Zakwaszanie włosów – jak w domowych warunkach przywrócić naturalne pH?

Zachowanie naturalnego pH to podstawa w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Większość kosmetyków ma jednak odczyn zasadowy, co oznacza, że pomimo tego, że zechcemy zadbać o zdrowie naszych włosów, możemy im zaszkodzić. Rozwiązaniem jest zakwaszanie, które poleca się każdemu, nie tylko osobom po farbowaniu czy posiadaczom włosów kręconych.  

Pielęgnacja od wewnątrz 

Szampony do włosów i odżywki mają za zadanie pielęgnować nasze włosy od środka. To znaczy, że aby kosmetyk skutecznie się zaaplikował, łuska włosa musi się rozszerzyć. Podobnie jest podczas farbowania. Farba głęboko wniknie w strukturę włosa tylko wtedy, gdy jego łuska będzie rozchylona. Dlatego też farby, które znajdziemy w sklepie lub w salonie fryzjerskim mają wyższe pH. Po zabiegu powinno zależeć nam na zamknięciu łuski włosa i to nam właśnie zagwarantuje zakwaszanie włosów.  

Jakie są skutki zakwaszania włosów? 

Zakwaszanie włosów to nic innego jak obniżenie pH do ich naturalnego poziomu. Dzięki temu utrwalimy kolor po farbowaniu czy też sprawimy, że kosmyki będą wygładzone i lśniące. Taki zabieg ma wiele korzyści dla naszych włosów, między innymi: 

  • utrzymanie nawilżenia, 
  • zwiększenie odporności na zniszczenia i szkodliwe czynniki zewnętrzne, 
  • nadanie poczucia świeżości, 
  • zapobieganie puszeniu i elektryzowaniu się włosów, 
  • utrwalenie i wzmocnienie koloru po farbowaniu, 
  • ochrona przed słońcem, 
  • ułatwienie w stylizacji i rozczesywaniu, 
  • nadanie połysku i miękkości. 

Kiedy zakwaszać? 

Czasami słyszy się, że zakwaszanie powinno być stosowane przede wszystkim przez osoby posiadające wysokoporowate włosy – te faktycznie mają najwyższy stopień odchylenia łusek. Na przywróceniu naturalnego pH powinno nam jednak zależeć bez względu na porowatość – każde włosy czują się dobrze w środowisku kwaśnym.  

Niektórzy zakwaszają włosy po każdym myciu kosmyków i skóry głowy, aby domknąć łuski po zastosowaniu odżywki o odczynie zasadowym. To jednak może być za często – tak wysoka powtarzalność zabiegu może przynieść odwrotne skutki, niż zamierzaliśmy. Aby nie dopuścić do przesuszenia włosów, polecamy kontrolować ich kondycję i spróbować je zakwaszać raz w tygodniu.  

Jak zakwaszać włosy? 

 
Nasze babcie praktykowały płukanie włosów octem, co wcale nie jest przestarzałym sposobem na zakwaszanie. Możemy w prosty sposób przygotować domową płukankę z octu, cytryny, piwa bądź kawy. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiednich proporcji podczas mieszania poszczególnych składników. To kluczowe, by nie uszkodzić łuski włosa lub, co gorsza, doprowadzić do podrażnień skóry.  

Kosmetyki zakwaszające włosy  

Na rynku znajdziemy kosmetyki wyręczające nas z konieczności samodzielnego przygotowania płukanek, takie jak: 

  • szampon zakwaszający – przede wszystkim dla osób z wysokoporowatymi włosami, o nieregularnej strukturze; polecany także w walce z łupieżem i swędzeniem na skórze głowy; 
  • odżywka zamykająca łuskę włosa – stosujemy zwłaszcza po zabiegach fryzjerskich, takich jak farbowanie lub prostowanie chemiczne; 
  • maska zakwaszająca – nakładamy nie częściej niż raz w tygodniu; również zalecana szczególnie po farbowaniu. 

Aby zmierzyć odczyn pH w kosmetyku lub domowej mieszance możemy skorzystać z dostępnych w aptekach pasków lakmusowych. Substancje powinny mieć pH o wartości około 4,5-5,5. 

Nie przesadzaj z zakwaszaniem! 

To jak często powinno się zakwaszać włosy jest kwestią bardzo indywidualną. Pasma mogą reagować różnie i obserwując je powinniśmy dostosować częstotliwość stosowania płukanek lub kosmetyków zakwaszających.  

Przekwaszenie włosów rozpoznamy po tym, że nie będą chciały się układać, ich struktura zmieni się na sianowate, sztywne i tępe. Takie poplątane włosy nie wyglądają estetycznie, a co gorsza mogą być oznaką uszkodzenia łuski . Są jednak na to sposoby! 

Co robić, gdy przekwasisz włosy? 

  1. umyj włosy silnym szamponem oczyszczającym; 
  1. nałóż maskę emolientową, czyli taką, która zmiękczy pasma włosów; 
  1. następnie zastosuj maskę proteinową, dzięki czemu włosy zostaną odżywione i przywrócisz im stracony blask; 
  1. w przyszłości spróbuj zastosować inną metodę zakwaszania włosów i stosują ją rzadziej niż dotychczas! 

Zakwaszanie włosów – Twój nowy nawyk 

Kosmetyki oraz zabiegi fryzjerskie mają wpływ na zmianę pH naszych włosów. Naszym zadaniem jest dbanie o to, by nie podnosiła się ich zasadowość, wskutek czego staną się matowe i suche, a nawet narażone na działanie bakterii. Warto zatem nie zapominać o regularnym zakwaszaniu włosów i zacząć traktować ten zabieg jako kolejny rytuał pielęgnacyjny! 

Wróć do listy porad