że nie dajemy swojemu organizmowi wystarczającego czasu do regeneracji. Na spłycenie snu, niemożność zaśnięcia, przebudzanie w ciągu nocy może wpływać rozregulowany zegar biologiczny. Zastosuj podane podpowiedzi, żeby ułożyć swój dzień i poprawić funkcjonowanie w ciągu dnia: 

  • pilnuj stałych pór wybudzania się i chodzenia spać,
  • zapewnij minimum 30 minut przed snem bez patrzenia w ekran urządzeń,
  • może wydawać się to mało oczywiste, ale zwróć uwagę na regularne spożywanie posiłków i nie objadaj się przed spaniem. Nie tylko ważne jest co jesz, ale kiedy jesz. Kieruj się przysłowiem: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Pełny brzuch przed położeniem się spać, może nie pozwolić Ci na zaśnięcie.

Aby poznać więcej porad odnośnie higieny snu, odwiedź poradnik na stronie noctisnoc.pl.

Powyższa „piątka” to najczęstsze powody wypadania włosów. Stosując wyżej wymienione rady, nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale też wygląd. Nie musisz stosować się od razu do wszystkich wskazówek. Małe zmiany, wprowadzane powoli mają dużą moc. Wprowadź je w życie,  a już w niedługiej przyszłości będziesz cieszyć się lśniącymi włosami! Powodzenia!


[1] 10 mg to najwyższa dostępna w Polsce dawka biotyny wśród leków bez recepty wg. danych IQVIA Pharmascope 05/2020

Obrazek wyróźniający: Image by cookie_studio on Freepik

Skrócona informacja o leku: Biotynox® , Biotynox® Forte

Biotynox®, 5 mg, tabletki: Jedna tabletka zawiera 5 mg biotyny (Biotinum).
Biotynox® Forte, 10 mg, tabletki: Jedna tabletka zawiera 10 mg biotyny (Biotinum).
Wskazania do stosowania: Wspomagające leczenie niedoboru biotyny z takimi objawami jak: wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów i paznokci, stany zapalne skóry zlokalizowane wokół oczu, nosa, ust, uszu i krocza, po wykluczeniu przez lekarza innych przyczyn.
Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań.

Dotyczy leku Biotynox®, Biotynox® Forte
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Wróć do listy porad