Zadbaj o swoje włosy od środka. Popraw stan swoich włosów dietą

Wypadanie włosów może dotyczyć każdego. Jest to częsty problem dotykający zarówno kobiety jak i mężczyzn. Łatwo zauważyć, że w sytuacji, gdy żyjemy w pośpiechu i nie mamy czasu na zdrowe odżywianie się stan włosów się pogarsza. Również restrykcyjne diety, ograniczenie kalorii może skutkować osłabieniem i ostatecznie nadmierną utratą włosów.

W celu przeciwdziałaniu wypadaniu włosów można stosować z powodzeniem naturalne sposoby. Znajdziesz je w tekście poniżej.

W naturze siła

Stosowanie naturalnych preparatów ziołowych zaleca się szczególnie tym osobom, u których problem wynika z braku odpowiednich mikro- i makroelementów w diecie. Znanym naturalnym składnikiem jest ziele pokrzywy i ziele skrzypu. Zioła te nie tylko pomogą w utrzymaniu dobrego wyglądu włosów, ale i jędrności skóry1. Krzem sprzyja syntezie włókien kolagenowych, a przez to jędrność skóry i kondycja włosów jest utrzymywana na prawidłowym poziomie. Napar ze skrzypu polnego, bogaty we flawonoidy, potas i krzem, wspomoże codzienne „troszczenie się” o zdrowy wygląd włosów od środka. Składniki naturalne zawarte w tej roślinie niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania tkanek szybko rosnących, czyli występujących w skórze, włosach i paznokciach2. Przepis na taki naturalny napar jest banalnie prosty, wystarczy tylko:

-susz roślinny, kupisz go w każdej aptece i wybranych sklepach,

-wrzątek.

Susz zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Jeśli jednak, ze względu smakowych nie chcesz pić ziół, możesz wykorzystać ich moc w postaci płukanki. Przygotuj napar dokładnie w ten sam sposób, jak opisano to powyżej i spłucz nim włosy po umyciu. Pamiętaj, by tego kroku pielęgnacji nie zmywać, nie spłukuj włosów, pozostaw napar do wyschnięcia, tak by płukanka mogła zadziałać.

Dieta? To nie takie trudne!

Bardzo często, w kontekście pięknych, gęstych i zadbanych włosów, porusza się temat odpowiedniej diety. Najbardziej znanymi witaminami, które kojarzone są z działaniem na włosy są witaminy z grupy B. Witaminy z grupy B naturalnie występują w dużej ilości w takich produktach jak: suszone morele, banany, awokado, orzechy laskowe i szpinak.

Oprócz tego również kwasy omega-3 i omega-6 pełnią ważną rolę w utrzymania pięknego wyglądu skóry. Udowodniono to działanie w badaniu, w którym brały udział kobiety, które suplementowały kwasy omega-3. Większość uczestniczek badania po suplementacji kwasu omega-3 zgłosiła zmniejszenie wypadania włosów, a także poprawę średnicy włosów i gęstości włosów3. W naturalnych warunkach kwasy omega-3 występują w olejach roślinnych (rzepakowym, lnianym, makadamia), kiełkach zbóż, orzechach włoskich, nasionach szałwii (chia), awokado a największe ich stężenie występuje w rybach. Natomiast kwasy omega-6, znajdziesz przede wszystkim w oleju słonecznikowym, z pestek winogron, rzepakowym i nasionach wiesiołka.

Podsumowując, możesz za pomocą dostępnego pożywienia, zadbać o dostarczenie potrzebnych składników. Możesz to uzyskać na przykład przygotowując smoothie, które będzie dobrym ich źródłem. Tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia albo możesz skorzystać z gotowych przepisów.

Składniki na proponowany przez nas koktajl, który jest bombą witamin z grupy B i kwasów omega-3:

  • 1 garść szpinaku,
  • 1 kiwi,
  • 1 jabłko,
  • 1 ogórek,
  • 1 szklanka wody,
  • 1 łyżka nasion chia,
  • ½ dojrzałego awokado,
  • woda.

Wrzuć wszystko do blendera kielichowego lub użyj blendera ręcznego. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Dodając lub zmniejszając objętość wody możesz uzyskać swoją ulubioną konsystencję. Na zdrowie!

Może suplementacja albo leczenie?

Jeśli nie masz czasu na zmianę sposobu żywienia, możesz zastosować suplementacje zewnętrzną w celu łagodzenia niedoborów, objawiających się pogorszonym stanem włosów.  Symptomy takie jak: wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów, paznokci, mogą świadczyć o niedoborze biotyny. Wtedy po wykluczeniu innych niedoborów, można zastosować lek zawierający biotynę. Takim preparatem jest Biotynox, który w sytuacji niedoboru zaleca się podawać w dawce 5 lub 10 mg na dobę.

Źródła:

  1. K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, FITOTERAPIA PRAKTYCZNA, Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73 DOI: https://doi.org/10.25121/PF.2021.22.1.70
  2. H. Bojarowicz, P. Dźwigulska, Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie. Hygeia Public Health 2012, 47(4):433-441, ttp://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-433.pdf
  3. Le Floc’h, C., Cheniti, A., Connétable, S., Piccardi, N., Vincenzi, C., & Tosti, A. (2015). Effect of a nutritional supplement on hair loss in women. Journal of Cosmetic Dermatology, 14(1), 76–82. doi:10.1111/jocd.12127 
Wróć do listy porad