Odżywki do włosów – które wybrać i jak je stosować?

Korzystanie z odżywek do włosów to niezbędny element codziennej pielęgnacji. Na drogeryjnej półce znajdziemy ich jednak bardzo dużo! Skąd wiedzieć, który produkt będzie najodpowiedniejszy dla naszych włosów i jak prawidłowo go stosować? Przeczytaj ten artykuł, a świat odżywek odkryje przed Tobą swoje tajemnice!

Po co nam odżywki do włosów?

Każda z nas zgodzi się co do tego, że podstawowym krokiem w pielęgnacji włosów jest ich dokładne mycie. Często wybranie odpowiedniego szamponu to proces długi i złożony. Te osoby, które decydują się zasięgnąć rady u specjalisty, mogą liczyć na fachowe określenie porowatości włosów i w związku z tą cechą wyposażyć się w szampon o idealnych właściwościach. Dobry kosmetyk, który oczyści naszą skórę głowy i włosy to jednak nie wszystko! Bez dodatkowego odżywienia po myciu możemy zapomnieć o blasku po wysuszeniu. Dlatego właśnie warto zainwestować swój czas, a niekiedy i pieniądze w dobrą odżywkę do włosów, która odpowiada za:

 • nawilżenie i zmiękczenie włosów,
 • zmniejszenie ich łamliwości,
 • ułatwienie rozczesywania,
 • ochronę przed przesuszeniem.

Rodzaje odżywek do włosów 

Odżywki do włosów dzielimy na trzy podstawowe kategorie: 

 • odżywki proteinowe, 
 • odżywki emolientowe,
 • odżywki humektanty.

Odżywki proteinowe dla włosów zniszczonych

Odżywki proteinowe odpowiadają za odbudowę i naprawę włosa. W ich składzie znajdziemy białko roślinne bądź zwierzęce. Te kosmetyki polecane są osobom, których włosy są przesuszone, szczególnie na skutek nadmiernego farbowania bądź korzystania ze sprzętów takich, jak suszarka, lokówka czy prostownica. Odżywki proteinowe głęboko regenerują włosy i przywracają im blask. Należy jednak stosować je na przemian z innymi produktami – zbyt częste stosowanie odżywek proteinowych może prowadzić do nadmiaru protein. Przez to Twoje włosy mogą stać się szorstkie i sztywne – a przecież temu chcemy w jak największym stopniu zapobiec! 

Odżywki emolientowe

Woda w warstwach naszych włosów odpowiedzialna jest za ich nawilżenie oraz witalność. Aby wzmocnić jej działanie, warto korzystać z odżywki emolientowej. Odżywka emolientowa to taka, która głęboko nawilża i natłuszcza powierzchnię włosów. Wszystko przez jej wyjątkową cechę – zdolność do zatrzymywania wody i tworzenia ochronnej struktury, która zapobiega przesuszeniu. Dzięki jej działaniu włosy stają się także bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i mniej ulegają uszkodzeniom. 

Nawilżające humektanty

Jeśli Twoje włosy są matowe i oklapnięte oznacza to, że jest w nich niedobór humektantów, czyli naturalnych “nawilżaczy”. Jeśli jednak Twoje włosy mają tendencję do plątania się bądź puszenia, to jest tych humektantów za dużo. Zadaniem odżywek humektantów  jest to wyregulować – mają one zdolność pochłaniania wody. W ich składzie najczęściej znajdziemy składniki takie, jak glicerynę, miód czy aloes. Warto wypróbować różne odżywki, by dowiedzieć się, czy nasze włosy się z nimi “lubią” – z humektantami może być bardzo różnie!

Którą odżywkę do włosów wybrać?

Zadaniem odżywek proteinowych jest odbudowa włosów, humektanty utrzymują w równowadze poziom ich nawilżenia, a emolienty zabezpieczają ich naturalną wilgoć. W Twojej kosmetyczce powinny znaleźć się wszystkie te trzy rodzaje odżywek do włosów, ale to nie znaczy, że masz z nich korzystać codziennie.

Za każdym razem jak myjesz włosy, skorzystaj z odżywki emolientowej. Polecamy szczególnie do tego rodzaju metodę OMO (Odżywka, Mycie, Odżywka), o której szczegółowo pisaliśmy w tym artykule: https://biotynox.pl/porady/metody-mycia-wlosow-czy-znasz-je-wszystkie/. Możesz także jako pierwsze “O” używać odżywki humektantowej lub proteinowej, a jako drugie “O” – emolientowej.

Raz na jakiś czas warto rozszerzyć swoją pielęgnację, by głęboko nawilżyć włosy. Wówczas skorzystanie z odżywki emolientowej zostawiamy na koniec. Najpierw aplikujemy regenerujące proteiny, potem humektanty, które nawilżają, a na koniec coś, co daje nam ochronę i pozytywnie wpływa na wchłonięcie się odżywczych składników z poprzednich kroków – czyli odżywkę emolientową.

Jak korzystać z odżywki na włosy?

Jest kilka zasad, których warto się stosować, bez względu na to, z jakiej odżywki w danym momencie korzystamy. 

 1. Odżywkę do włosów nakładaj na włosy mokre, ale zanim to zrobisz, odciśnij z nich nadmiar wody, by nie rozcieńczać w niej produktu.
 2. Zadbaj o odpowiednią ilość kosmetyku – więcej odżywki nie znaczy lepiej! Nałożenie zbyt dużej ilości produktu może prowadzić do przeciążenia włosów.
 3. Odżywkę do włosów nakładaj na pasma – nie na skórę głowy!
 4. Stosuj się do czasu trzymania odżywki na włosach, który określa producent na opakowaniu – spraw, by produkt nie był na Twoich włosach ani za krótko, ani za długo.

Odżywki są niezbędne w naszej pielęgnacji. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać i do czego służą. Mamy nadzieję, że ten artykuł posłuży Ci jako instrukcja korzystania z tych kosmetyków, które, jeśli są dobrze dobrane i prawidłowo z nich korzystamy, potrafią zdziałać cuda! 

Może Cię również zainteresować w temacie pielęgnacji włosów:

Wróć do listy porad