Włosy każdego dnia przechodzą wiele. Gorąca stylizacja, kolorystyczne eksperymenty, szarpanie, ciągnięcie, pocieranie ręcznikiem. Wszystko to, może powodować suchość, łamliwość i pogorszenie kondycji kosmyków. Co więcej, produkty, których używasz do poprawy stanu włosów, często mogą odkładać się na skórze głowy, czego efektem może być ich obciążenie, przyspieszenie procesu przetłuszczania i niszczenie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się w takim wypadku… detoks!
Okres, w którym o wiele więcej czasu spędzasz w warunkach domowych, warto wykorzystać na detoksykację włosów. Sam proces nie sprawi, że Twoje włosy będą wyglądały olśniewająco ze względu na usuwanie produktów do stylizacji – może być zupełnie odwrotnie. W perspektywie czasu jednak, proces ten przyniesie sporo benefitów Twoim włosom.
Czym jest właściwie detoksykacja?
Jest procesem usuwania zanieczyszczeń oraz syntetycznych toksyn nagromadzonych na skórze głowy i całej długości włosa. Wykonanie detoksu zakłada użycie naturalnych płynów, w formie płukanek, mgiełek, do stopniowego wypłukiwania z włosów szkodliwych produktów, szeroko nazywanych toksynami. Prawdziwa detoksykacja, rozpoczyna się od ograniczenia dodawania kolejnych czynników obciążających Twoje włosy. Ogranicz stosowanie zabiegów oraz produktów mających na celu naprawdę kondycji włosa, pozwalając im na powrót do stanu najbardziej zbliżonego naturalnemu. Być może będą bardziej nieokiełznane, ale na pewno odwdzięczą Ci się w perspektywie czasu, lepszą kondycją.
Zalety detoksykacji
Efekty, które możemy osiągnąć dzięki detoksykacji mogą zostać z nami na długo! Dzięki detoksykacji włosów:
- pozbywamy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z włosów
- usuwamy nadmiar sebum
- oczyszczamy włosy z resztek kosmetyków
Peeling trychologiczny – wsparcie w detoksie
Aby w pełni dbać o zdrowie skóry głowy i włosów, warto postawić na świadome oczyszczanie. Oprócz doboru odpowiednich kosmetyków, można zdecydować się również na wizytę u specjalisty – trychologa, który przeanalizuje stan skóry głowy lub zastosować peeling trychologiczny.
Trychologiczny peeling do skóry głowy to kosmetyk nie tylko silnie złuszczający zrogowaciały naskórek, ale i metoda na skuteczną walkę z wypadaniem włosów. Zastosowanie peelingu wzmacnia włosy i sprawia, że te, które rosną są wyraźnie wzmocnione.
Jak korzystać z peelingu trychologicznego? To bardzo proste. Wystarczy, że peeling trychologiczny nałożysz na skórę głowę przed myciem szamponem. Sprawdź instrukcję na opakowaniu, bo w zależności od produktu, peeling można nakładać na suche lub mokre włosy. Następnie wykonaj masaż głowy. Później peeling dokładnie spłucz i umyj włosy łagodnym szamponem.
Jak często należy wykonywać peeling skóry głowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna! Osoby, których włosy mają skłonność do przetłuszczania się lub zmagają się z łupieżem, powinny częściej korzystać z peelingów. Najczęściej zaleca się wykonywanie ich co drugie lub trzecie mycie. Jeśli jednak nasza skóra głowy jest wrażliwa, nie powinniśmy stosować peelingu częściej niż raz na dwa tygodnie.
Wykonaj samodzielnie mieszankę do wykonania detoksu!
Możemy również zdecydować się na kosmetyki domowej roboty. Jeśli jesteś zdecydowana na wykonanie oczyszczania swoich włosów, Twój koszyk zakupowy powinien wzbogacić się o trzy produkty: imbir, cytrynę i wodę destylowaną. Z tych składników stworzysz w domowych płukankę do detoksykacji. Dlaczego akurat te składniki? Imbir uznawany jest za naturalny antybiotyk – pomaga zmniejszyć infekcje skóry głowy oraz pojawiający się na niej łupież. Podobne działanie przeciwłupieżowe będzie miała cytryna, która ponadto pomoże w usunięciu pozostałości olejów na włosach i zbędnych resztek produktów, nadając tym samym połysk Twoim kosmykom.
Aby stworzyć mieszankę musisz najpierw umyć spory korzeń imbiru, obrać go, a następnie pokroić na mniejsze kawałki i zblendować. Do tak przygotowanego korzenia, dodaj dwie łyżki (bądź odrobinę więcej, jeśli mieszanka okaże się zbyt gęsta) wody destylowanej oraz sok z dwóch cytryn. Po wykonaniu tych kroków – przelej roztwór przez sitko, by wyłuskać z niego tylko płyn. Pozostaje Ci teraz wykonać proces detoksykacji! Zmocz włosy, następnie polej je przygotowanym wcześniej roztworem. Dokładnie wmasuj go w skórę głowy, pocieraj opuszkami palców, by stymulować przepływ krwi, a tym samym usunąć zbędne, osiadłe produkty. Pozostaw płukankę na włosach na około 10 minut i spłucz delikatnym strumieniem wody. Odłóż suszarkę na bok i pozwól kosmykom wyschnąć samoistnie.
Przepisy na oczyszczające i wzmacniające płukanki do włosów
Istnieją również inne sposoby na wykorzystanie kuchennych składników do detoksu włosów. Do przygotowania płukanki z octu jabłkowego potrzebne są 1-2 łyżki octu oraz litr przefiltrowanej wody. Po umyciu szamponem, płukamy włosy przygotowaną miksturą, zostawiamy ją na 1-2 minuty, a następnie spłukujemy i stosujemy odżywkę. Ocet przywraca naturalne pH skóry głowy i nadaje włosom blasku.
Płukankę z sody oczyszczonej przygotowujemy w misce, w której zamoczymy włosy. Do wody wsypujemy dwie łyżeczki sody, zanurzamy głowę w misce i zostajemy tak przez 2-3 minuty. Potem dokładnie spłukujemy włosy. Uwaga: soda oczyszczona ma działania oczyszczające, ale i rozjaśniające. Nie nadaje się do włosów, które są mocno zniszczone.
Kolejnym rozwiązaniem może być płukanka z ziół do włosów, która wzmacnia, nabłyszcza i zapobiega wypadaniu. Po łyżce ziół takich jak: pokrzywa, ziele skrzypu, lawenda, nasienie kozieradki i rozmarynu wsypujemy do naczynia i zalewamy je wrzątkiem. Zostawiamy do naciągnięcia, a następnie odcedzamy. Stosujemy tak jak poprzednie płukanki.
Kiedy właściwie zastosować praktyki detoksykacji?
Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są matowe, nie poddają się stylizacji, szybciej się przetłuszczają – może to być odpowiedni czas na wykonanie mieszanki i oczyszczenie skóry głowy oraz włosów na całej długości. Zwróć jednak uwagę na to, że jeden zabieg niekoniecznie doprowadzi Twoje włosy do stanu całkowitego oczyszczenia. Być może, będziesz musiała poświęcić na to jeszcze dwa lub trzy procesy, w krótszym odstępie czasu.
W codziennej włosowej pielęgnacji warto, żebyś zwróciła na czynniki, które potencjalnie dobrotliwe – mogą powodować obciążenie skóry głowy i kosmyków na całej ich długości. Zadbaj o usuwanie zbędnych resztek produktów osiadających na włosach i zaprzyjaźnij się z procesem detoksykacji na dłużej.
Detoks dla Twoich włosów – podsumowanie
Istnieje kilka sposobów na to, jak przeprowadzić detoksykację włosów. Kieruj się naszymi wskazówkami, a na pewno skutecznie usuniesz martwy naskórek z Twojej skóry głowy. Przede wszystkim stosuj te pięć głównych zasad:
- Dobierz odpowiedni szampon, który głęboko oczyści skórę głowy oraz Twoje włosy
- Zadbaj o odpowiednią szczotkę bądź grzebień – masaż skóry głowy i odpowiedni nacisk szczotki pozwoli Ci pobudzić skórę i ułatwi aplikację produktów w dalszych krokach
- Wypróbuj masło do włosów i inne kosmetyki zmiękczające
- Korzystaj z drogocennych działań olejów, które gwarantują zdrowie włosów
- Oszczędzaj włosy przed chemikaliami, farbowaniem stylizacjami i przegrzaniem