Łysienie to problem, który dotyka wielu mężczyzn. Ta kwestia wpływa na ich samopoczucie, a nawet samoocenę. Nadmierne wypadanie włosów dotyka częściej panów niż przedstawicielek “płci pięknej”. Badania mówią, że nawet dwóch na pięciu mężczyzn zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia* i nie czuje się z tym dobrze. Jak rozpoznać łysienie i co można zrobić, by temu zaradzić?
Skąd bierze się łysienie?
Do tego, by wyjaśnić, z czego wynika łysienie, warto przypomnieć sobie cykl wzrostu włosa. W ciągu swojego “życia” każdy mieszek włosowy przechodzi przez trzy fazy.
- Faza pierwsza, czyli faza anagenu. To podczas niej następuje właściwy wzrost włosa.
- Faza druga, czyli katagen. Następuje okres inwolucji mieszka włosowego, podczas którego wzrost włosa hamuje.
- Faza trzecia to telogen, inaczej zwany również fazą spoczynku. To po zakończeniu tej fazy nasz włos wypada.
Taki cykl włosowy jest procesem w pełni naturalnym i nie niepokojącym. Każdego dnia tracimy około stu włosów. Problem pojawia się wówczas, gdy zaburzona zostaje równowaga pomiędzy fazami cyklu włosowego. Przyczyną mogą być hormony.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Łysienie androgenowe to najczęstszy rodzaj łysienia, którego doświadczają mężczyźni. W procesie wypadania włosów bardzo duże znaczenie mają kwestie genetyczne. Objawy łysienia androgenowego najczęściej zauważa się powyżej dwudziestego piątego roku życia.
Na predyspozycje genetyczne nie mamy wpływu. Jednak na pogłębianie się procesu łysienia wpływają nasze, niekoniecznie zdrowe, decyzje takie, jak:
- niewłaściwa dieta,
- przewlekły stres,
- palenie papierosów,
- nadmierne spożywanie alkoholu.
Jak rozpoznać łysienie u mężczyzn?
Do tego, by skutecznie opisywać proces łysienia androgenowego typu męskiego korzysta się z siedmiostopniowej klasyfikacji wg Hamiltona i Norwood. Pierwszy znaczący objaw to postępująca utrata włosów rozpoczynająca się na czubku głowy oraz w kątach czołowych. Kolejne etapy łysienia to pojawienia się coraz większych zakoli na czole. Włosy nie wypadają w części potylicznej głowy. Linia włosów cofa się. Na końcu tej choroby panowie łysieją całkowicie, mając jedynie niewielkie pasmo włosów po bokach głowy.
Łysieję! Co robić?
Jeśli zauważymy nadmierne łysienie, powinniśmy udać się do gabinetu specjalisty. Możemy zdecydować się na wizytę u dermatologa i trychologa. Ważne, by na tym etapie prawidłowo określić przyczynę problemu poprzez dokładny wywiad zdrowotny, badania diagnostyczne oraz trichoskopowe. Specjalista podpowie, czy wypadanie włosów nie wiąże się z jakimś schorzeniem ogólnym, które będzie wymagało dalszego leczenia.
Podczas wizyty u lekarza, oceni on stan skóry naszej głowy, a także sprawdzi jakość mieszków włosowych. Z pewnością zaleci stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, takich jak:
- peeling do skóry głowy,
- szampon na wypadanie włosów,
- serum na porost włosów,
- preparat do kuracji stymulującej wzrost włosów
- olej rycynowy.
To jednak może nie wystarczyć! W zmaganiu się z łysieniem, warto zastosować środki, które będą wspierały nas od wewnątrz, na przykład tabletki na wypadanie włosów i nie tylko.
Biotyna dla mężczyzn
Panom, którym zależy na wzmocnieniu swoich włosów i przeciwdziałaniu ich wypadaniu, poleca się stosowanie leków, suplementów oraz produktów spożywczych bogatych w biotynę. Choć biotyna, zwana również witaminą H, stosowana jest najczęściej przez kobiety, jej niedobór w męskich organizmach także może przynosić niepożądane skutki (tak uciążliwe jak chociażby wspomniane łysienie). Kilka miesięcy stosowania preparatu bogatego w biotynę powinno przynieść pożądane skutki.
Męska dieta – dla zdrowych włosów
Jeśli chodzi o dietę, która pomaga w walce z łysieniem, to powinna być ona jak najbardziej bogata w witaminy, szczególnie B, E i D. Warto zadbać o to, by w naszych posiłkach nie zabrakło marchwi, groszku, fasoli i orzechów (są dobrym źródłem witaminy B6, której często brakuje łysiejącym osobom). Witamina E, która bierze udział w krążeniu krwi odpowiedzialna jest za stymulację skóry głowy i wzrost włosów. Znajdziemy ją w szpinaku, brokułach i migdałach.
*wyniki raportu „Męska głowa do kontroli”, badanie zostało zrealizowane w dniach 03-09.02.2016 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 mężczyzn, w wieku 20-50 lat.