Długie włosy to atrybut kobiecości i marzenie wielu z nas. Prezentują się niezwykle efektownie i umożliwiają wykonanie wielu skomplikowanych upięć. Zapuszczanie włosów to przede wszystkim cierpliwość i konsekwentna pielęgnacja. Jakimi zasadami powinnaś się kierować, jeśli chcesz być posiadaczką imponujących, długich pasm?
Włosom naturalnie przybywa około jeden centymetr miesięcznie. Ich zapuszczanie to jednak nie tylko oczekiwanie na osiągnięcie wymarzonej długości czy unikanie skracania. To przede wszystkim cała gama zabiegów, mających na celu ochronę i odpowiednie odżywienie pasm. Jeśli zapuszczasz włosy lub to planujesz, powinnaś przestrzegać kilku zasad, które pozwolą Ci uniknąć uszkodzeń i odpowiednio je wzmocnią.
Jak rosną włosy i za pomocą jakich składników możemy wspierać ten proces?
Wyróżniamy trzy fazy cyklu wzrostu włosa. To:
– faza anagenu, czyli żywy etap wzrostu włosa w mieszku włosowym. Proces ten jest uwarunkowany genetycznie i trwa od 2 do 7 lat.
– faza katagenu, czyli faza zanikania. To czasi od 14 do 21 dni. W tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy. Zanika macierz i włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry.
– faza telogenu to faza wypadania. Nie zachodzą wówczas żadne procesy przemiany materii. Cebulka staje się coraz cieńsza, aż w końcu wypada przy myciu, szczotkowaniu lub zostaje wypchnięta przez nowo rosnący włos.
Właściwa pielęgnacja i zmiana diety może pozytywnie wpłynąć na porost włosów oraz znacznie poprawić ich kondycję.
Konserwanty, sztuczne substancje zapachowe i barwiące, PEG-i czy silikony – tego powinna unikać posiadaczka włosów słabych i wypadających – takie produkty znacznie podrażniają skórę głowy.
Na porost włosów znakomicie działają:
- witamina E i B3,
- betaina, kofeina,
- czarnuszka,
- keratyna roślinna,
- mleczko pszczele,
- ekstrakty: z mięty pieprzowej, żeń-szenia, miłorzębu japońskiego, nagietka, amli, kory chinowej, guarany, wąkroty azjatyckiej, arniki górskiej.
Odżywiaj, także od środka
Włosy wymagają odżywienia – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Bardzo ważne jest zapewnienie im składników odżywczych, które wzmocnią je i przyspieszą wzrost. Zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się produkty bogate w witaminy A, B, C i E. Wprowadź do codziennego jadłospisu orzechy, pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony, ryby morskie oraz warzywa liściaste i strączkowe. Możesz także suplementować witaminy i zioła – przede wszystkim skrzyp polny, pokrzywę i nagietek. Jeśli zależy Ci na długich włosach, Twoją przyjaciółką stanie się biotyna, która wzmacnia i pobudza cebulki.
Zatroszcz się o skórę głowy
Pielęgnacja skóry głowy i wzmocnienie cebulek jest pierwszym krokiem do zapuszczania włosów. To ich stan determinuje skuteczność późniejszych zabiegów nawilżających i odżywiających. Pomocne w trosce o skórę głowy oraz cebulki będą przyspieszające wzrost włosów wcierki ziołowe. Zwróć uwagę, by w ich składzie nie było jednak alkoholu, który przesusza i podrażnia skórę oraz osłabia cebulki, skutkując odwrotnym od zamierzonego efektem. Na kondycję włosów dobrze wpływa również pobudzające cebulki delikatne szczotkowanie. Używaj do tego celu miękkiej szczotki z naturalnym włosiem.
Unikaj zniszczeń
Bądź delikatna dla swoich włosów, a odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem na długo. Uszkodzenia mechaniczne pogarszają ich stan, sprawiając, że z czasem jedynym sposobem na ratunek okazuje się ich ścięcie. Aby tego uniknąć, zrezygnuj stylizacji na ciepło – suszarką, lokówką i prostownicą – oraz drastycznego w skutkach rozjaśniania włosów. Pamiętaj także, by nie szczotkować i nie trzeć ręcznikiem mokrych pasm, gdyż są one wówczas najbardziej podatne na zniszczenia.
Zimą zabezpieczanie włosów jest jeszcze ważniejsze ze względu na szkodliwe działanie niskich temperatur. Chroń je za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, zakładając czapkę i szalik wykonane z naturalnych materiałów. By schować pasma przed mrozem, związuj je także delikatną, nieuciskającą gumką.
Dbaj o końcówki
Utrzymanie końcówek w zdrowiu ograniczy potrzebę ich częstego podcinania, a przy zapuszczaniu włosów liczy się każdy centymetr! By mogły cieszyć się dobrą kondycją na dłużej, chroń je przed uszkodzeniami, powodowanymi przez ocieranie się pasm o ramiona, plecy lub poduszkę nocą. Remedium na zdrowe włosy są olejki naturalne, które można aplikować bezpośrednio na mokre lub suche końce. Olejki znakomicie odżywią i zabezpieczą końcówki. Gdy są one jednak bardzo zniszczone, najlepszy wyjściem będzie ich skrócenie i pozbycie się zniszczonych włosów.
Co jeszcze przyspiesza porost włosów?
Możesz również spróbować z profesjonalnych zabiegów, które wykorzystują najnowsze techniki fryzjerskie. To:
- karboksyterapia – zabieg, który poprawia mikrokrążenie, udrażnia i rozszerza naczynia krwionośne, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie skóry głowy.
- mezoterapia igłowa i mikroigłowa, która polega na wprowadzaniu substancji aktywnych, pobudzających wzrost włosów. Z drugiej strony hamują ich wypadanie. Już samo nakłuwanie naskórka wykazuje pozytywne działanie – polepsza się ukrwienie skóry głowy i stymuluje cebulki włosów do wzrostu.
Możesz także spróbować połączyć zabieg mezoterapii oraz karboksyterapii, by skumulować działania obu zabiegów i znacznie poprawić porost swoich włosów.