Siemię lniane w domowej pielęgnacji włosów

Siemię lniane to produkt, który warto mieć w kuchni nie tylko ze względu na jego właściwości zdrowotne. Jest to także świetna baza dla przygotowania domowych kosmetyków do włosów, które zachwycają swoją prostotą i wielozadaniowością. Poznaj zalety i sposoby wykorzystania siemienia lnianego w naturalnej pielęgnacji. 
 
Domowe specyfiki z wykorzystaniem siemienia lnianego to wyjątkowo tania i prosta metoda na naturalną i skuteczną pielęgnację włosów. Produkt ten bogaty jest w składniki odżywcze – zawiera witaminy: A, B, C, D, E, i K oraz minerały, takie jak żelazo, magnez, wapń, potas i cynk. Dzięki tej mieszance intensywnie odżywia, nawilża i przywraca włosom zdrowy wygląd – będzie więc świetnym rozwiązaniem, jeśli Twoje pasma są suche i matowe. Siemię lniane pomaga także w walce z rozdwojonymi końcówkami i przetłuszczaniem, a regularnie stosowane przyśpieszy wzrost włosów.  

Jak stosować siemię lniane na włosy?

 
 
Pierwszym krokiem do przygotowania wszelkiego rodzaju domowych kosmetyków na bazie siemienia lnianego jest ugotowanie jego ziaren w wodzie. Podczas tego procesu z ziaren uwalniane są składniki odżywcze, a produkt zaczyna przybierać kleistą formę. Forma ta ułatwia aplikację i pozwala na dokładne pokrycie włosów, zapewniając im ochronę i regenerację. W zależności od Twoich preferencji, powstały po ugotowaniu żel lniany możesz zmyć po aplikacji lub zostawić na włosach, tworząc na nich naturalną powłokę ochronną. Najpopularniejszymi naturalnymi kosmetykami do włosów na bazie siemienia lnianego są domowe maseczki i płukanki.  

Maseczka z siemienia lnianego – jak przygotować?

 
 
Maseczkę przygotujesz gotując przez 10 minut dwie łyżki ziaren siemienia lnianego w szklance wody. Po zagotowaniu przecedź ziarna przez sitko lub gazę. Otrzymana substancja powinna mieć konsystencję żelu. Maseczkę z siemienia lnianego najlepiej stosować regularnie, raz w tygodniu. Aplikuj żel na wilgotne włosy i skórę głowy, nałóż czepek i pozostaw produkt na głowie na godzinę. W efekcie Twoje włosy staną się nawilżone, miękkie i lśniące. Tak przygotowaną maseczkę możesz wykorzystać także do domowej laminacji włosów siemieniem lnianym, która znakomicie wygładzi pasma.  

Płukanka z siemienia lnianego – jak przygotować?

 
 
Płukanki z siemienia lnianego nie musisz zmywać po aplikacji. Zastosuj ją do ostatniego płukania po myciu włosów. By przygotować kosmetyk, zagotuj dwie łyżki ziaren siemienia lnianego w większej ilości wody, niż w przypadku maseczki. Po zagotowaniu odcedź ziarna w sitku. Otrzymany produkt powinien mieć wodnistą konsystencję – w takiej formie możesz nakładać go na głowę. 

siemię lniane - domowe sposoby

Mgiełka z siemienia lnianego – jak przygotować?  

Przepis jest bardzo prosty. 2 łyżeczki siemienia lnianego zagotuj w szklance wody. Powstałą mieszankę odcedź na sitku i przelej do buteleczki z atomizerem. Jeśli chcesz możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego lub octu winnego, który doda połysku kosmykom. Mgiełka lniana może być stosowana po każdym myciu. Obserwuj swoje kosmyki i częstotliwość dostosuj do swoich potrzeb.  

Picie siemienia lnianego  

Coraz popularniejsze staje się dodawanie ziaren luz zmielonego siemienia do codziennych potraw – omletów, owsianek, sałatek czy koktajli. Można jednak przyjmować je także „solo”, jako poranny napój. Aby go przygotować wystarczy gotować przez około 15 minut dwie łyżki ziaren siemienia w szklance wody. Jeśli nie masz tyle czasu możesz użyć zmielonego ziarna, zalać wrzątkiem, dokładnie wymieszać i zaparzyć. Powstała mieszanka, w obu przypadkach nie będzie płynna, konsystencją będą przypominać kisiel. Jak zacząć pić siemię? Nie musisz w żaden sposób się do tego przygotowywać. Pamiętaj jednak o regularności, jeśli chcesz szybko zaobserwować dobroczynne skutki.  

Siemię lniane – przeciwwskazania 

Siemię lniane jest bardzo zdrowe i nie ma większych przeciwwskazań jego stosowania. Powinny jednak unikać go osoby cierpiące na niedrożność jelit i zaparcia. Uznaje się, że przy stosowaniu wewnętrznym dawka 3 łyżeczek produktu dziennie nie stanowi żadnego zagrożenia. Picie siemienia lnianego może powodować jednak działania niepożądane, które mogą wystąpić przy spożywania lnu to np. ból brzucha czy wzdęcia.  

Skoro o lnie mowa, warto też wspomnieć o oleju lnianym. Idealnie sprawdzi się w celu uratowania przesuszonych końcówek. Bez obawy możesz wykonać nim także zabieg olejowania i nałożyć go na całe włosy! 

Może Cię również zainteresować w temacie pielęgnacji włosów:

Wróć do listy porad