Zdrowe i mocne paznokcie. Jak to zrobić?

Dłonie, a w szczególności paznokcie to ozdoba każdej kobiety. Wypielęgnowane świadczą o nas jak najlepiej. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby pozytywnie wpłynąć na ich stan i zapomnieć o brzydkich, przebarwionych bądź łamliwych paznokciach!

Przede wszystkim: nie obgryzaj!

Obgryzanie paznokci to bardzo często grzech główny narzekających na stan i wygląd swoich płytek. Pamiętaj, że wkładając palce do ust i obgryzając skórki i paznokcie możemy spowodować rozwarstwianie się płytek i psucie się wypracowanego kształtu – a to przecież on ma kluczowy wpływ na to, jak wyglądają całe nasze dłonie. 

Sposobami na walkę z tym szkodliwym nawykiem są:

 • gorzkie żele do paznokci i skórek,
 • noszenie jak najczęściej rękawiczek,
 • zmiana nawyku – zajmowanie czymś innym dłoni,
 • zajęcie czymś ust – na przykład żuciem gumy do żucia,
 • jeśli obgryzanie ma podłoże w psychice – wizyta u specjalisty. 

Sposoby na mocne paznokcie – spróbuj je wesprzeć od wewnątrz!

Aby mieć zdrowe paznokcie, dostarczaj im zdrowych składników! Jedz żółtka jaj, banany i rośliny strączkowe. Przede wszystkim nie zapominaj o dostarczaniu najważniejszych minerałów i witamin, takich jak witaminy A i C, wszystkie z grupy B, jak i cynk, krzem oraz magnez. 

Kolejnym sposobem na zdrowe i piękne paznokcie jest korzystanie ze specjalistycznych i sprawdzonych preparatów. Przykładem jest Biotynox – lek, który dostarcza biotynę, dzięki czemu poprawia wzrost paznokci.

Kilka słów o pielęgnacji paznokci

Zdrowe paznokcie to paznokcie, które są stale wzmacniane! Zaopatrz się w kremy i preparaty nawilżające. W drogerii możesz również wybierać spośród różnorodnych płukanek, wywarów czy maseczek. Dodatkowo:

 • podczas sprzątania korzystaj z rękawiczek ochronnych, dzięki którym ochronisz płytkę paznokcia przed szkodliwym działaniem detergentów i mechanicznym uszkodzeniom płytki,
 • dbaj o regularny peeling, dzięki któremu skórki wokół paznokci będą miękkie i zadbane.
 • stosuj olejki zmiękczające,
 • unikaj piłowania paznokci w obie strony oraz metodą “na mokro”, a podczas domowego piłowania korzystaj tylko z pilników papierowych bądź szklanych

Piękne i zdrowe paznokcie – domowe sposoby 

Naturalne, zdrowe i mocne paznokcie – takie staną się i twoje, jeśli zastosujesz kilka domowych sposobów na ich wzmocnienie. Jednym z nich jest kąpiel w oliwie. Podgrzej oliwę z oliwek i zamocz w niej swoje paznokcie. Po wyjęciu dłoni z miski z oliwą nadmiar zostaw, a na dłonie nałóż bawełniane rękawiczki. To sprawi, że płytka paznokcia znacznie się utwardzi. Najlepiej zostawić dłonie i paznokcie w takim opatrunku na całą noc. 

Innym domowym sposobem będzie wykorzystanie siemienia lnianego. Łyżkę siemienia zalewamy jedną szklanką gorącej wody. Tworzymy w ten sposób pewnego rodzaju kleik. Wystudzoną papkę trzymamy na dłoniach przez około piętnaście – dwadzieścia minut. Warto taki zabieg przeprowadzać raz w tygodniu. 

Polecamy również zaopatrzyć się w olejek rycynowy, który ma dla naszych paznokci zbawienne działanie. Nałożony na płytkę sprawia, że paznokieć rośnie szybciej. A jak go stosować? Buteleczkę oleju rycynowego zanurz w gorącej wodzie. Podgrzany olejek rozprowadź na czystej płytce. Najwygodniej będzie Ci do tego zabiegu wykorzystać patyczek higieniczny. 

Odżywka to podstawa!

Odżywki do paznokci, które poprawiają ich kondycję i których to nie powinno zabraknąć na naszej toaletce, mogą występować w różnych formułach: lakierów, żeli, maseczek, oliwek czy olejków. Bez względu na to, jaką formułę produktu wybierzesz, zbadaj swoje potrzeby i to do nich dobierz odpowiedni preparat.

Wyróżniamy odżywki:

 • zmiękczające skórki,
 • regenerująco-odżywcze,
 • wzmacniająco-odbudowujące,
 • nabłyszczające.

To, na co powinnaś zwracać uwagę to obecność w danym produkcie witamin. Jeśli odżywka zawiera witaminy E, F, C, B5 i B7, warto dorzucić ją do zakupowego koszyka. 

Zdrowe paznokcie nie muszą pozostawać jedynie w sferze Twoich marzeń. Zastosuj nasze rady i raz na zawsze popraw wygląd swoich dłoni. Powodzenia!

Wróć do listy porad