Zakola to nic innego jak cofanie się linii włosów i tworzenie przez to tak zwanego wysokiego czoła. Problem zakoli dotyczy najczęściej mężczyzn, ale coraz częściej zdarza się także u kobiet, nawet w dość młodym wieku. Poznaj nasze domowe sposoby na walkę z nimi.
Przyczyn występowania zakoli jest wiele. Najczęstszą jest łysienie androgenowe, którego powodem jest nadmierna ilość testosteronu. Jednak nie zawsze recesja linii włosów spowodowana jest zmianami hormonalnymi. Jej przyczyną mogą być także stres, bardzo ciasne upięcia prowadzące do łysienia trakcyjnego, częste farbowanie czy używanie zbyt dużej ilości produktów, takich jak silne pianki utrwalające lub lakiery. Do osłabienia cebulek, a następnie wypadania włosów przyczyniają się także urządzenia do stylizacji na gorąco oraz szczotki ze zbyt twardym włosiem.
Masaż głowy
Na ten zabieg wystarczy poświęcić dosłownie kilka minut dziennie. Masaż poprawia krążenie, dotlenia skórę głowy i wzmacnia cebulki. Można wykonywać go zarówno na sucho, jak i podczas codziennego mycia głowy, ale także stosując różnego rodzaju olejki czy wcierki stymulujące przeznaczone do włosów.
Dobrze dobrane kosmetyki wzmacniające
Jeśli zmagasz się z problemem zakoli warto skupić się na dobraniu odpowiedniej pielęgnacji. Lepiej postawić na delikatniejsze, naturalne produkty o właściwościach wzmacniających, na przykład zawierające biotynę, które nie podrażniają skóry głowy. Oczywiście efekty nie będą widoczne od razu, a w tego typu pielęgnacji ważna jest systematyczność.
Olejek rycynowy
Ma właściwości stymulujące wzrost włosa, a do tego działa nawilżająco i antybakteryjnie, dzięki czemu łagodni podrażnienia skóry, a także reguluje jej pH oraz wydzielanie sebum. Olejek jest dość gęsty, dlatego należy nałożyć jego niewielką ilość i dokładnie wmasować kolistymi ruchami, a następnie po pół godzinie zmyć dokładnie szamponem i letnią wodą. Trzeba jednak pamiętać, że olej z nasion rącznika pospolitego może przyciemniać lekko włosy.
Dieta
Zdowy tryb życia i zrównoważona dieta to podstawa. Wypadanie włosów i zakola mogą wskazywać na niedobór witamin. Dobrze, żeby produkty, które spożywasz, były źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B i biotyny, które odżywią mieszki włosowe i pobudzą wzrost. W diecie powinno znaleźć się dużo produktów pełnoziarnistych, a także orzechy i różnego rodzaju nasiona oraz czerwone owoce i zielone warzywa.
Odpowiednia fryzura
Dobrze dobrana fryzura może nie tylko odciągnąć uwagę od kompleksów czy niedoskonałości, ale także ukryć mankamenty naszej urody. W przypadku zakoli świetnie sprawdzą się wszelkie uczesania z grzywką, zarówno bardziej klasyczne z prostą lub zaczesaną na bok, ale także z pazurem, z lekko postrzępioną i potarganą.